| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat! Va rog! Sunt clasa a 10-a si m-am transferat in semestrul al 2-les de la filologie la mate-info cu gandul ca imi voi da silinta si voi recupera orice ar fi.Problema este ca zvonurile sunt niste tampenii si am intrat intr-un liceu unde se pare ca profesorii nu prea dau la ore, nu-si dau interesul si eu m-am transferat la el pentru ca era mai aproape de casa si -crezand din cate se vede- ca se invata, l-am dorit.Sunt obligata sa ma mut de la franceza avansat la engleza avansat,am niste colegi,mai retardati ca ei nu stiu daca exista (au distrus clasa,banci stricate,pereti jegosi,batai cu gentile,etc). Trebuie sa dau diferenta la informatica si intentionez sa-l pic din adins deoarece liceul nu este pe placul meu (invatat-nu,conditii-nu,ce a mai ramas pe lista?) dar va trebui mai apoi sa-mi iau fisa si s-o duc la liceul de unde am venit si mama nu poate merge fiind cu serviciul (timpul i se scurge si este pe muchie de cutit, mai sa fie data afara deoarece se inchide locul unde lucreaza) iar mie nu stiu daca mi se permite.
In concluzie, dupa parerea voastra ar trebui sa raman in liceul asta unde nu se face nimic si nu voi putea lua bacul doar pentru ca mama nu-mi poate lua fisa mai pe urma? (eu nu intentionez sa o tot frec pe drumuri dar...)
P.S. Mi se pare aiurea sa fie doar 2 fete printre 20 de baieti, eu fiind una dintre fete.

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Pentru tine, ca esti copilul ei, e obligatoriu sa isi faca timp! E absurd sa zica ca nu are timp! E treaba ei ca mama! Daca nu iti place in acel liceu si iti doresti alte conditii nu renunta la asta, si vorbeste serios cu mama ta. Daca te iubeste isi face timp.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Daca isi ia liber pentru mine i se vor taia din orele de munca si ea nu mai are multe zile acolo, ii este teama pentru locul de munca.Si mie imi este teama pentru viitorul meu, astazi am plans pana m-au luat durerile de cap si inca continui asa.Am vorbit cu ea serios cand m-a vazut plangand si imi spunea ca oricat voi invata, pot urma si facultate, dupa scoala nu voi face nimic pentru ca in tara asta totul este un haos si nu sunt locuri de munca.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum am zis ar trebui sa isi faca timp! Atat am avut de spus.