| FreddieM a întrebat:

Ati dori sa va donati organele care vor rezulta bune si compatibile, pentru a salva alte vieti, dupa moartea dumneavoastra?
Daca nu, v-as ruga sa explicati de ce. Multumesc.

15 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Da, mi-as dori și le am comunicat și apropiaților asta de ceva timp.
La ce îmi mai trebuiesc mie în pământ? De ce sa putrezească în mine când pot trai salvând o viata? De ce sa nu ma bucur când știu ca o parte din mine trăiește și face alți oameni fericiți ca să nu treacă prin ce trec teoretic eu atunci? As dona tot ce as putea. Corpul ala nu ma va mai reprezenta atunci cu nimic.
Spun ăștia mai sus ca nu ești mort.
Nu ești mort fizic, dar ești leguma în coma sau moarte cerebrala, care e diferența? Înapoi nu te mai întorci, tot în pământ ajungi. De ce sa nu ajuți când oricum același lucru urmează?
Creștin e un păcat, dar nu tot voi, creștinii vorbiți despre a va ajuta aproapele? Ajungi în iad ca datorita ție trăiesc alți 3 4 oameni? Fgm de ipocrizie și logica religioasa

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sigur. As vrea sa se implementeze si la noi un sistem pe cartea de identitate sau pe permis prin care sa iti da acordul pentru donare... tu si sa nu fie nevoita familia sa ia astfel de decizii

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Răspunsul meu este da, dar eu așa sper că voi muri așa de bătrân încât nu vor mai fi bune de nimic.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu! Pentru ca după moarte nu mai sunt bune de nimic. Iar înainte de moarte este crima, sau un fel de "sinucidere". Fiind creștină consider ca e păcat.
Interesant este ca eutanasierea nu se poate face pe motiv ca nu e legiferata. Dar donarea de organe e legiferata? Si daca da, de ce, care este diferenta intre ele? Pana la urma si una si cealalta tot crima este, numai la cerere. Eu nu sunt de acord nici cu eutanasierea.

| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cum sa nu fie donarea de organe lefigerata?
Tu nu ai auzit in viata ta de transplanturi?

" Fiind creștină consider ca e păcat." Deci crestinii considera ca e pacat sa salvezi vieti? Interesant... nicio surpriza, doar interesant.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru suntserios):

Nu ești mort când îți ia organele. Daca nu ești mort, înseamnă ca te omoară ei.Asta înseamnă crima sau eutanasiere.Eutanasierea nu e legiferata, crima e pedepsita de Legea tarii. De ce să-ți recolteze organe fiindca nu se știe daca nu îți revii din " moartea cerebrala*,sau poate medicii fiind corupți,ca sa facă bani,poate declara pe un om mort cerebral si daca nu e. Am auzit de transplant de organe inca de pe vremea tovarășului,dar eu nu am fost niciodată de acord cu așa ceva. Si pana la urma,doar cei cu bani au parte de transplant,cei saraci mor fiindcă,macar ca au fost programați, se ivește unul mai cu sfic si il salvează pe el, iar cel programat moare. Si e posibil ca copiii, tinerii sau alte persoane care dispar sa fie prada medicilor corupți care au de salvat cate un miliardar. Cum judeci tu, e problema ta, eu rămân la părerea mea.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Sunt de acord cu transplantul de organe de rinichi, de ficat, pentru ca acestea se pot dona de persoane sănătoase si rămân si ele cu un rinichi si cu o parte din ficat, deci nu e vorba de moartea persoanei donatoare.

| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Am citit multe pareri incuiate pe site pe aici. A da intrece orice limita. Si uite cum biserica a tras in jos evolutia lumii sute de ani. Prin cultivarea unor astfel de mentalitati.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru suntserios):

Cu ce împiedica creștinii evoluția? Daca e evoluție,atunci sa evolueze oamenii in așa fel încât sa facă fata la orice si sa nu se mai îmbolnăvească,si mai ales sa nu mai moara.Cei care explica evoluția spun ca,ochiul ar fi apărut pentru ca omul ar fi avut nevoie sa vadă,altfel,un orb daca călăuzește pe un alt orb cad amândoi in groapa. Mâinile ar fi aparul,fiindcă avea nevoie omul sa își ia fructul din pom si sa il mănânce. Insa înainte a trebuit sa apăra gura si tubul digestiv, dar si pomul. Mirosul si gustul au apărut pentru ca omul sa se bucure de ceea ce mănâncă,etc. Dar de ce a apărut moartea? Sau sa fi apărut doar la cei care si - o doresc, sa nu mai fie nevoie de sinucideri sau sa nu mai fie nevoie sa se moara? De-a dreptul sunteți caraghioși. Si daca nu ați fi, ați vorbi atât de mult despre felul in care ați evoluat,nu din maimuță, ci de la origini, adica de când erați nimic. Dar noi creștinii chiar si daca ne credeti nebuni, fanatici sau cum vreți voi sa ne numiți, o susținem sus si tare ca noi suntem creația lui Dumnezeu.

