| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de mesaje pentru profesoare de 1 Martie.

Răspuns Câştigător
| xPinkSunShine a răspuns:

Buna!

Un gand frumos si un zambet din tot sufletul, un martisor care sa-ti aduca in suflet primavara.

Primavara sa va aduca un martisor de sanatate, un ghiocel de noroc, o adiere calda de fericire, un nor de iubire si un soare stralucitor asemeni sufletului tau.

In prag de primavara
Soarele sa iti rasara
Cu inc-o bucurie
Ce-n suflet sa iti fie
Ca o lumina vie

Un cer albastru fara nori
In calea ta sa fie
Sa ai in fata numai flori
Succes si bucurie.

Viata, lumina, caldura... parfumul de fericire este esenta primaverii, iar martisorul simbolul ei. Iti doresc ca razele soarelui somnoros sa-ti deschida petalele sufletului asemeni ghiocelului odata cu sosirea primaverii.

Asa cum scoate capusorul alb din zapada gingasul ghiocel, asa iti ofer eu tie timid acest martisor!

Ma gandesc la primavara
Si m-apuca nostalgia
Iti ofer un martisor
Ca sa-ti creasca bucuria!

Am vrut sa-ti culeg o floare, un mic ghiocel frumos, dar pana la urma moare si cui ii e de folos?

Am vrut sa-ti culeg stelute sa-ti fac un frumos colier, dar cine nu stie oare ca-n zori stelutele pier?

Dar iti trimit o raza de soare, sa-ti prinzi in par caci tu stralucesti mai tare, decat un MARTISOR.

1 Martie calator
Iti trimite un martisor
Nu e lucru de valoare
Ci atentia e mare!

Ploua des
cu stele
cu jar
flori umede
lacrimi de vreme
drumuri deschise
privire cetoasa
vorbe tacute.
Ma despoaie un rau
ma inunda un val
un val colorat.
Ma bolteste curcubeul
inmuguresc degetele
parul infrunzeste
canta respiratia
langa suflet
viata...
Este primavara!

Iata 1 Martie a sosit!
Ghiocelul floare mandra,
Vestitor de primavara,
Sa va aduca numai bine,
Dragoste si fericire!
O primavara frumoasa!

Cu rosu si alb am inlantuit gingasul ghiocel. L-am parfumat cu toata dragostea mea, l-am inconjurat cu mireasma primaverii si din tot sufletul ti-l daruiesc tie, sperand ca-ti va aduce fericire. love struck

Intai vine nostalgia,
apoi simti fericirea si sanatatea.
Trezeste-te la viata
in luna lui Marte!

Ghiocei sa-ti rasara in suflet si sa-ti umple inima de bucurie si fericire...
Soarele sa-ti sarute ochii si sa-i umple de stralucire...
Sa-mi porti dragostea ca pe cel mai de pret Martisor!

In prag de Primavara, Martisorul sa alunge spiritele rele si sa-ti umple sufletul de bucurie si speranta. Prinde-l pe rever si razi in soare ca totul sa infloreasca in jur!

Din albul fulgilor de nea,
Si din a soarelui sclipire,
Iti daruiesc un martisor,
Aducator de fericire!

Sa-ti intre primavara-n suflet,
Sa-ti dea aripi ca sa zbori,
Si in inima lumina,
Si credinta-n viitor.

Primavara e anotimpul iubirii si a frumusetii... atat a naturii cat si a sufletului si clipa care trece e doar amintirea

Sper ca te-am ajutat macar putin!
Pa, pa!

1 răspuns:
| kmarianak a răspuns:

Odata cu apropierea Martisorului, primavara isi anunta sosirea alaiului enigmatic de miresme parfumate, acompaniat de festivalul cromatic, incantator, al florilor ce ne incalzesc sufletul. La multi ani de 1 Martie!

http://www.interferente.ro/......tisor.html