| RAY a întrebat:

Ai simti vreodata o gelozie, indivie, sa spunem ca tii la un prieten si ala declara ca tine mult la alt prieten?

3 răspunsuri:
| MPersephone a răspuns:

Asta e nesiguranta pe sine. Inveti de la viata ca nu mereu vei fi pe primul loc in fata prietenilor. Multi nu pot oferi ceea ce oferi si tu, poate nu vor, poate au o lume interioara mai saraca. Simteam gelozie cand eram mai mica, dar acum refuz sa pierd timpul pentru persoane care nu pot fi loiale. Eu cer si ofer loialitate totala, dar nu ma atasez usor.

| AnjaAHUI a răspuns:

Bună!

Desigur. Eu am simțit de multe ori gelozia, din cauze diverse și multiple. Ceea ce spui tu îmi sună foarte cunoscut, deoarece sunt o persoană puțin cam geloasă. Știu că nu este bine, dar deși am încercat prin multe metode să scap de acest lucru, cred că pur și simplu nu pot să scap de gelozie.

Cât despre gelozia legată de prieteni ce pot să spun? Simt gelozie sau invidie atunci când prietena mea cea mai bună iese în oraș cu altcineva și îmi spune că s-a distrat mult mai bine cu acea persoană decât cu mine. În astfel de cazuri sunt geloasă pe faptul că se simte mai bine în compania altei persoane, sunt geloasă că stă cu mine în timpul săptămânii, dar facem doar lucruri „plictisitoare" împreună, gen învățat, vorbit, mers la cumpărături, iar atunci când vrea să iasă în oraș, când se duce la film sau la restaurant preferă compania celeilalte fete... Într-un fel sunt supărată și pe mine, mă gândesc că poate nu sunt atât de bună ca cealaltă fată.

Dar știu că trebuie să las gândurile negative de-o parte și să încerc să nu arăt cât de geloasă sunt. Deși cred că mulți oameni, dacă nu chiar toți simt gelozie la un moment dat față de iubit/ă, față de prieteni, de familie etc, gelozia nu este bună. Nu faci decât să îți faci rău ție. E greu să nu fii gelos, dar încearcă să te gândești că nu îți aduce nimic bun. Tu spui că un prieten ține mai mult la un alt prieten decât la tine. Te-ai gândit că poate cineva ține la tine foarte mult, dar tu în schimb ții la altcineva. Sunt rare cazurile în care oamenii țin unul la celălalt în egală măsură.

Sugestia mea este să ai grijă de tine, să lași gelozia și să te distrezi alături de prietenii tăi. În timp se mai schimbă lucrurile. Azi poate prietenul tău nu ține la tine, peste o lună poate va ține mai mult. Stai liniștit și distrează-te!

| Treachery a răspuns:

Da