| user29371 a întrebat:

Am o prietena care vrea sa se sinucida si as vrea sa imi spuneti daca si voi aveti prieteni sau rude care s-au sinucis, cum au facut-o si cum v-ati simtit dupa.
As vrea sa ii arat cat sufera oamenii dupa ce se sinucide cineva.sad

Răspuns Câştigător
| llleo a răspuns:

E intr o situatie critica prietena ta. o inteleg. dar si ea ar putea intelege ca viata este cel mai de pret lucru. chiar daca nu conștientizăm. Dumnezeu ne a dăruit o viata pentru a trai, nu s o risipim. sunt convins ca vede totul negru. fara putina strălucire. dar asta inseamna viata. cu bine si cu rele. la un moment dat va iesi soarele din nori si ai sa incepi sa razi si sa plangi in acelasi timp cand realizezi la ce voiai sa dai cu piciorul. la o viata. vreau sa ti amintesc ca totul e trecător. va trece, oricat de greu ti ar fi. optimismul e punctul nostru forte. mulțumim lui Dumnezeu. îți doresc luciditate și bunăvoința de a ma intelege. daca altii au trecut peste, sigur putem trece cu totii. ba chiar cu brio.
Spor și sănătate vă doresc.

3 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Poti fi mai specifica? S-a sinucis iar apoi a inviat sau te referi ca a fost intr-o coma?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Incurajeaza-o sa stea de vorba cu noi. Vrem sa o ajutam.
Poate primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul ei de discutii cand se confrunta cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poate afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care se confrunta reprezinta subiecte delicate si s-ar putea simti in largul ei mai degraba in mediul online, indrum-o sa ne scrie la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poate primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

In plus, daca doresti sa o ajuti, poti lua legatura cu noi in momentul cand esti cu ea.

Asteptam sa ajutam!

| PrintesaGumitaa a răspuns:

De ce nu vorbesti cu parintii ei si le spui ce vrea sa faca fata lor. Pot lua masuri si sa o duca la un psiholog.