| TiTanS a întrebat:

Dau funda! am o intrebare eu sunt slab la chimie si as vrea sa stiu cum se fac problemele de genu asta 2Na Cl2 = 2Na Cl? Na= valenta 1 si Cl= valenta 1 adica vreau sa spun ca aici am rezolvarea deja dar nu stiu cum sa pun cifrele alea pe la cl si na.

Răspuns Câştigător
| MissmysteriousS a răspuns:

Pai...
Na+cl=Nacl
Na(are valenta 1, pui ce valenta are elementul, in cazul de fata Na, in dreapta sus cu cifra de roman)iar cl are valenta 1 pui la fel ca la Na
apoiaduci la aceiasi numitor reactia cu cel mai mic multiplu comun, acesta fiind 1,
la Na+cl, la cl pui 2 ca este gaz, si acum egalezi reactia
Na+cl2=Nacl, egalezi cl pentru ca intra 2 si rezulta 1--->; Na+cl2=2nacl; intra 2 atomi de cl rezulta 2, acum na...intra 1 atom de na rezulta 2; 2na+cl2=2nacl,sper ca ai inteles ceva