NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Ai oferi copiilor tăi țigări dimineața, la prânz și seara?
Dacă ai afla că ai fost dezinformat, amăgit și pus să plătești pentru produse, care fac rău ție, celor dragi și tuturor celorlați, ai lua măsuri sau ai continua să le cumperi?
"What the health"
http://youtu.be/Xh8Cn8jRpvw

126 răspunsuri:
| iAMVi a răspuns:

D-aia s-a jertfit saracutul porcusor pe care il aveam in cotet, ca sa se asigure ca mananc eu carne naturala si nu d-aia procesata si plina de hormoni happy laughing

| Lucian2473 a răspuns:

Nu, nu as putea oferi tgari copiilor de dimineata si pana seara.
Nu as spune: ``Hai baieti, trezirea! Va ofer o cafea tare si o tigare!``.
SI sugur ca le-as interzice fumatul. el putin langa mine. Pentru ca in privat nu am cum sti daca fumeaza sau nu.

Da, as continua sa le cumpar. Sa fim realisti, la oras nu avem cum produce ceva eco. Nu m-a vazut clipul, nu imi merge Youtube-ul. Insa banuiesc ca te referi la produse precum carnea injectata si alte produse alimentare din comert. Dar dupa cum stim, 100% sunt daunatoare.
Ne putem orienta spre alimentatie sanatoasa. Perfect de acord. Insa si pietele de zarzavaturi, seminte etc asa zis eco, sunt pline de produse toxice. Daca sondam un pic terenul si ne interesam cu ce se ingrasa pamantul, cu ce se erbicideaza, cu ce se trateaza. Plus ca trebuie respectata norma UE de a cultiva campul cu semintele lor care sunt deja modificate genetic in scopul productiei dar nu calitatii.
Si uite asa, neavand cale de intoarcere cred ca voi cumpara aceleasi zarzavaturi sau plante asa zis eco, erbicidate si toxice.
Una este clar: Pietele taranesti sunt pline de alimnete eco false. Mai sunt cativa tarani care vand ``ilegal`` produse curate dar sunt foarte vanati.

Singura modalitate de a manca sanatos... abonament la un taran din imediata apropiere a orasului care stii ca isi creste sanatos gradina si animalul. Poate vinde mai ieftin si daca ii platesti si deranjul pana la usa, atunci pretul marfii lui ar fi exact ca in piete. Multumiti doi dintr-un foc.

NOname
| NOname explică (pentru Lucian2473):

Mulțumesc pentru răspuns. Te mai aștept cu unul după ce îți vei rezolva probleme cu Youtube-ul, să fie mai pe subiect. happy

| Sniperw0w a răspuns:

Nup, cine este sanatos sa ofere tigari dimineata la pranz si seara + este o pierdere de bani si sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar începem?

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

KFC si Cola chiar nu prea sanantos, dar de aici pana a te a iluza intr-o "bucla" cu cum spune Darkmagic mai e mult.

NOname
| NOname explică (pentru doctorandus):

Inițial citisem "ortodoxie" și voiam să-ți laud simțul de observație și umorul, căci se încadrează perfect și ea la a doua întrebare. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.iarc.fr/en/media-centre/iarcnews/pdf/Monographs-Q&A.pdf
Citez:
"Group 1: The agent is carcinogenic to humans.This category is used when there is sufficient evidence of carcinogenicity in humans. In other words, there is convincing evidence that the agent causes cancer. The evaluation is usually based on epidemiological studies showing development of cancer in exposed humans. Agents can also be classified in Group 1 based on sufficient evidence of carcinogenicity in experimental animals supported by strong evidence in exposed humans that the agent has effects that are important for cancer development.

Group 2: This category includes agents with a range of evidence of carcinogenicity in humans and in experimental animals. At one extreme are agents with positive but not conclusive evidence in humans. At the other extreme are agents for which evidence in humans is not available but for which there is sufficient evidence of carcinogenicity in experimental animals. There are two subcategories, indicating different levels of evidence."*snip*

Ce vreau să spun este că dacă țigările sunt pe aceeași listă cu carnea nu înseamnă că trebuie pus semnul EGAL("=") între carnea roșie și țigări, iar cine face asta e un idiot, sincer.

Doza face otrava, de câte ori să-ți repet?

| Ax3LdeV a răspuns:

Am fost fumator 10 ani dar nu as recomanda fiului/ficei mele sa fumeze dar nici interzice nu vreau sa se ascunda de mine.

| Alexandra2018 a răspuns:

1. de exemplu coca-cola este un cancer pur la sticla! dai banii si tot o bei, iar apoi mergi si cumperi din nou tot coca cola!
masonii au bagat in aceasta bautura drog! pentru a deveni dependent si mai mult de atat contine virusul cancerului care te ucide in numai cateva luni la un consum regulat de cola!

2. daca te apuci sa fumezi si sa oferi copiilor tigari, inseamna ca o sa fii multumit atunci cand ii vei duce la groapa si vei pune prima lopata de pamant peste mormantul lor, cu propria ta mana! Apoi poate nu le vei mai da tigari si celorralti copii ramasi, dar din pacate va fi prea tarziu pentru ca nu se mai pot lasa de fumat! asa ca vei alege calea " primei lopeti de pamant " si pentru ei!

| Armando_Seutiut_1996 a răspuns:

Nu as oferi

| VioVio98 a răspuns:

As lua masuri, ceva clar, nu as permite ca familia mea sa sufere din cauza unor produse care dauneaza.

