| arysa a întrebat:

Am chiulit de la istorie cu mai multi colegi.Eu sunt fata aia care nu chiuleste(decat daca chiuleste toata clasa), am 10 pe linie, stau in banca mea si invat mereu.Profesoara a facut un scandal monstru cand a aflat ca "tocmai eu am chiulit", cica a chemat-o si pe diriginta in clasa sa-i spuna, etc. si ne-a lasat vorba ca ne va da lucrare din 15 lectii(toate lectiile facute pana acum) si daca nu ne prezentam 2. 15 lectii nu cred ca pot sa invat pentru ca mai am de scris si la altceva si oricum profesoara este hotarata sa ma taxeze drastic. Ce sa fac? sa mai invat ceva sau sa ma resemnez la ideea ca oricum 4 tot iau?

Răspuns Câştigător
| bluesky a răspuns:

Bine ca ai chiulit, adica vei avea amintire c aai facut ceva mai nebunesc, dar sa nu devina un obicei, o chiuleala odata la cateva luni e ok. Felicitari pentru notele de 10. Parerea mea e ca doar a facut asa sa va sperie profesoara ca s ainvatati si sa nu se mai repete, da rnu o sa va de-a test, parerea mea! Asa au facut si cu noi profii de multe ori!winking Eu zic sa citesti odata toate lectiile si atat, oricum vei sti ceva si incearca sa copiezi!winking Succes!

17 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

As citi o data toate lectiile apoi as sta linistita. Ei si ce daca iau un 4? Asta e.Nu iau numai eu nota "buna" toti o iau.Si noi am facut asa ceva insa la matematica de 1 aprilie.Ne-am inchis in clasa si am facut liniste si cand a vazut profa ca e usa inchisa s-a dus la dirig care nu prea a gustat "glumita" noastra si ne-au dat amandoi lucrari ca avem orele una dupa alta. Ce note au fost? De la 3 la 7laughingTrecute in catalogwinking

| Bacemi a răspuns:

Am trecut si eu prin situatii de astea. Am invatat de fiecare data si mi-a prins bine. E bine sa te pregatesti. Daca esti isteata si inveti ora de ora inseamna ca nu va fi asa greu. Important este sa inveti. Poate nu vei lua 10 ca de obicei dar vei lua o nota care iti permite sa ai media 9. Si iti va fi invatatura de minte.

Stiu ca iti e greu. Am patit si eu lucrurile acestea. Plecam de la scoala pentur ca eram constrans. Daca nu plecam eram marginalizat si toti ma jigneau. Era un cosmar.

Intr-o zi mi-am zis ca totusi vreau sa invat. Am stabilit sa raman la ore indiferent de ce zic ei. La inceput iti e foarte greu dar dupa un timp se obisnuiesc si ei cu ideea. Vor pleca doar care chiulesc de obicei si restul vor ramane. E rau ca daca pleci tu vor pleca si altii care poate ar sta dar tot asa nu vor sa pice dusmani ai celorlalti.

| Silvia a răspuns:

Mare branza ca ai chiulit si tu o data. Mi se pare ca ai o profesoara cam isterica, nu ar trebui sa o luati in seama.Eu cred ca nu o sa va dea test, dar tu o cunosti si stii.
Dar... spune-ai ca esti o eleva de nota 10, nu? Asta inseamna ca stii lectiile.Sau ar trebui. Un elev de nota 10 ar trebui sa invete fiecare lectie. Daca e asa, inainte de test doar repeti lectiile si ti le vei aminti. Daca nu, un elev bun are in carnet toate notele, deci...asta e. Un patru mic si frumos nu o sa te traga prea mult in jos daca restul notelor vor fii 10.
Eu as zice totusi sa inveti lectiile, macar cate putin din fiecare.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai cred ca e suficient sa le citesti o data, doar le-ai invatat de curand, trebuie sa le stii deocamdata foarte bine.

| juniper a răspuns:

Vei invata evident, daca stii cum trebuie invatat, atunci nu vei avea probleme, nu esti tocilara, ca daca ai fi atunci nu ti-ai mai aduce aminte nimic, vei invata logic, ceva tot trebuie sa-ti amintesti din lectiile trecute.

| Dan a răspuns:

Vezi draga te-ai luat dupa colegii tai, acum ai o problema, te doare cand ai nota 4 la o materie, in locul tau m-as stradui sa invat si sa demonstrezi ca nu mai faci prostia aceasta. Succes!

