| Not_7297 a întrebat:

Am la matematica un exercitiu la care nu am facut niciun model in clasa si nu stiu sa il fac big grin. Stiu ca este tema, dar vreau sa-mi dati macar niste indicatii.
f(1)+f(2)+f(3)+... f(25).
Multumesc :*!

1 răspuns:
| mihaibrasov a răspuns:

E clar ca scuza ta penibila gen "nu am facut niciun model in clasa" nu tine pentru ca nu dai valoarea lui f. F(x) este o functie care trebuie sa fie egala cu ceva raportat la x (spre exemplu f(x)=x+2). Dar, cum cunostintele tale sunt sub superficial, nu ti-ai dat seama ca ai scris o problema fara rezolvare.
In orice caz, vei inlocui valoarea lui x (din valoarea functiei) cu 1, 2, .25 si, cel mai probabil obtii niste sume (telescopice) pe care le calculezi...