| anonim_4396 a întrebat:

Am observat că mulți dintre cei care răspund la întrebări, nu răspund întrebări, ci dau sfaturi care n-au legătură cu întrebare.
Oare asta este o formă mai sofisticată de boală a minții?

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa fim serioși. unele întrebări sunt atât de stupide încât nu merita un răspuns ci un sfat

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Pentru Kovacs. Ușurel taică, cu jignirile!
Scuze, colegu suntserios! Dar mă are la ignor de când i-am dat un sfat.

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

P.S. Am studiat problema si am văzut că nu am interactionat niciodata cu acest personaj.Și totusi mă are la ignore.
Doar dacă are si alt cont.

| dullcat a răspuns:

Nu scrie nicaieri aici ca trebuie sa raspunzi asa cum vrea persoana care posteza intrebarea.Citeste ce scrie la descrierea siteului, fiindca ajutorul este privit de fiecare dintr-o perspectiva cat se poate de subiectiva.

https://www.tpu.ro/ce-este

Ai idee cati oameni posteaza pe aici ca vor sa se sinucida? Sau cati pusti vor sa sa-si mareasca penisul si alte prostii? Orice adult normal la cap nu ar raspunde cum isi doresc autorii, in aceste cazuri. Putem vorbi pana maine dimineata. Daca ai 13 ani, cel mai probabil ii vei raspunde unui pusti ce tigari sa isi ia si unde sa mearga la pacanele etc. etc. Daca esti un adult responsabil, ii vei spune sa-si gaseasca alte ocupatii.Deal with it.

Nu iti convine, ok, ignori raspunsurile si dai funda la ce iti convine.Asa se intampla de obicei, chiar si acolo unde raspunsurile sunt eronate (am vazut destule la categoria dragoste si sex, de exemplu).In cazul de fata e clar ca ii vei da funda userului mastodont, pentru ca e singurul care ti-a impartasit opinia, zicand ce vrei tu sa auzi. :)) Prin asta vreau doar sa subliniez ca asa functioneaza TPU.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru dullcat):

Internetul e plin de copii care vor să se sinucidă, drogeze, fumeze, bea, etc. Nu vorbeam de ei. Aștia au nevoie de ajutor real, nu se vorbe goale de pe TPU. Nu merită efortul să răspunzi la cereri de genul ăsta.
Eu mă refer DOAR la cei care dau sfaturi nesolicitate. Am impresia că oamenii aștia sufere de-o boală invizibilă care abia acum apare.

| dullcat a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Din perspectiva ta si eu sufar de boala aia, deci asta e. laughing) Imi asum si raspund in continuare asa cum vad eu potrivit.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru dullcat):

Go right ahead!

| Hyperion7 a răspuns:

Generalizarea este una nefondată, pentru că sunt și useri care dau răspunsuri destul de ok,ba chiar o să și numesc câțiva :dullcat,Ioandelasal,stoicanalisys,void eternal, simpatik, literallythesamebruh și alții.
Doar pentru că x îți dă un sfat de viață, o face pentru că poate a fost în situația ta și speră că măcar ii iei in calcul sfatul.
Eu unul consider că această categorie menționată de tine nu are vreo boala, cel puțin nu toată categoria, dar ce îți pot spune sigur e că mai grav e că unii ofera răspunsuri total descurajatoare și chiar ofensatoare.Si cu toate astea, nici aceia nu au probleme la cap, ci caută băgare de seamă.

| VoidEternal a răspuns:

Ești pe o platformă unde lumea își dă cu părerea. Ceri păreri, primești păreri. Că ție sau altora nu le convin părerile pe care le primesc, asta e partea a doua.

Poți avea pretenții atunci când, de exemplu, plătești pentru un serviciu. Când pui o întrebare pe TPU, îți asumi că poate nu o să primești răspunsurile pe care le vrei, dar poate uneori primești răspunsurile de care ai nevoie (asta apropo de întrebările despre țigări de exemplu).

Mă distrează întrebările de genul: "nu vreau răspunsuri care să conțină x, y și z. E comic să ai pretenții de la niște oameni care își rup din timpul lor să dea un sfat raportat la experiența lor de viață, fără niciun beneficiu, de cele mai multe ori fără să primească nici măcar un amărât de "mulțumesc" pe care apropo, un om educat l-ar oferi indiferent că e sau nu de acord cu cel care îi oferă răspunsul, tocmai din motivele pe care le-am enumerat mai sus. Știu, acum eu am pretenții, asa-i? laughing

Daca răspunsurile cuiva te deranjează ii dai ignore și ai rezolvat problema, 99% dintre persoanele pe care le am eu la ignore sunt cele care pun întrebări deosebit de tâmpite și de cele mai multe ori repetitive, și sunt acolo tocmai pentru că nu vreau sa mai vad întrebările lor în feed. Ca idee.¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru VoidEternal):

Nu răstălmacii intrebare mea. Nimeni nu s-a referit la o intrebarea unde omul cere o părere. Ci la răspunsul unei intrebări cu sfaturi nesolicitate.
Iar intrebarea a fost -Oare oamenii ăștia suferă de-o boală mintală?

| VoidEternal a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Boala mentala care s-ar numi cum anume?

Sau le inventam noi acum, după cum cere situația? Nu, nu suferă de nicio boala mentala.

| VoidEternal a răspuns:

Apropo, nu am răstălmăcit nimic. E valabil și pentru tine. Nu suporți răspunsurile, nu pui întrebarea, indiferent câtă legătură vezi tu, - sau cât de tare te legi la ochi ca să nu vezi - între întrebare și răspuns.

Daca începeam să îți povestesc despre temperatura optima de uscare a betonului, atunci puteai sa spui că întrebarea nu are legătură cu răspunsul.

Pace.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru VoidEternal):

Nu mă deranjează răspunsurile. Nu simt ABSOLUT nimic cănd cineva le răstălmăcește și-apoi pretinde că nu face asta. Eu doar a intrebat dacă oamenii care deviează de la intrebări sunt bolnavi sau nu? Fu ck the rest. I don t care about it. Și chiar zămbesc cănd scriu asta

| VoidEternal a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Ți-ai primit răspunsul. Zămbește în continuare.

| mastadont a răspuns:

E o formă mai sofisticată de a se băga în seamă, precum și o dovadă de analfabetism funcțional după părerea mea. Analfabetism funcțional pentru că răspund total pe lângă întrebare și în plus se cred aroganți și cred că de sfaturile lor ar trebui să țină toată lumea cont și să se facă doar cum zic ei. Exemple sunt destule, întrebări despre mărci de țigări la care răspunsurile sunt în principal despre cum să te lași de fumat, întrebări despre sex neprotejat la care toți răspund cu protejează-te, etc. Părerea mea e că dacă omul întreabă ceva atunci trebuie să i se răspundă strict la întrebare, nu să i se dea sfaturi total pe lângă și irelevante, dacă nu ai nimic de zis sau nu poți ajuta atunci simplu, nu răspunzi.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru mastadont):

Un răspuns foarte bun.
Cât despre analfabetismul funcțional ce să zic, am fost atacat de nenumărate ori, ca și cum n-aș ști ca sunt varză la gramatică, Știu! Și stiu si de ce. Profesorii României comuniste nu predau cu drag. Ci cu forța, cu palmele, niuiau sau cu pumnii.