| ThePotato a întrebat:

As vrea sa stiu si eu o problema la matematica, sunt in clasa a 9-a si am facut-o de mai multe ori
As vrea sa vad o metoda de rezolvare mai detaliata(nu ca sunt lenes sa îmi fac tema doar ca vreau sa stiu o metoda de rezolvare ca sa le pot face si eu).
Aici:
Sunt la inecuatii de forma ax+b

1 răspuns:
| paula238104 a răspuns:

O inegalitate de forma: ax+bsau egal,), unde a, b €R si a inegal0 se numeste INECUATIA DE GRAFUL I cu necunoscuta pe anumita multime
Exemplu: a) 5-15x>sau egal cu0
b) |3x-2|sau egal cu 0|-5=>-15x>sau egal cu -5|•(-1)=>15xxx€(-infinit; ⅓]
Sper să te ajute cu ceva