| ingerashkuaripi a întrebat:

Am o problema.Sunt foarte stresată din cauza problemelor familiale,ale obligațiilor, si a prostiei celor din jur.Cum sa fac sa imi gasesc pacea interioară si sa stau liniștita?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa nu mai pui totul la suflet.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa te autocontrolezi!
Totul se poate regla doar daca ai vointa sa-ti impui sa nu te mai gandesti la acel ceva, si sa nu te mai obsedeze problemele altora.

| Drimmero a răspuns:

Asa eram si eu inainte, ma stresa orice lucru anormal care imi perturba mie nelinistea, dar cu timpul am realizat ca nu este treaba mea si trebuie sa-mi vad de ale mele, cand o sa ai familia ta, atunci sa fii cu adevarat stresata, daca inca mai esti adolescenta, nu ai de ce sa-ti bati capul, traieste-ti tineretea, nu o ucide cu lucruri nesemnificative!

| Doub a răspuns:

*eat a snickers*

| UnBroken2016 a răspuns:

Yoga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yoga, meditatie, carti motivationale.
Toti avem anumite lucruri care ne relaxeaza, gandeste-te ce te ajuta pe tine si fa-o mai des. Un sport, o plimbare, o carte. Chiar si mazgalitul/coloratul intr-o carte de copiii poate fi o terpie buna. Daca nu te ajuta nimic, du-te la psiholog.

| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Trebuie să te deconectezi de ce te înconjoară, de exemplu, în cazul problemelor familiale, poate nu ține musai de tine să le găsești o rezolvare, uneori e suficient să asculți o problemă și doar atât, nu trebuie să te stresezi să o rezolvi. Pentru asta eu îți recomand să te dezvolți personal, să-ți iei timp doar pentru tine însăți în care să nu te gândești la ce te împovărează, preferabil să-ți găsești pasiunea, pentru că atunci când faci un lucru cu drag și plăcere e imposibil să te preocupe alte lucruri. Dacă pe cont propriu nu reușești poți încerca ședințe de psihoterapie, astfel vei fi ghidată de cineva și îți va veni mai ușor. Multă baftă!

| Bluestar15 a răspuns:

Prostia celor din jur ar fi o sursa inepuizabila de stres daca am lua-o prea tare in serios.Incearca sa ii accepti pe oameni asa cum sunt (stiu, nu e usor) si sa nu le ceri sa fie mai inteligenti decat sunt (ca bietii de ei nu prea au cum, sau nu stiu cum, sau nu-i intereseaza etc.). Exista o calitate a mintii de a accentua anumite lucruri (bunaoara, cand cineva ne enerveaza intr-o prima faza cu prostia lui, mintea noastra poate sa nu acorde prea multa atentie acelui lucru sau putem sa ne tot gandim la el over and over again - se cheama exact asa: overthinking - iar asta va accentua stresul). Problemele familiale e bine sa incerci, pe cat poti, sa le rezolvi, sa ajungi cu ei la un numitor comun, chit ca fiecare lasa putin de la el/ea.E bine sa dormi 8 ore pe zi (dap, lipsa somnului pe termen lung accentueaza stresul prin anumite mecanisme neuronale, principalul fiind acela ca nu se refac cum trebuie stocurile de neurotransmitatori), sa mananci bine (la fel, lipsa de vitamine si minerale pot fi factori de stres), sa iti iei din cand in cand cate o vacanta (cum zicea cineva mai jos: sa mergi la munte sau sa faci ceva ce iti place tie: sa inoti, sa te concentrezi pe un hobby etc.) si, daca tu crezi in Dumnezeu, poti merge la un maslu sau la moastele unui sfant - linistea pe care am avut-o atat la maslu cat si la sf Dimitrie nu e cu putinta sa o descriu :) Mai este ceva de mentionat: observa felul in care noi singuri ne "bagam in priza" - amplificand singuri stresul care deja exista - si cauta sa reduci asta. Poti lua sunatoare, pastile, nu ceai, fiindca sunt mai eficiente - asadar un gram de sunatoare pe zi timp de 4-5 saptamani (nu mai mult) asta daca nu iei una din urmatoarele substante de pe lista, intrucat sunatoarea e contraindicata cu substantele astea: http://www.webmd.com/......0wort.aspx Daca nu te simti bine luand sunatoare sau apare vreun efect advers, opreste, dar se intampla rareori lucrul asta si chiar e util pentru stres, nici nu costa foarte mult :) Fa lucrurile astea si vei vedea ca stresul se va reduce considerabil in cateva saptamani.

| UnderPressure a răspuns:

Te duci la munte 3 zile. Fara "terapii", fara internet si alte rahaturi. Asta ar mai trebui, cursuri de yoga ca sa scapi de prostia celor din jur! laughing