| anonim_4396 a întrebat:

Ati mai merge in Africa, in aceste tari, avand in vedere ce veti afla?
~Republica Democratica Congo ocupa locul doi in topul celor mai periculoase tari pentru o femeie din cauza violentei sexuale la care sunt supuse femeile din aceasta tara. ONU a denumit din acest motiv Congo – capitala mondiala a violului. Potrivit studiului de fata victimele violului din aceasta tara includ de la fetite de trei ani pana la femei in varsta. Femeile sunt violate de grupuri, sunt violate cu baioneta sau impuscate in vagin.

~Pakistanul se claseaza pe locul trei in topul tarilor in care nu este bine sa te nasti femeie din cauza practicilor culturale, religioase si tribale la care sunt supuse femeile din acest colt de lume. Printre cele mai frecvente chinuri la care sunt supuse femeile din Pakistan se numara: atacurile cu acid, casatoriile si nasterea fortata de copii, abuzurile fizice sau lapidarea(uciderea cu aruncare cu pietre). Potrivit Comisiei pentru drepturile omului din Pakistan, peste 1 000 de femei din aceasta tara isi pierd anual viata numai in urma asa-ziselor "crime de onoare", crime comise de barbatii care isi acuza femeile de insubordonare, fapt ce afecteaza onoarea barbatilor pakistanezi.

~Somalia - nicio femeie nu este fericita ca este femeie din cauza nivelului ridicat al mortalitatii materne, violului, mutilarii genitale si accesului limitat la educatie si la ingrijire medicala. Conform ministrului somalez al femeilor – Maryan Qasim - "cel mai periculos lucru pentru o femeie somaleza este sa ramana insarcinata". sansele de supravietuire fiind de 50%, intrucat, nu exista nicio forma de ingrijire prenatala, nu exista spitale, centre de asistenta medicala, nu exista nimic. La aceasta situatie se adauga violurile care au devenit fapte cotidiene in Somalia sau mutilarile genitale de care nu scapa nicio fata din aceasta tara.

Ei bine, eu am ramas socata dupa ce am aflat aceste lucruri. Se mai adauga si ~Bangladesh si ~India.

Ati mai merge in aceste tari?
Daca cumva raspundeti cu da...ce masuri de precautie ati lua?

Ce concluzie trageti fata de barbatii de acolo si de conducere?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă aş merge în Africa, în mod clar n-aş merge să vizitez oameni(poate doar în anumite părţi ale Ethiopiei) şi atracţii culturale din ţările respective. Acolo oamenii se bazează mult pe legea junglei, unde masculul exercită o putere autoritară asupra femelei, iar această e obligată să nu riposteze.

Pe lângă ce ai spus tu, ţin minte că am văzut un film(Maya - http://www.imdb.com/title/tt0299027/ ), despre un fel de ritual al anumitor triburi din India, unde fetele ajunse la o anumită vârstă trebuie să fie violate de masculii experimentaţi ai unui anume trib. Pe lângă asta, am văzut un documentar despre bordelurile infantile(sau pedofile, nu ştiu mai ştiu exact cum erau numite) din Columbia sau Venezuela, nu mai ţin minte exact(chiar dacă n-au legătură cu Africa), unde oamenii vin şi plătesc pentru o partidă de sex cu minori. E o adevărată afacere, iar autorităţile sunt şi ele implicate.

Există scursuri peste tot în lume, şi cu greu vor putea fi oprite vreodată.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Aoleo, de Columbia si Venezuela nu am stiut... Daca cumva mai afli sau daca voi, ceilalti colegi TPU mai ales unde sunt astfel de locuri 'priculoase' daca nu chiar mortale, sa imi spuneti si mie, as vrea sa stiu de ce anume sa ma feresc sau cum stau lucrurile intr-o anumita parte a lumii.
Iti multumesc.

7 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

O tara cu cat e mai inapoiata, cu atat isi va trata femeile mai urat. In tarile descrise de tine, educatia de calitate e o raritate, si de aici porneste totul.

| HiddenWorld a răspuns:

Nu aş vizita aceste țări nici de curiozitate, m-a oripilat ceea ce am citit.Barbații de acolo, nişte sălbatici care ar trebui exterminați de pe suprafața planetei (deşi sunt prea îngăduitoare). Oamenii din țările alea abia au ieşit din peşteră, religia face legea şi la cât de sălbatici pot fi, ar fi o jignire pentru animale să le spun aşa.La ei abuzurile şi violurile sunt normalități, nouă ni se pare ceva inuman (nu am găsit alt cuvânt mai bun, deşi există "oameni" care fac lucrurile astea). Săracele femei care sunt nevoite să suporte jegurile alea.Cât despre conducere, sunt la fel şi le convine, observ asta datorită neimplicării şi normalității actelor de genul ăsta sad.

| anonim_4396 explică (pentru HiddenWorld):

Da, ai mare dreptate, sunt de acord cu tine. Am crezut ca doar eu nu stiu ce se intampla acolo... dar cand am aflat, azi, chiar din greseala am dat peste un asemenea site cu locuri periculoase, am ramas masca...

| valentino52 a răspuns (pentru HiddenWorld):

La fel si in Arabia Saudita si Emiratele Arabe. In decembrie am fost la Dubai si mi-era frica sa imi tin prietena de mana sau sa o pup dupa cate cazuri de arestari am citit pe net. Tot acolo anul trecut o englezoaica a fost violata si a fost trimisa la inchisoare si ea si violatorul pentru ca au intretinut relatii sexuale in afara casatoriei!

| anonim_4396 explică (pentru valentino52):

Pfoai, ce prostie si nesimtire! Groaznic...

| anonim_4396 explică (pentru HiddenWorld):

Ai mare dreptate la faza ca oamenii nu au iesit din pestera...din pacate nici creierul nu li s-a dezvoltat pe parcursul evolutiei!
Unde normele RELIGIOASE apar apare instantaneu si VIOLENTA(deoarece acesti oameni nu au PRINCIPPII/ VALORI UMANE) ci norme religioase date cu sute de mii ani in urma!
Bineanteles ca unde EDUCATIA si CULTURA/CULTIVAREA omului cu educatie nu are loc apar asemenea anormalitati(se pare devenite normale in unele tari inapoiate-desi ne aflam in secolul 21-al vitezei, tehnologiei, informaarii etc...)!
JALNIC!