| MAIA18 a întrebat:

Un ruter bun pentru telefon mobil când plec în străinătate ca să nu mai saraceasca de bani pe factura abonament?

6 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Ce fel de router magic ar fi ăla?

Routerul 4g folosește ca și telefonul, tot un sim deci plătești tot atât pe roaming că în fond e același serviciu. Un router clasic presupune un abonament la un ISP local și bineînțeles legarea la infrastructura acelui provider. Ca și cum un neamț și-ar face contract la RDS pentru o vizita de 5 zile in Romania.

Nu știu ce idee buna ți s-a părut că ai, dar nu ai nimerit-o. Pentru net în străinătate te bazezi pe roaming sau wifi. Cam atât.

| FreddieM a răspuns:

Daca se poate, ia cartela locala, iesi mult mai bine. Si incarci netul cat ai nevoie. Eu as fac mereu daca ies din Europa. (Am cartela de UK care merge fara alt cost suplimentar in EU)
Cheers

| MAIA18 explică (pentru FreddieM):

Dacă îmi încarc cartela separat ca să numai intru pe abonament sa ma încarce pe factura când intru wife. Ce opțiune sa încarc sa activez pe nr de cartela? În străinătate sant hoteluri unde te taxează când intri pe wife.

| FreddieM a răspuns (pentru MAIA18):

Nu am auzit sa te taxeze pentru WiFi. Si nu cred ca iti convine sa consumi internet pe rețeaua de acasa, platesti fiecare MB consumat. Pot sa-ti mai dau idei daca imi spui ce tara vrei sa vizitezi.
Cheers

| MAIA18 explică (pentru FreddieM):

Tunisia. Sant hoteluri care au wife numai cu taxa.

| MAIA18 explică (pentru FreddieM):

Am stat la un hotel în Tunisia unde ma taxat pe wife am stat pe nr tf abonament. La hotel eden star. Am crezut ca e gratis netul wife când am ajuns în Romania ma ras pe factura. Am plătit 400 RON pe factura.