| intrebsauraspund a întrebat:

Am vazut ca desenele simpsons au un episod in care arata ca acum, pe 20 ianuarie 2021, va veni un fel de apocalipsa. Ce parere aveti? Ele au prezis mai multe intamplari deja.
Si lasand la o parte seria aceasta, credeti ca anul acesta va veni razboiul?

Răspuns Câştigător
| NotNamed a răspuns:

Bai creștinilor, mai potolitiva cu astfel de mentalitati conspirative si nu mai fiti atat de creduli cu orice. Crezi ca un razboi poate izbucni asa simplu? Nu mai suntem ca acum 100 de ani cand popoarele aveau dorințe expansioniste. Acum se doreste pacea peste tot si modernizarea a tot ce se poate. Unde se va isca un conflict se vor baga alte tari sa ii calmeze iar daca vor mai fi razboaie acestea vor fi doar unele minore, regionale cum a fost Războiul din Nagorno-Karabah (o regiune azera la granita cu Armenia) izbucnit anul trecund unde Rusia s-a bagat sa aplaneze situatia, război fiind castigat in cele din urma de Azerbaijan câștigand unele teritorii ale Armeniei, sau războaie cibernetice pentru a distruge economia acelei tarii iar asta ar provoca un haos foarte mare. Nimeni nu se mai duce pe frunt cu tancuri si mitraliere. Un razboi in momentul de fata daca vorbim de unul armat ar fi cu rachete nucleare de ultima generatie ceea ce este total exclus sa întâmple din cauza pericolelor foarte mari. Ca sa iti faci o idee despre ce pericole e vorba: vor murii extrem de multi oameni si animale sa nu mai pun la socoteala dezastrele naturale geografice. Un bombardament intre tari cu aceste rachete nucleare ar avea efecte pe tot globul. Exploziile mai multor rachete pot cu usurinta sa transmita o unda de soc in pamant ceea ce ar duce la cutremure devastatoare pe toată planta, cutremure ce nu s.au mai intalnit pe planeta. Si crezi ca un astfel de cutremur gigant va veni singur? Se vor forma tsunamiuri cu o inaltime de sute de metri ce vor inghitii coaste sau orase intregi. Sa nu mai spun ca unda de soc poate trezii vulcani adormiti iar cel mai rau lucru posibil ar fi acela că unda de soc poate face ca planeta sa iasa din propia orbita din jurul soarelui astfel apropiindu.se de soare unde ne vom prajii cu totii ca niste chipsuri sau ne vom îndeparta de stea ceea ce va rezulta o era glaciara unde vom murii ca niște cuburi de gheata. Cat despre previziunile acelui desen animal al secolului trecut, acel serial a fost unul longeviv iar prin urmare episoadele aveau nevoie de multe idei diferite, era normal sa fie abordat la un moment dat ideea ba de un razboi, ba de o pandemie, ba de o vizita a extratereștrilor si multe altele, in concluzie idei logice incocente. In 2021 intreaga planeta a evoluat extrem de mult, desenele animate pot fi facute de oricine dintre noi chiar si cu un telefon, nu.ti mai trebuie studio special. Crezi ca toate fâșiile de episoade pe care le vezi pe tiktok sau alte surse din mass-media si care reflectă o situatie dintr-o scenă exacta cu cea in care ne confruntăm, ca fiind una originala 100%? Majoritatea sunt create de catre conspirationisti. E foarte usor sa faci un astfel de desen animat in 2021 cu ajutorul unor programe daca esti putin telentat pe partea grafica si sa spui "uite ba ce nebunie, secvența asta din Simpsons a prezis viitorul.", pe cand de fapt cadrul e facut de cineva cu 2 zile in urma si l.a publicat împreună cu o ipoteza conspiraționista ca sa fie in centrul atentiei.

| intrebsauraspund explică (pentru NotNamed):

Super raspuns, mersi mult. ma panichez doar ca stiu ca au fost aranjate mai multe intamplari reale in simpsons, precum castigul lui trump la alegerile prezidentiale si coborarea lui pe acele scari rulante cu mana in aer, la fel cum s-a intamplat si in realitate. Oricum, ai mare dreptate cu tot ce spui.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă au prezis, asta nu înseamnă că ele știu să prezică, că au această calitate.
Apocalipsa o prezic mulți din când în când, ca să sperie lumea.
Războiul cel mare, nu mai vine nici anul acesta și nici altădată.
Dar s-ar putea ca în 2021 USA să atace Iranul, să fie război acolo.
Nu este o predicție, s-ar putea.

| intrebsauraspund explică (pentru sadrian46):

De ce mai exact s-ar putea?

| sadrian46 a răspuns (pentru intrebsauraspund):

