| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit ca in romania e ca inainte si chiar mai rau cu salariul care il castiga o persoana nu ajunge la sfarsitul lunii eu locuiesc in spania si ducem cam acelasi trai numai ca ne permitem unpic mai multe capricii ma gandeam sa vin in tara sa nu vin si am decis sa nu ma mai intorc voi credeti ca intr-un viitor apropiat va fi mai bine acolo? Cu pensia mea de aici cand o sa ajung la ea clar si mi-a trimite in tara sunt borfas problema e ca cum o sa fiu singur n-am la ce sa folosesc banii nici de grija no sa imi pot purta asa ca pana la urma la azil de batrani

4 răspunsuri:
| kaya a răspuns:

In Romania nu ai cum sa traiesti bine, daca ai avea cu tine in Romania banii din Spania ai trai regeste.In primul rand nu se merita sa traiesti in Romania si in al doilea rand daca esti tanar nu ai sanse sa iti faci un viitor si sa traiesti bine. Poate o iti gasesti pe cineva si totul va fi bine, mult succes si mai bine vino in Romania in vizita si pleaca din nou in Spania.Numai bine

| claudiea79 a răspuns:

Daca ai acolo casa, servici mai bine ramii acolo. daca nu ai contract de munca si nu ai casa poti sa vii in rominia. in italia chiria este 600 de euro daca nu ai rude la care sa stai faci foamea...cumnata mea sta in spania nu mai are servici sta acolo pentru ca sotul ei sta acolo de 10 ani. munceste doar el ea isi cauta zice ca este mai bine in spania o fii. daca nu lucrezi cu carte de munca adio pensie. cartea de munca sta. o sa fie mai bine aici sa speram.acolo daca ai cetatenie in spania esti vazut mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut,
pentru un trai decent, nu de lux, in Romania e nevoie de 1500 lei pe luna pentru 2 persoane, fara sa iei in calcul plata unei chirii
deci daca esti proprietar, e OK
pentru o persoana singura, proprietar, un trai decent, nu de lux, ti-l asiguri cu 1000 lei pe luna
la tara poate iti ajunge si mai putin

| irinuca30 a răspuns:

In Romania e super naspa