| AntiUrs a întrebat:

Am multe lectii de facut si mîine am o evaluare finala la limba româna si istorie...
trebuie sa repet temele trecute dar am nevoie de o metoda pentru a tine minte anii si definitiile.
HELP!

Răspuns Câştigător
| AnaBejenaru a răspuns:

Eu invatam strucuturat, scriam anii pe o parte a foii, si definitiile pe alta parte, dupa le legam intre ele.In fine, ideea este ca trebuie sa gasesti o cale prin care sa structurezi informatiile astfel incat sa le retii.

1 răspuns:
| justanotheruser99 a răspuns:

In primul rand, niciodată nu se învăța cu o zi înainte de evaluare/ examen, etc.
In al doilea rand, nu prea mai ai timp, deci nu te aștepta sa reții totul, uita-te in mare peste lectii, fa-ti niste schițe cu cele mai importante informatii pe care mai apoi sa știi sa le dezvolti. Daca te ajuta, ia un memo plus. Succes!