| Larisamonica a întrebat:

Ați mai sta împreună cu un baiat care vă minte?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dacă e frumos,da, decât unul neatractiv, gelos și paranoic, frustrat, misogin

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, niciodata!

| Miruna333 a răspuns:

Nu, increderea pierduta este pierduta definitiv

| SkandallKamataru a răspuns:

Da, eu si sotul meu suntem impreuna chiar daca au mai fost perioade cand ma batea sau mai stiu eu ce laughing

| LisaJulie a răspuns:

Bineînțeles că nu! Se presupune ca intr-o relație oamenii trebuie sa fie sinceri!

| ILoveBlackCats a răspuns:

Depinde daca minte ca sa mă protejeze sau mă minte împotriva mea

| norisorulpufos a răspuns:

Roagă-l să te mintă frumos.
Adică să-ți spună "te iubesc" chiar dacă poate nu-i așa.

| DarknLight a răspuns:

Acum, depinde cu ce te minte.
Ideea e că, oamenii de-a lungul vieții, mai toți mințim, inevitabil, va veni o vreme când fără să vrei, dar o vei face, vei minți și tu pe el. Nu cu minciuni grave, mari, deoarece aia nu mai e ok, însă, ca să citez pe cineva, vei spune cândva și tot vei spune acele "minciuni de necesitate", fără care, hai să fim serioși, toți o facem cândva.
Deci de aceea te întreb cu ce te minte. Sunt acele minciuni nevinovate sau de necesitate, pe care toți le spunem sau până la urmă sunt deja fabule și povești de adormit copiii?! Dacă e din a doua categorie, sincer, tocmai că aia nici nu mai e minciună, e fabulă și e ori așa el, teatral și îi place să joace multe roluri și personaje și atât, iar atunci nici nu se mai pune problema de mincinos ci el și trăiește ceea ce spune sau ca cine se prezintă, e dacă vrei ca un om cu multiple personalități, ce se îndrăgostește la un moment dat de toate personalitățile lui, ăsta ar fi deja un artist, dacă însă o face acea fabulă, dar sub formă, doar de a te manipula și obține ce vrea el, când și cum vrea el de la tine, asta e deja masterpiece, un psihopat veritabil, care nici măcar de măștile lui nu prinde drag, ci te vede doar ca pe o bucată de carne (asta dacă e iubire) sau ca pe o cârpă ori boccea de bani, dacă sunteți amici sau cine știe ce sunteți voi și cum se raportează el la relația voastră. Așa că, vreau să te atenționez la nuanțe, să le privești cu atenție, înainte de a lua o decizie și cel fel de minciuni spune, când, unde, cum toate datele contează.

Evident că oricare ar fi minciuna, trebuie să-ți stabilești și tu ce poți ierta și ce nu. Dacă tu personal, tolerezi minciuna sau nu, contează. Dacă ești rigidă și nu tolerezi nici minciunile de necesitate, ori ești suspicioasă mereu, mai bine, taie de acum legăturile, pentru că mereu va exista un zid între voi, mai ales dacă și lui îi place să exagereze cu aceste minciuni nevinovate. Dacă în schimb ești ceva mai flexibilă în gândire și poți accepta ușor că oamenii mai mint, inevitabil, toți o fac cândva și tot o fac, dacă da, atunci stabiliți între voi ce tolerează fiecare și ce părere are fiecare despre subiect "minciunile de necesitate" cât, ce și cum ori în ce contexte tolerați aceste "minciuni nevinovate".
Nu uita că de asemenea ca o relație să fie echitabilă, ambii trebuie să stabiliți limite în relație, fiecare cu ce minte, cât, unde și când minte și cât tolerează fiecare, dar ambii trebuie să tolerați, altfel te-aș sfătui să nu te implici în nimic, dacă nu e safe. Nu e ok.

Deci pe scurt, contează mult cu ce te minte, de ce o face, motivul și clar diferența dintre o minciună nevinovată, care de obicei e doar una la nevoie și e spusă simplu și concis despre un subiect unic, ori dacă e doar un bufon sau actor, va fi o fabulă întreagă, în care de fapt vor șede mereu mai multe minciuni. De ce? Pentru că el e un actor ori chiar psihopat și atât. Iar diferența de fapt dintre cele două forme de minciună, e că prima, cea nevinovată, cine o spune o spune mereu cu gândul la tine, cel căruia îi pasă de sentimele, emoțiile, trăirile tale și poate în acel moment ai nevoie de o minciună nevinovată și cazul 2 în care omul spune acele minciuni, doar de dragul lui, adică faptul că dacă te minte pe tine, va câștiga el ceva, nu tu. Asta e diferența dintre cele două forme de minciună și doar tu poți stabili dacă vrei să mai ieși cu el sau nu, dar evident după ce i-ai identificat mondus operandi al lui de a minți.

| BobTheCat a răspuns:

Clar nu!

| MihaiMB a răspuns:

Minciuna are picioare scurte şi se poate afla oricând, nu aş sta cu o astfel de persoană.