| Laurosa a întrebat:

Am doua prietene, cu una sunt prietena de 7 ani și cu cealaltă de aproape un an, când a apărut noua prietena eu cu (să-i zicem R) nu ne-am prea înțeles atât de bine, eu i-am fost alaturi in momente grele și bune, acum ea zice că se înțelege mai bine cu cealaltă față doar că și pe mine mă iubește, oare ce pot sa fac sa o recâștig? Vreau sa ne înțelegem la fel de bine ca la inceput

3 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

In primul rand nu conteaza deloc decat timp te cunosti cu nu stiu ce persoana. Chestia asta este egala cu 0.

In al doilea rand, da, e ok sa vrei, dar nu poti obliga pe nimeni sa faca ceva anume si nici macar nu are rost sa te rogi de cineva pentru ca acea persoana o sa faca acel lucru numai pentru ca asa i-ai zis tu, sau din mila, nu pentru ca asa vrea ea din buna voie.

,, oare ce pot sa fac ca sa o recastig?" Dar ai castigat-o vreodata? Tocmai ai zis despre prietena ta este un obiect pe care l-ai castigat la nu stiu ce concurs si acum ti-a fost furata si vrei sa o recuperezi. Oamenii nu sunt asa si nu ai niciun control asupra lor. Daca iti este (sau ma rog. ti-a fost prietena), asta nu inseamna ca ea are vreo datorie sau obligatie fata de tine.

Deci. nu-ti face sperante si in caz de ceva, sa nu ramai dezamagita. Discuta cu ea, ATENTIE, DISCUTA NU TE RUGA DE EA si daca treaba in continuare nu merge, atunci va luati la revedere si mergeti mai departe.

| Laurosa explică (pentru Nemessys):

Doamneeee, nu am zis că e un obiect, as face orice pentru a mă putea înțelege din nou cu ea la fel de bine, și vreau să știu ce as putea face spre exemplu, ea zice că cu acea prietena se înțelege mai bine, as vrea sa se înțeleagă și cu mine la fel de bine, nu mi-a fost furată din moment ce sunt prietena cu acea persoana,, care mi-a furat-o"

| Nemessys a răspuns (pentru Laurosa):

Calmeaza-te, stiu ca nu ai zis asta, dar intr-un fel asta insinuezi. Adica te comporti DE PARCA ar fi un obiect. Lucru care se intampla si in relatiile de iubire.

,, as face orice pentru a ma putea intelege din nou cu ea la fel de bine". Rezulta disperare, atasament si dependenta emotionala. Atentie, nu zic ca este gresit sa simti acea durere si sa ai dorinta sa-ti recapeti prietena insa ti-am zis, tu nu poti sa faci nimic mai mult decat sa vorbesti cu ea. Poate trece printr-o perioada proasta sau are ea un motiv pentru care se comporta asa. Comunica cu ea si vezi care-i faza. Daca nu mai prezinta interes pentru tine, atunci trebuie sa accepti situatia si sa mergi mai departe. Asta vreau eu sa zic.,

Daca se intelege mai bine cu cealalta fata, nu e nicio problema. Asta nu inseamna ca cu tine nu se mai intelege, deloc. Pur si simplu nu trebuie sa ai pretentia de a fi #1 in viata ei sau sa-ti ofere mai multa atentie tie decat ei. Nu stiu cum masori tu mai exact,, intelegerea" asta de care tot spui. Adica ce te face pe tine, dar si pe ea, sa credeti ca se intelege mai bine cu cealalta fata decat cu tine? Pe ce se bazeaza ea cand spune,, ma inteleg mai bine cu ea". Eu in locul tau as fi acceptat situatia si as fi inteles. Noi oamenii suntem diferiti, nu putem fi compatibili 100% unii cu altii. Tu si cu ea sunteti compatibile sa spunem 80%, dar ea cu cealalta fata poate este 90%, lucru care este si normal.

In cazul in care au aparut anumite certuri sau conflicte intre voi doua in ultima vreme, la fel, ar trebui sa discuti cu ea. Dar repet nu arata ca esti disperata sau nu te ruga de ea si sa-i spui,, TE ROOOOOG fac orice, numai ca vreau sa fim ca inainte" mai ales sa si plangi. Nu fa asta. Daca ea o sa faca o alegere, o sa fie mai mult din mila. Las-o sa faca exact ce vrea ea si cum simte ea. Deci cand vorbesti cu ea fii extrem de calma si serioasa. Spune-i ce te doare si ce gandesti si cautati o rezolvare la problema incat sa fie bine pentru amandoua, ok. Nu va insirati cu o conversatie de 2 ore care se incheie cu,, hai ca vorbim mai tarziu ca am treaba" si tot sa nu rezolvati nimic. Bafta!