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Inceaca sa inveti.nu are cum sa iti dea din 15 lectii.ar fi prea penalastraight face

| nobody_9468 a răspuns:

Plecati iarasiwinking... 2 nu are cum sa va punatongue

nu te lua dupa mine, invata si iti va iesi o medie cat de cat buna, altfel profa se va simti lovita acolo unde o doare mai tare, adica in orgoliulaughing

bafta la invatatwinking

| Kynext a răspuns:

10 pe linie? atunci de ce trebuie sa "inveti" 15 lectii? Nu se presupune ca deja le sti? poate doar sa le mai citesti odata sa-ti amintesti.Totusi ca sa eviti o nota proasta citeste de 2-3 ori lectiile si incearca sa retii ideea principala.hee hee Altceva nu ai ce sa faci tongue

| warwara a răspuns:

Eu sincer, nu cred in scandalurile astea. Si la mine in liceu erau destule astfel de scandaluri si se concretizau doar cu incercarea profesorului de a se impune in fata elevilor si de a fi privit ca "autoritar". Nu e chiar asa. la urma urmei nici nu e legal sa puna 2 si 4 in catalog, de sus pana jos, doar pentru acest motiv... iar elevii o pot reclama la director daca se intampla astawinking
Invata lectiile cat de cat, sa nu cumva sa va asculte si sa va puna nota mica happy

| ionoion a răspuns:

Plecati toata clasa din nou. Nu va poate da doi daca sunteti absenti. Mai trageti de timp.

| ~kostynela~ a răspuns:

Pai stai putin. daca zici ca ai 10 pe line mai incape si un 4.iti va iesi o medie cat de cat bunawinking
oricum incerci sa inv daca nu iti pui caietul sub banca si spor la inspirathappy
succes:*

| teonamaria a răspuns:

Invety evident. ii araty chiar daca ai chiulit u sty lectiile...incearca sa scoty ani din fiecare lectie.macar incarca.nu te da batuta!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai 10 pe linie, de ce iti faci griji? Si stiu cum fac profesorii, daca vad un elev bun ca chiuleste, gata, sar cu gura pe el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Offf, ar trebui sa iti fiba indiferent, ori tu estu batanic

| toteu_1611 a răspuns:

Draga mea ai auzit de comentat? dc nu ii spui profei ce ai pe suflet si ce nu iti convine. spune-i ca nu puteti invata 15 lectii e prea mult si sa va lase in pace.eu i-am zis o data la profa mea care e foarte severa si pretentioasa ca, dc ii asa dura cu noi sa`si aminteasca ea cand era eleva daca i`a convenit sa se comporte un prof asa cu ea.si sincer a functionat i s`a mai inmuiat sufletul.sau daca nu vrei solutia cu comentatu.atunci incercati cea mai buna metoda la noi mereu functioneaza devil. inainte de ora ei scrieti pe tabla mare VA RUGAM FRUMOS SA NE IERTATI! si bagati acolo ceva desene "artistice", iar cand intra in clasa stati cuminti, si se ridica unu dintre voi sa ii ceara scuze in numele tuturor si sa ii promiteti ca nu mai faceti.nu cred ca daca vorbiti frumos cu ea si ii cereti iertare nu o sa va ierte.tongue.numa daca nu ii ceva zgriptzuroaica proasta ca aia a mea de germana angry