| anonim_4396 a întrebat:

Am 2 pachete de piccolo. Unde le pot folosi in oras ca sa nu deranjez oameni sau sa sperii animalute?

22 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Parcă am lămurit asta, mai inainte

https://www.tpu.ro/......t-folosii/

| dullcat a răspuns:

Pe alta planeta? Am mai avut aceasta discutie si ai zis ca vrei sa le folosesti in camp, daca imi aduc bine aminte.Acum spui ca vrei sa le folosesti in oras? Asa cum faci tu vor dori multi alti oameni sa faca.E chiar asa de greu de inteles ca intreg orasul se tranforma intr-un camp de razboi pentru bietele animale? Chiar nu ai vazut niciodata cum zboara pasarile bezmetice din diverse directii, terifiate de moarte? Sau cainii? Spre deosebire de altii care se uita numai la artificii si lumini, eu am vazut.Fa acest exercitiu anul asta si spune-mi daca nu ti se face mila de ele.E tragic sa ne intristam pentru oamenii care traiesc razboiul si de animale sa ne doara undeva, cand ele experimenteaza aceeasi teroare in noaptea de revelion in lumea intreaga.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru Mega30):

Ai fost animal intr-o viata anterioara si stii tu cum se aude? Ma indoiesc.Stai linistit, vorbesc cu oricine despre subiect, atunci cand am ocazia.

| dullcat a răspuns (pentru Mega30):

Atitudinea aceasta de tipul,, Da ce te iei dom'le de mine, pe ALTII NU-I VEZI?'' e penibila si specifica romanilor.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru Mega30):

Ai tu impresia ca nu se aude grav fiindca esti la sol, insa sunetul se propaga si se face inclusiv ecou, care se duce in multiple directii, mai ales la oras unde sunt cladiri de diverse forme. Faci cum doresti.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru Mega30):

Tu vezi ce scrie acolo?

https://www.e-artificii.ro/produse-1/petarde-piccolo.html#resp-tab2

Vârstă minimă: 18 ani
Instrucțiuni de utilizare în condiții de siguranță:

A se utiliza doar pe câmp pentru a speria animalele sălbatice, cum ar fi șoareci, lupi, mistreți, urși.
Timpul de întârziere a fitilului: 5-13 s. Nivel de presiune al sunetului: 120 DB @ 15m.
A se aprinde fitilul și a se arunce spre animalele sălbatice.
A se retrage imediat la cel puțin 15 m.
A se depozita / manipula într-un loc uscat și departe de căldură.

Avertizare!
H204: Incendiu sau pericol de proiectare.
P210: A se păstra departe de surse de căldură, scântei, flăcări deschise și suprafețe fierbinți. Fumatul interzis!
P234: A se păstra în ambalajul original.
P373: NU lupta împotriva incendiului atunci când focul a ajuns la explozivi.
P401: A se păstra în conformitate cu reglementările naționale.
P280: A se purta mănuși de protecție / îmbrăcăminte de protecție / ochelari de protecție.

Daca tu ai impresia ca 120 de decibeli este un nivel mic de zgomot, esti rupt de realitate.

| dullcat a răspuns (pentru Mega30):

O bormasina are intre 75 si 85 de decibeli.Iar santierele au un nivel mai ridicat, adica pana la 100 sau mai mult, insa acestea nu exista in locuri multiple din fiecare cartier din fiecare oras din fiecare tara.In niciun caz nu e de 10 ori mai mare cum presupui tu aiurea.Pasarile si animalele se pot retrage in alte zone linistite cand se construieste ceva.Totusi, in noaptea de revelion pericolul este perceput din absolut toate directiile pentru ca toti oamenii folosesc astfel de prostioare numai pentru propria distractie.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru Mega30):

O minciuna sa cumpere prostii? Deci tocmai te-ai facut prost? Eu nu cumpar astfel de distractii. Daca ai impresia ca specificatiile producatorilor sunt puse asa la misto, nu e problema mea.Nu este nicio cearta, este o discutie cu argumente logice.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru Mega30):

Si eu te rog sa mai citesti daca ai impresia ca un videoclip filmat la cacialma reda sunetul real pe care il percep oamenii sau animalele.Se aude oricum destul de bine cum se propaga si ecoul.Iar despre pustii care arunca aiurea in curtile oamenilor nu am ce face, nu ma pot multiplica sa ma duc sa le pazesc, dar pot vorbi cu oamenii despre asta, fie online sau offline.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru Mega30):

Sunt sigura ca esti expert si stii cat de incet se aude, ai inclusiv aparatura de masurare si tot ce trebuie.Ce spui este cat se poate de subiectiv, bazat pe propria ta perceptie si atat.

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns (pentru Mega30):

Nu are rost să discuți cu cine nu se pricepe la pirotehnie, nu mai băga în seamă.

| Frank51 a răspuns:

Văd că ai șters întrebarea, nu știu dacă mai primești notificare cu răspunsul ăsta. Poți folosi petardele la periferie sau pe străzile unde nu sunt case, la măcar 20m de clădiri, copaci, stâlpi, sau dacă ai posibilitatea ieși din oraș.

| Standt a răspuns:

Daca folosirea lor e interzisa, de ce insisti?

| Ella1121 a răspuns:

E cea mai drăguță întrebare de pe TPU. Nu știu de ce toți cei care răspund pe TPU se cred ft superiori și sunt extrem se aroganți. Poate omul nu are cum să se ducă pe câmp noaptea să dea petarde. În loc să fiți mulțumiți că nu vrea să deranjeze, vă luați tot de el?‍♀️?‍♀️?‍♀️

Dacă stai la casă poate în spatele curții, sau intr-un parc noaptea când nu sunt copii sau animale. La mine în oraș este un parc mare (cu bănci, nu leagane) in care mereu se strâng copii sa dea cu petarde și nimeni nu s-a plâns pentru ca nu au pe cine sa deranjeze acolo.