| anonim_4396 a întrebat:

Am fost invitata la o nunta si nu vreau sa ma duc, nu am placere, nu imi plac nuntile tipic romanesti. Nu imi place sa ma imbrac elegant doar ca deh, asa trebuie la nunta.
Problema e ca pers care m-a invitat o cunosc de multi ani, e vecina mea etc si ar fi urat din partea mea daca refuz...
Plus ca imi facusem alte planuri pentru vara si daca ma duc la nunta, nu o sa mai am bani.

Un sfat, ceva?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Și eu am o problemă cu nunțile, mi se par cam bizare și inutile, chinuitoare atât pentru miri, cât și pentru invitați, așa că te înțeleg.

Nunta în viziunea mea ar trebui să fie ceva foarte intim și să-i privească numai pe cei doi care urmează să formeze o familie, să facă Lor plăcere. Iar ceea ce am văzut la nunțile tradiționale numai "plăcere" nu aș putea numi. Mai mult o prostească nevoie de afirmare în fața unor oameni cărora în mare parte nici nu le pasă și abia așteaptă să scape de acolo și să ajungă acasă.

O anunți din timp că nu poți să vii și gata. Calm, ferm și fără să dai prea multe explicații. Nu ai de ce să te scuzi. Aceasta ți-e decizia și cu asta basta.

Oricum, nici ea nu cred că te-ar dori la nunta ei împotriva voinței tale. Dacă ți-e prietenă, ar trebui să te înțeleagă și să nu insiste prea mult pe acest subiect (dacă vezi că o face, cel mai probabil e mai mult din amabilitate. nu ai de ce să te simți prost).

Baftă și vacanță plăcută!

| IMC90 a răspuns (pentru NOname):

Unii de abia asteapta sa ajunga acasa, altii de abia asteapta sa ajunga sub masa rolling on the floor

| NOname a răspuns (pentru IMC90):

Aha, ca să uite cumva că abia așteaptă să ajungă acasă.

4 răspunsuri:
| znstr a răspuns:

Asa cum la romani e obiceiul sa dai bani la nunta, ii poti da fetei 1-2 mil acolo, pentru meniul care ti-l indesa pe gat fie ca veneai, fie ca nu, si pentru care erai nevoit sa platesti, iti ceri scuze ca aveai alte planuri deja facute de luni bune si nu poti muta data pentru nunta, si nu ai dispozitie necesara + bani pentru pantofi, posete si rochii pompoase. Daca iti e o prietena buna, va intelege si nu te va uri doar pentru ca nu te-ai prezentat printre sutele de invitati care ii va avea. Pupici!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deoarece ai obligatii in legatura cu ea, te sfatuiesc sa fii sincera cu ea.
Poti merge pe 2 variante:
1)ii spui ca nu vrei sa te duci si sa nu te astepte
2)ii spui ca NU POTI sa te duci(ti-e rau, esti chemata altundeva, esti bolnava etc.)
Nu te obliga nimeni sa faci ceva ce nu vrei, cand asta este in dezavantajul tau.