| cornculapte a întrebat:

Am iesit azi la plimbare si mi-a sarit in ochi un afis mare cu o reclama la un magazin de haine XXL. Afisul arata in felul urmator: doi slabanogi (femeie si barbat) bagati pana deasupra braului intr-o pereche de pantaloni XXXXXXXL, fiecare intr-un tureac. Intrebarea mea e urmatoarea: nu e putin aiurea ca si intr-o reclama la haine pentru persoane supraponderale sa se angajeze fotomodele? Recunosc, arata bine afisul si toate cele, dar nu e putin ofensator? Adica, ce mesaj transmite? 'Ia te uita, cand o sa arati tu asa ca mine? Niciodata.' Nici nu stiu sa ma exprim in cuvinte, dar sper ca intelegeti la ce ma refer.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este gresit conceput afisul. Da, poate avea conotatii discriminatorii. Nu inteleg de ce nu folosesc persoane corpolente pentru asta. Care-i treaba, nu s-ar mai numi "imagine"? Nu este nimeni de vina ca are probleme de sanatate si nu poate slabi. Dar, cu cine sa te intelegi? Astia, ar fi in stare sa-ti vanda 1 kg de gogosari si, in acelasi timp sa-ti traga si doua palme peste ochi, asa, pentru o mai buna digestie!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mie mi se pare distractiv (si eu sunt o persoana supraponderala, dar una relaxata, care nu are pic de invidie pe fotomodele).

| Roby67 a răspuns:

Ai o poza cu afisul?

| cornculapte explică:

@roby67, nu am poza cu afisul. Nici nu am fost atenta cum se numea magazinul din pacate, ca voiam sa caut si eu o poza cand ajungeam acasa. Mi-a picat fisa prea tarziu.

@Brigaela, e bine ca esti asa, dar din pacate nu toata lumea e.

| Kalle a răspuns:

Eu nu as aproba afisul daca as avea as]ceasta putere si in plus e aiurea