| anonim70 a întrebat:

Am o catelusa de o luna jumate. Vreau sa stiu cand va înceta sa mai linga pe jos si sa mai faca nevoile pe langa pled peste tot peste câte luni? Cand e bine sa o scot afară? Cum să fac sa nu isi mai mănânce materia fecala dupa ce face adica treaba mare?

3 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Trebuie scoasa afara destul de des, sa astepti sa si faca, apoi intri cu ea in casa. O recompensezi de fiecare data cand face afara, si va intelege ca asa este bine sa faca. Cand e pui trebuie scoasa mult mai des afara, apoi isi va forma un program de iesit. Cand greseste ii spui "Nu!", ferm. Cand face cate ceva bine, nu uita sa o recompensezi. De obicei cainii nu prea fac nevoile la litiera sau presulete, si decat sa stai cu mirosul in casa, cel mai bine e sa se invete afara.

| anonim70 explică (pentru IsabelaIssa):

Doctorita veterinar dupa ce i-am facut primul vaccin mi-a zis sa nu o scot încă afară caci e încă micuță

| IsabelaIssa a răspuns (pentru anonim70):

Pai prespun ca este o perioada anume dar nu mult, cateva zile. Vaccinul isi face efectul. poate ar trebui sa mai ceri o parere si la alt veterinar.