| ioanacoruga4567 a întrebat:

Am o fobie foarte ciudată pe care nu pot sa o înțeleg Deci știți că pe Google Maps poți să navighezi pe tot globul, ei bine, am o frica sa mă uit pe acele imagini, adică de exemplu dacă navighez intr-un loc pe care îl cunosc nu am nimic, dar dacă navighez in alta zonă sau țară pe care nu o știu mă ia efectiv o frica, mă simt ciudat, am așa o senzație de teamă pe care nu pot sa o înțeleg Știu că nu are nici un sens, vi s-a întâmplat vreodată chestia asta? Nu râdeți de mine pls

16 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu râdem, este fobia de locuri străine.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Buna!

Nu râdem, stai linistită happy

Ce descrii tu este o formă a fricii de necunoscut. Omului ii este provocată teama de multe ori atunci cand nu stie ce urmează să se întâmple. Ca si cum ai intra intr-o camera necunoscută si foarte întunecată. Mergi cu grija, nu cumva sa calci pe ceva sau sa te lovești de ceva in acea camera.

Nu prea ai multe optiuni. Eu recomand terapia prin expunere. Este exact ce sugerează si numele. Uite ce sa faci. Gandeste-te ce iti place la un peisaj. Clădiri istorice? Moderne? Fântâni, flori, statui? Gandeste-te ce te relaxează pe tine, apoi incearca sa gasesti acel ceva pe Google Street. Daca spre exemplu te relaxează fantanile, ori începi si cauti la întâmplare prin centrele orașelor mari (necunoscute tie), ori cauti pe Google locațiile cu cele mai frumoase fântâni. Am dat un exemplu.

Ideea este ca in felul acesta, vei avea un scop. Vei avea o țintă, ceva de gasit. Ceva frumos, care la sfarsit merita. O motivatie, stii ce zic?

Dupa ce ai gasit un loc care sa-ti placa, mai viziteaza-l de cateva ori pana nu te mai temi de el.

Iar cand navighezi pur si simplu prin locuri necunoscute, incearca sa observi fiecare mic detaliu. Blocul de langa tine ce culoare are? Cate etaje? E cineva pe la balcoane? Doamna care trece pe drum cara o sacoșă. In care mana o duce? De la ce magazin e? Ce ar putea conține acea sacoșă? La asta ma refer. Fiecare detaliu. Asa iti vei si ocupa mintea cu altceva si poate te vei teme mai putin.

Acum daca bagi google street si nimerești in Ferentari... aia e laughing sau daca dai peste vreun cadavru. E foarte posibil sa stii!

Ei, glumesc si eu happy
Eu cea mai interesantă chestie pe care am vazut-o pe Google Maps a fost un Emglez care arata doua degete mijlocii la camera in timp ce mergea pe strada laughing

Multa bafta si daca e ceva, scrii si fac ce pot sa te ajut!

happy

| Catrice a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

A dat acum ceva vreme o știre cum ca o mama care își cauta fiul de 5 ani parca de ceva timp l-a găsit mort într-un șanț pe google maps.

| whatevernvm a răspuns (pentru Catrice):

Cred ca cine a postat întrebarea se simte mult mai bine acum laughing)

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru Catrice):

Sansele sa găsești asa ceva sunt minime. Mai ales daca intri in orase ma iei si nu la coana Mița la tara. Nu mai speria fata laughing

| Catrice a răspuns (pentru whatevernvm):

Tratament de şoc rolling on the floor

| Catrice a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Era din America tanti laughing

| ioanacoruga4567 explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

M-ai ajutat mult. Îți mulțumesc!

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru Catrice):

E clar, l-au omorat aia cu masina google big grin

| Catrice a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Google Earth era, mi-am amintit intre timp laughing

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru ioanacoruga4567):

Chiar nu ai pentru ce! Sper doar sa iti treaca. Stii, e frumos sa vizitezi locuri noi. Ce preferi, zone urbane sau munte? Mare poate? happy

| ioanacoruga4567 explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Zone urbane mai mult

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru ioanacoruga4567):

OK. Cauta Sheffield, UK. Du-te prin centru aproape de univeristatea Sheffield Hallam. Spune-mi cum ti se pare zona happy

| ioanacoruga4567 explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Mi-e frica sa mă uit laughing

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru ioanacoruga4567):

Este un orășel tare frumos dupa parerea mea. Ia uite

https://s0.geograph.org.uk/geophotos/03/24/31/3243130_4cfcbff1.jpg

Intra cu incredere. Sa vezi ceva happy

| RAY a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

O explicatie foarte buna