NOname
| NOname explică (pentru VioVio98):

Foarte bine! Înseamnă că vizionarea documentarului nu va fi în zadar.

| VioVio98 a răspuns (pentru NOname):

Nu va fi.

| JackR a răspuns (pentru Alexandra2018):

Masonii? Sigur ei, nu cumva evreii, George Soros, Grupul Bilderberg, KuKluxKlan-ul sau Codruta Kovesi?

AVERTISMENT:
Consumul excesiv de Antena 1 dauneaza grav sanatatii!
(Tie nu ar putea sa-ti mai faca rau, esti deja in "faza terminala".)

| WaterDrop a răspuns:

Sincer, da... insa nu fara un borcan de maioneza in zilele de scoala. nu as vrea sa moara de foame doar cu tigari.

| FaraNume1245 a răspuns:

Bineînțeles. Copiii mei vor avea țigările, alcoolul și drogurile asigurate.

| WaterDrop a răspuns:

Dublu raspuns, doar pentru ca am baut si pari aproape ok: Vrei sa formam o uniune menita sa conduca lumea prin sondaje? 2-3 copii, multe intrebari, iubire pentru vegetale.Ma tem de ce vei raspunde, pentru ca nu sunt o persoana curajoasa, insa sa stii, Alina! (nume ales total la nimereala) ca orice ar fi, promit sa mancam la McDonalds oricand viata ne va lovi cu ce are ea mai rau!

| ChristianKalman a răspuns:

Bună! Nu am urmărit documentarul decât pe secvențe, e în lista de bookmarks în schimb. Cancerul e un subiect delicat la mine în familie, mai ales că mi-am pierdut tatăl în urmă cu puțini ani din cauza unuia, mai mult sau mai puțin provocat de aceste substanțe. Probabil nici că vom afla curând adevărul. Alimentația e o chestiune de alegere și de educație, cum nici eu nu am primit (prea multe) prostii, nici eu nu le voi da mai departe.
Fiind copil de preot, am crescut învățând ce sunt postul și cumpătarea. Nu, nu postul cu margarină, ci cu salate și mâncăruri preparate din legume, legume provenite din grădina noastră. Again, e doar despre educație și alegere.
Ca să-ți răspund la întrebare: nu, nu le voi oferi copiiilor țigări. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi sa intri pe mail sa confirmi acolo ca nu vrei sa dai funda automat. Ziceam sa iti amintesc ca sa nu se produca lucruri indezirabile apoi.

NOname
| NOname explică (pentru ChristianKalman):

Așa să fie! Mulțumesc pentru răspuns, Christian! happy

| Alexandra2018 a răspuns:

MASONII TREBUIE UCISI!
Au dat ordin ca sa fie bagat in tigari un virus producator de cancer si o otrava care produce dependendenta.
Pe vremea lui nea nicu nu aveai nimic cand fumai Carpati!
Azi esti mort!
Stiu toate planurile masonice de moarte impotriva Romaniei! Iar ultimul plan dus la indeplinire de masoni a fost cu radiatii radioactive cu un nor puternic radioactiv facut in Rusia! SRI ul a fost complice direct dar se fac ca nu stiu! ar fi culmea ca acesti criminali organizati sa recunoasca!
Sa nu va mirati daca in curand va va cadea parul sau ve-ti fi depistati cu cancer!
In aer se dau cu fiole de cancer!
SRI ul este cmplice direct si aproba totul!
un preten " mason " si " mare maestru " in masoneria pe Romania imi spune totul!

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Nu as mai da bani, dacă as afla

NOname
| NOname explică (pentru ἶῆfἶῆἶƮყ):

Să sperăm! happy

regis
| regis a răspuns:

Pai ai doua variante: iti produci singur mancarea, ca in evul mediu, sau te hranesti cu ce cumperi, incercand sa jonglezi printre riscuri.
Cine isi imagineaza ca poate cumpara mancare sanatoasa e deja afectat. La cap.
Da, stiu, voi auzi poezia cu produse de la tarani. Asta de la cine nu are habar ca si la tara se folosesc erbicide si pesticide, ingrasaminte si stimulente chimice. Si toate supradozate, ca noa, mai bine pui mai mult, ca sa fii sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Da, as oferi tigari din guma de mestecat laughing
2. As lua masuri. BTW ar fi fain ca o comunitate ceva in mass-media sa-i faca pe toti sa se lase de fumat zicandu-le texte similare textului cu care am motivat-o eu pe mama: "15 lei pe zi, 450 pe luna, 5400 pe an, iar la fiecare 10 ani uite cum ai pierdut 10k euro fumand"

P.S. (pentru 1. ): opritiva din a mesteca guma, mestecati gandaci de bucatarie, salvati cauciucul rolling on the floor

| Namaparissia a răspuns:

Apreciez ca esti interesata de astfel de lucruri care sunt chiar importante si ca vrei sa impartasesti si celorlalti. Sper ca incerci sa ai grija de corpul tau, nu cum facem noi de obicei, ne minunam de ce mediu poluat si mancare nesanatoasa avem, dar nu facem nicio schimbare. #Respect

NOname
| NOname explică (pentru Namaparissia):

Mulțumesc! De asemenea. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Azi, în timp ce eram la masă la TV vorbea un doctor pe postul Antena 3. Fusese întrebat de reporteriță(logic că retoric) dacă alimentația poate influența dezvoltarea cancerului. Și a adus în vorbă fix de ideea din videoclipul tău(nu țigările). Carnea roșie, consumată în EXCES, încurajează dezvoltarea unei flori microbiene rele, ea fiind cea care sintetizează substanțe cancerigene la nivelul colonului, cauzând cancer la colon.

În rest, ce mai auzisem, încuraja o dietă cât mai variată, cu produse și de origine animală și de origine vegetală(inclusiv proteine de origine vegetală:soia, fasole).