Iranul are o politică agresivă violentă față de statul Israel. Astfel conducătorii Iranului declară deschis fată de toată lumea că ei intenționează să distrugă statul Israel și să îi arunce pe evrei în mare. Iranul are deja rachete care pot atinge ținte chiar din Europa. Au un program nuclear de îmbogățire a uraniului care îi poate conduce spre construirea unei bombe atomice. Să fie clar că nu o vor putea folosi efectiv. Dacă ar folosi bomba atomică efectiv în război, ar sări toți pe ei și ar desființa Iranul. Dar dacă ar avea, plus rachetele ar putea avea un mijloc de amenințare cu ea, prin care să impună asupra statelor din jur sau Israelului de pe poziții de forță, ultimatumuri de cedare de teritorii către palestinieni. Pentru Israelieni aceasta este o problemă de viață și de moarte, dar mai ales de moarte. Aliatul Israelului este USA. Geopolitica în zonă este dictată de axa Washington -Tel Aviv. Lobbyul evreiesc este foarte puternic la Casa Albă și în Congresul de la Capitol Hill. Pe surse, dacă Trump câștiga alegerile, cât de repede, după 21 ianuarie, căuta un motiv, să atace Iranul să schimbe regimul politic de acolo cu unul pro american, care să recunoască dreptul la existență al statului Israel. Când Trump și-a dat seama că nu va mai fi președinte a decis să declanșeze acest război acum, zilele astea până la transferul total al puterii către Biden in 20.01. 2021. Astfel era pregătit să atace Iranul în noaptea de 15.01. 2021. Iranienii au aflat și au anunțat tare în presă să nu încerce asta, că o incurcă.
Trump nu a mai putut să facă, căci a intervenit atacarea Congresului de către trumpiști și teroriștii interni în 06.01. 2021. care au de credibilizat pe Trump față de propria administrație. Așa că, nu poți porni un război de unul singur, pe ultimele zile de mandat, când guvernul nu te mai susține. Congresul acum e divizat, situația din țară este aproape de un război civil, de o revoluție, nu le mai arde să își pună în cap un război cu Iranul, acum, luna asta. Dar situația cu Iranul care se îndreaptă treptat spre deținerea bombei râmîne nerezolvată.
Șanse de revoluție internă în Iran cu schimbarea regimului, zero. Pentru israelieni mai rămâne doar atât, atacarea Iranului acum. cât mai repede. Soluția, să determine USA să atace Iranul. Când? Cândva anul acesta. Din cauza aceasta s-ar putea. Scenariu de mare probabilitate, nu predicție.
Vrei și predicție, prognoză exactă, făcută de mine? Vineri 06.05, 2021 ora 02.00, ora Iranului avioanele stealth americane, ale pe care nu le vede nici dracul, nici radarul își lasă bombițele pe Teheran, așa... spre sfârșitul Ramadanului, când iranienii s-au frăgezit în post, să fie consumați mai ușor în sos de țiței. Dar piloții dorm și acum îmbrăcați cu combinezoanele de zbor, și avioanele sunt cu motoarele turate, așa că se poate întâmpla mult mai repede, și cu și fără motiv.

| intrebsauraspund explică (pentru sadrian46):

Si.dupa 06.05 daca se vor lansa bombe din partea iranienilor..se va ajunge la razboi mondial?

| sadrian46 a răspuns (pentru intrebsauraspund):

Nu se vor lansa. Că nu vor avea timp. Va fi Blitz Krieg. Se termină într-o noapte. A doua zi dimineață, sau în căteva zile, regimul e schimbat la Teheran, alt guvern. Nu mai are cine să lanseze bombele. Vor urma lupte de gherilă prin munți ca în Afganistan. care vor dura mulți ani. Va fi război local, acolo, nu mondial.
Dar nu te lua după mine 100%. Este ideea mea, dar se vor întâmpla diverse cu viteză mult mai mare, mult mai complicate decât le gândesc eu. Mai sunt și alte variante.

| intrebsauraspund explică (pentru sadrian46):

Din ce spui, mi ai dat de inteles ca nu se va ajunge la razboi mondial, dar nu sunt sanse chiar deloc sa se ajunga acolo datorita razboiului din munti?

| sadrian46 a răspuns (pentru intrebsauraspund):

Războiul va fi ceea ce se cheamă proxi war, război prin intermediari.
Se va amesteca și Rusia căci are graniță cu Iranul, și nu are nici un chef să ajungă americanii în coasta lor. Dar nu va trimite trupe direct acolo. Îi va ajuta pe insurgenții din munți cu logistică, rachete, muniții. Dar ceea ce mi se pare mie că vor face USA este să schimbe regimul de acolo cu unul care să recunoască statul Israel, care să accepte să îi fie controlat programul nuclear, și care să accepte niște baze militare USA pe teritoriul Iranului. Dar și aceasta va fi prea mult pentru ruși. Dar războiul mondial ar însemna război deschis între USA și ruși, ceea ce ar însemna utilizarea armei nucleare, ceea ce nu este posibil. Ca asta să nu se întâmple, vor ajunge la un compromis asupra statutului Iranului după război. Mai este un motiv pentru care războiul trebuie să se desfășoare rapid. Războiul va perturba foarte tare piața petrolului. Ori toată lumea, dar toată depinde de livrare de petrol din Iran. Chiar câteva zile cu livrările de petrol stopate, vor face creșterea bruscă a prețului petrolului, face să cadă bursele peste tot, cu pierderi enorme, tot pentru toată lumea. Așa că, cu acest război, USA își ridică toată lumea în cap, fără război cu trupe la sol, implicațiile sunt mondiale.