| guess_who a întrebat:

Ati fost vreodata in pericol de moarte?

11 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Se pare ca pe mine acest pericol m-a atins inca de la venirea pe lume, pentru ca m-am nascut cu, cordonul ombilical in jurul gatului, asa ca la nastere aratam ca asfixiata si dupa vreo doua palme pe fund si tinuta cu capul in jos, am inceput sa respir.
Proba de foc fiind facuta, lasand moartea in urma mea, am mai avut o cumpana(cum se spune in popor), atunci cand am facut tusa convulsiva si am avut complicatii si a fost sa ma sufoc, iar mai tarziu, facand malarie, am avut peste 41 grade temperatura si am fost la un pas de moarte. Nu se pun in calcul riscurile unor operatii, pentru ca acestea trebuie sa ti le asumi, daca vrei sa traiesti, insa am fost ferita, pana in prezent, de accidente, asa ca ma bucur pentru acest lucru.
tema este interesanta si sunt convinsa ca fiecare are de scris o istorie despre cate i s-au intamplat in viata. Eu doresc pentru toti sanatate si sa nu aveti confruntari premature cu Doamna cu coasa.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Da.Asta s-a intamplat cand aveam 10 ani happyAm fost cu matusa mea si cu unchiul meu la plaja.Imi placea foarte mult sa intru in apa.Am intrat cu matusa mea.Insa ea statea la apa mica si mie nu imi placea deloc asta.Asa ca m-am dus la apa mai mare.Matusa mi-a sp sa nu ma duc prea departe. M-am dus pana cand apa mi-a ajuns pana la gat. Apoi a venit un val urias care mi-a trecut peste cap.Am inghitit apa si deja picioarele mele nu mai atingeau nisipul.
Norocul meu a fost ca acel val a trecut destul de repede si ca am reusit sa ies la suprafata.happy De atunci mi-am propus sa invat sa inot.Ma invatat verisorul meu si acum ma descurc perfectwinking

| JustMeFlory a răspuns:

Da.Era sa dea masina peste mine pe trecerea de pietoni! Bine ca am fost eu atenta si m-am dat un pas in spate ca altfel...straight face

pupimik
| pupimik a răspuns:

Pe vremea cand eram micuta am racit urat de tot. Bunica s-a dus la farmacie sa scoata medicamentele ce mi le prescrise medicul. Farmacistul a incurcat pastilele si mi-a dat pastile pentru tensiune.Parintii si-au dat seama ca eu abia mai respiram.si m-au dus la urgente.
Eram prea mica sa imi amintesc... dar din cate mi-au povestit ai mei stiu ca am stat 2 saptamani internata in spital.

| Lary a răspuns:

Da.
1.cand a dat masina peste mine si m-am trezit sub ea;
2.cand am facut alergie la algocalmin si mi s-a umplat ochiul si buzele si atunci am fost la spital si a zis asistenta ca daca mai stateam un pic mi se umfla gatul si muream;
3.cand am facut griza de astm am avut o infectie ata de urata incat mi s-a dus in plamani si puteam sa nu mai respir si sa mor.

| AndrusKanu a răspuns:

Da. Era să mă înec pe la vreo 5 ani. Stăteam pe marginea unui lac artificial şi mă jucam cu băţul în apă. Dintr-o dată mi-a venit ameţeală şi am căzut în apă, nu ştiu cum am făcut şi m-am prins de iarbă, care spre surprinderea mea nu s-a rupt. În fine eram doar cu mâna afară şi cu restul sub apă. Noroc că erau ai mei prin preajmă şi-au sărit şă ma scoată repede. Apa avea vreo 4-5 metri, dacă nu mai mult. big grin

Parcă am mai păcălit de câteva ori acea grilă a morţii, dar nu-mi mai amintesc... laughing

| SimpleSergio a răspuns:

Da happy... odata cand am luat un hutzul de fier in cap straight face...am lesinat 20 de min...si m-am trezit la unu in brate.in drum spre spital (spitalul era aproape)...si ii intrebam pe toti "da ce s-a intamplat?" imi era rece...nu mi-am dat seama.pana nu am simtit cum curgea sangele straight face De atunci stiu sigur ca este cineva sus care are grija de mine happy...la o lovitura ca aia puteam muri pe locwinking... dar dupa 3 zile am iesit din spital si in ziua de azi sunt sanatos happy
A 2-a oara s-a intamplat...cand coboram din tramvai.si vroiam sa traversez prin spatele tramvaiului...Am vazut o dubitza venind...si intr-o fractiune de secunda vazesem pe dupa dubita. o masina venind mai tare...desi nu era trecere de pietoni.soferul dubitzei a oprit sa trecem.(eu si inca 3 oameni un barbat cu femeia si copilul in brate)... N-ea facut semn sa traversam. iar eu i-am facut semn din cap ca NU trec, ramanand pe loc... ceilalti au traversat si masina care se apropia cu viteza pe dupa dubita a trecut prin FATA lor, ei alergand spre trotuar. Dupa aceea am traversat si eu. A fost la un pas ca femeia cu copilul in brate sa fie lovita straight face... Daca traversam eu cand mi-a facut semn soferul? si eu alergam. din respect pentru sofer.ca sa nu-l tin in drum. Puteam fi o victima straight face...Thank you god! o zi placuta va doresc!

| alexandra_1780 a răspuns:

Da chiar nu de mult timp.......in 19 iunie a intrat un politai de la frontiera cu masina in masina in care eram eu si sora mea si a fost un accident foarte grav din care am scapat ca prin urechile acului doar cu cateva zgarieturi...probabil avem mai multe vieti asa ca pisicile.

| Clumsiii ™ a răspuns:

1.Am fost odata cu bicicleta tatalui meu si a dat masina peste mine pentru ca nu ajungeam cu picioarele pe sol.
2.Cand am plecat la scoala intr-o zi, exact la 2 cm in fata mea cazut de pe blocul meu o bucata imensa de gheata care s-a spart fix in fata mea
3.Cand eram mica(vreo 3 ani ) eram in fata blocului matusii mele si o tineam pe mama de mana, brusc mi-am smuls manuta mea din mana mea si am fugit in mijlocul drumului.Noroc ca soferul masinii a franat brusc si nu m-a calcat.
4.Pana pe la vreo 7 ani am avut de nenumarate ori pneumonie, boale de la care se poate muri(tin minte ca o data a trebuit sa iau cam 30 de injectii intr-o saptamana)
5.Cand am fost odata la bunicul meu am cazut de pe scari si am mers in cap cam 5 scari.
6.Cand am fost cu ai mei la Ocna (statiune balneara langa Sibiu)si stateam cu un colac in bazinul pentru copii, nu stiu cum se face dar s-a intors colacul si am stat cu capul in apa sarata pana a venit varul meu si m-a scos de acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar am fost[dar Ii multumesc lui Dumnezeu ca n`a vrut sa fie asa]
Un vecin a dat drumul la gaze, dar fiind foarte obosit a adormit. Tata mi-a spus ca daca mai lasa si lumina aprinsa muream cu totii de pe strada...Deci am fost norocoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dupa ce m-am nascut, aveam nu stiu ce la coloana, m-au operat, dupa aia au umblat ai mei pe la o gramada de doctori, fiindca li s-a spus ca o sa am nevoie de ceva chestie, aparat sau ceva de genu, in care sa ma sprijin, altfel nu pot merge. In cele din urma au gasit un doctor ca lumea, care mi-a facut un pic de masaj la picioare, apoi m-a sucit nu stiu cum(zice maica-mea), si n-am mai avut probleme, azi merg normal.