| Furnicuta000 a întrebat:

Ajutor! Nu stiu ce sa fac. M-am ingrasat destul de mult in ultimul timp, am indice de masa corporala 30! E foarte mult. Am inceput sa mananc foarte prost. Nu e vorba ca nu stiu ce sa mananc, ba stiu foarte bine. Dar nu pot. Pur si simplu mananc sanatos cat mananc apoi intru in dulciuri, snacks uri, paine, de toate. Nici cu portii mici nu merge ca stiu si eu de deficitul caloric, eu nu pot sa mananc o bucatica de ciocolata sau un pufulete, eu trebuie sa mananc tot pachetul. Si nici daca nu am in casa nu ma ajuta ca oricum merg la magazin si iau ca altfel nu pot sa ma linistesc. Mananc multa paine, multe grasimi, de dulciuri nu mai zic. Stiu foarte bine si ce efect au asupra sanatatii deci va rog nu-mi tineti morala cu asta. Stiu foarte bine ca sunt periculoase in exces dar nu ma intereseaza, nu stiu ce e cu mine. Am o tona de haine in dulap dar ma mai incap 5%. Sport nu fac pentru ca pur si simplu urasc sportul. Si in situatia asta nu stiu cat m-ar ajuta oricum. La psiholog am fost si sincer e foarte greu sa dai peste cineva care chiar sa te ajute.
Postez aceasta intrebare doar in speranta ca mai e cineva ca mine care trece sau a trecut prin asta si imi poate da un sfat. Daca vreti doar sa dati raspunsuri seci, la misto si cu aere de superioritate va rog sa va abtineti ca nu e placere ma deschid asa pe acest site

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Legat de alimentație încearcă postul intermitent, poate te ajuta. Nu te limita cu: "toată ziua mănânc sanatos" ca după sigur vei mânca numai prostii pe seara. Mănâncă ce îți dorești, dar poate mai redu cantitatea. Știu ca e greu, dar după te obișnuiești. Nu tăia brusc, ușor ușor, pas cu pas ca sa nu apara frustrarea.
Trebuie și puțin sport. Măcar o plimbare in parc sau o drumeție in Weekend. Eu zic că trebuie sa fie ceva care îți place. happy
Și eu am zis inițial ca nu îmi place sportul, dar am ajuns totuși sa fac înot și îmi place super mult.
Cel mai fericit moment e când te vor încăpea pantalonii ăia care nu credeai ca îți vor mai veni vreodată, dar nici nu voiai sa ii arunci. big grin

8 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Nu mai mănânci prostii, maxim mănânci foarte puțin în acele cheat days
Asta e singura soluție.
Să îți faci operații, pui baloane sau să iei cine știe ce medicamente, sunt niște porcării de la care te poți alege cu ceva mult mai rău decât niște kilograme în plus.
Și sportul ajută, dar dacă nici asta nu vrei să faci, aia e.Stai grasă și nu te mai plângi.

| VoidEternal a răspuns:

Nu știu ce fel de răspuns vrei sa primești. Vreo soluție magica, meditație, yoga, clopoței de vânt?

Doar 2 lucruri pe lumea asta te fac să slăbești fără să-ți facă rău. Sportul și alimentația. Restul sunt povesti. Dacă încă nu ești dispusă să le folosești, înseamnă că bmi-ul ăla de 30 nu te-a distrus de tot. Smart ar fi sa acționezi înainte să o facă.

| Lupică27 a răspuns:

Fiecare cu dambalua lui, vezi ca suntserios e tot asa ca tine, ala se ingrasa numai cand se gandeste la cartofi prajiti si slabeste cand isi imagineaza ca face sport, doar 200 de grame laughing

| Furnicuta000 explică (pentru Lupică27):

L-ai vazut tu in realitate de razi asa?

| Lupică27 a răspuns (pentru Furnicuta000):

El a zis.

| Miruna333 a răspuns:

Suna a tulburare alimentara. Referitor la psihoterapeuti, trebuie sa dai de cel potrivit pentru tine. Sportul nu iti place pentru ca nu esti invatata sa faci asta, dar cand intri in priza la sala, devine dependenta. Dupa ce incepi, corpul, organismul cere sa faci sport. Iar in situatia ta, te-ar ajuta foarte mult sportul. Sfatul meu este sa mai incerci psihoterapeuti, peste noapte nu poti face schimbarea si nici cu 2-3 sfaturi cu,, nu mai manca prostii''. Dependenta de mancare e foarte grea.

| Furnicuta000 explică (pentru Miruna333):

Am auzit ca daca te apuci de sport apoi nu o sa mai poti sa slabesti fara sport pentru ca se obisnuieste organismul asa

| Miruna333 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Astea sunt prostii. Slabesti si fara, dar mai rapid cu si mai bine, cu sport. Plus ca este vorba de sanatate.