| 8mariastar a întrebat:

As vrea a stiu si eu la chimie Gruparile dupa valenta care sunt de 2 feluri:monovalente, divalente.Gen la monovalente OH valnta1 roman -hidroxid! Va rog urgent.

1 răspuns:
| Pufuleatzaxxx a răspuns:

Valenta este dată de numărul electronilor cu care atomul participă la formarea legăturilor chimice și variază în funcție de atom și grupare chimică.

De exemplu, aluminiul (Al) se afla in grupa a 3-a, ceea ce inseamna ca are 3 electroni pe ultimul strat. Pentru a ajunge la o configuratie stabila cedeaza 3 electroni si are valenta de 3. Oxigenul (O) se afla in grupa a-6-a, adica are 6 electroni pe ultimul starat. Pentru a ajunge la configuratie stabila accepta 2 electroni ( pentru a forma octet) si are valenta -2. Acest proces se numeste ionizare.