| marry4youu a întrebat:

Am nevoie urgenta de ajutor!
Am o prietena buna care vrea sa se sinucida...pentru ca sufera din dragoste.si crede ca asa scapa lumea de ea...as vrea sa o fac sa renunte la idee. Ceva sfaturi?

Multumesc!
Funda

Răspuns Câştigător
| Adryanna_1259 a răspuns:

Stiu cum e straight face am trecut prins asta de vreo 5-6 ori oh go on deja m-am obisnuit... vb cu ea dar fara, sa o presezi daca vrea las-o sa se descarce ( plangand, rupand ceva, daca chiar e nevoie poate incerca sa se zgarie fiindca da rezultate o stiu )... dar repetai ca daca isi ia viazta nu insemna ca ii e mai bine adui aminte ca e cu tine si ca totul o sa fie bine ca asa e viazta si o sa mai aiba parte de baieti care o merita, crede-ma stiu ca te sperie sad imi amintesc cum eram eu cand mi-a zis ca vrea sa se sinucida dar deja am experienta daca pot zice asa, desi nu-i deloc placut, ai grija de ea, sa intri cat de putin in depresi fiindca vor fi tot mai urate si o sa fie tot mai greu de convins sa nu se sinucida

5 răspunsuri:
| Sonny a răspuns:

Primu lucru pe care ar trebui sa il faci, daca esti o prietena adevarata, e sa ii anuntu pe parintii ei, fiinda cu treburile astea nu e de glumit.
De aici incolo parintii cred ca ar stii ce sa faca, in orice caz are nevoie de consiliere psihologica poate si psihiatrica daca e cazul.
Bafta.

| 1micdamare a răspuns:

Pai da, noi iti dam sfaturi si tu te lauzi ca i-ai salvat viata, nu?
glumeam!
daca vrea sa scape lumea de ea, las-o ca e clar ca nu e buna de nimic!
oricum pana citesti mai multe pareri aici, tipa e deja moarta si ingropata, asta in cazul in care tipa nu esti chiar tu!
daca esti tu, eu zic sa citesti pana iti trece cheful de tokio hotel!

| Valinsen a răspuns:

îți dau eu un sfat prietenește. Spune-i că dacă se sinucide se va duce in iad, pentru că numai Dumnezeu, Cel care a zidit-o pe domnișoara, poate să ia viața cuiva. Satana își bagă coada în viața ei și este ispitită. Încearcă să o duci la o mânăstire să o liniștești.

| ChioruL14 a răspuns (pentru Valinsen):

Eu credeam ca Manole a zidit-o pe femeie, nu Dumnezeu...

| carly a răspuns:

Spune-i ca daca o sa faca asta va ajunge in iad si va suferi mai rau.(am trecut si eu prin asta si am analizat situatia mai bine dar pana la urma mi-am dat seama ca ar fi o mare greseala) si spune-i sa se gindeasca ca sunt o gramada de persoane pe care le-ar face sa sufere. Chestile astea trec o sa vina momente mai frumoase in viata ei. sper ca te-am ajutat