| mastadont a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cum a împiedicat biserica evoluția? Foarte simplu. Prin arderea pe rug a tuturor celor care nu sunt de acord cu creștinismul sau a tuturor celor care încercau să prezinte idei inovatoare, exemplu Galileo Galilei. Au șinut oamenii într-o sărăcie lucie pentru mii de ani în timp ce ei se lăfăiau în huzur și belșug. Poate că nu știi, dar până cu câteva sute de ani în urmă, dacă aveai un păcat mare și vroiai să fii iertat de Dumnezeu tot ce trebuia să faci era să plătești bine la biserică și gata. Preoții au ars mii și mii de manuscrise neprețuite doar pentru că nu făceau parte din dogmele creștine. Uităte și în zilele noastre ce se întâmplă: Acum ceva timp era o știre cum că episcopia constanței le interzice oamenilor să mai cumpere lumânări din magazin pentru că nu ar fi sfințite. De fapt însă, lumânările bisericii sunt mai scumpe și lor le trebuie bani mulți pentru a se putea lăfăi în palatele construite pe spatele oamenilor. În satul în care locuiesc părinții mei, preotul a cerut de la oameni bani pentru a-și face casă. Ce zic eu casă, o adevărată vilă, cu mobile de lemn masiv, etaj, etc. Estimez că acolo s-au investit în jur de 100000 de euro pe puțin. Și tot nu-i ajunge, încă mai cere și profită de oamenii bătrâni spunându-le că dacă nu cotizează la biserică nu-i îngroapă. Bine-înțeles, ca să te îngroape după ce mori costă că de... Membrii bisericii sunt adevărații farisei din zilele noastre. Sunt avari, lacomi, și obișnuiți că totul li se cuvine. Profită de bunătatea oamenilor simpli și de faptul că aceștia cred în Dumnezeu pentru a trăi pe spatele lor ca niște viermi ordinari ce sunt. România de-abia are bani să plătească salarii și pensii însă, înloc să investim în infrastructură, în educație, în cercetare etc, investim în biserici ca să îngrășăm viermii de popi. De ce este biserica scutită de la plata impozitelor? Sunt ei mai presus oare decât omul obișnuit care muncește pentru un salariu brut de 2500 lei din care 40% merg la statul român pentru a fi reinvestiți?
Cum să evoluăm când biserica ne suge tot sângele, toată vlaga, tot avutul agonisit cu trudă? Un om normal muncește 2 ani pentru a strânge 10000 sau 20000 de lei acolo. Popa însă se plimbă 3 zile și doar întinde mâna.
Trezițivă oameni buni cât mai este timp, trezițivă și priviți dincolo de masca bisericii căci mare mizerie și fățărnicie veți vedea.
Dumnezeu e iertător dar cred că într-o zi, se va sătura până și El de toată această fățărnicie și, cu o mișcare din încheietură, va face ca acest pământ să nici nu fi existat. Ce scrie în biblie sunt doar povești, este modul în care oamenii de atunci au înțeles să redea evenimentele întâmplate. De exemplu, cuvântul pentru zi din geneză din ebraică nu înseamnă neapărat zi ci o perioadă indefinită de timp, iar citatul „primadată a fost cuvântul" este de fapt prima dată a fost logosul, care în greacă înseamnă limbajul universal prin care poate fi controlată natura, cuvântul suprem care le conține pe toate.
Trezițivă oameni buni până nu e prea târziu!

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ți-ai adus aminte de mine? Chiar daca au trecut 3 luni eu rămân aceiași. Ca sa poți dona organe trebuie sa fii viu. După ce mori nu mai sunt bune de nimic. Iar a jupui un cadavru de organe înseamnă profanare. Iar a jupui un om viu de organe înseamnă crima. Profanarea este penal.Crima este la fel. Iar păcatul rămâne chiar daca este legiferata.

| FreddieM explică (pentru TamplaruAnisoara):

Scuze, nu pricep ce vrei sa spui...
Hai sa lasam putin deoparte filtrele dogmelor religioase si sa discutam ca doi oameni rationali ce suntem.
Ca sa i poata preleva organele, unei persoane trebuie sa i se constate decesul clinic.
,, Ca sa poți dona organe trebuie sa fii viu. După ce mori nu mai sunt bune de nimic.'' Vrei sa explici ideea asta?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru FreddieM):

Se recoltează organe de la cei care sunt declarați in moarte cerebrala. Dar inima lor inca bate. Când bate inima inca ești viu, si ținut in aparate îți poți reveni. Sunt cazuri de genul acesta care și-au revenit si au trăit mult si bine. Dar mai este inca o problema. Sunt si "medici" care pot "constata" ca omul este in moarte cerebrala din interes. Nu te sfătuiesc sa alegi sa donezi organe pentru ca poți da in spital peste unul ca DINCA - CARACAL. Nu toți medicii sunt oameni. Îți spun din experienta, si nu ma pot lupta cu ei pentru ca cei de genul au justiția de partea lor. Nu doar pentru ca este păcat îți dau sfatul acesta. Pentru ca la grămadă de păcate pe care o avem fiecare, unul in plus nu schimba situația. Dar crede-ma nu se poate avea încredere in nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce as face bine cuiva., daca eu in viata primesc numai sentimente negative de la altii. De ce sa fac bine cuiva care probabil nu mi-ar face bine daca ar fi invers situatia? De ce sa imi pese de altii., daca nimenui nu-i pasa de Mine.
I stand ALONE
Daca as fi platit cat timp sunt in viata Da. In caz contrar NU.

| RogerTaylorLover a răspuns:

După moartea mea, da. De ce să nu ajut un om care stă săracul pe patul de moarte poate chiar mai tânăr de cât mine.