| anonim_4396 a întrebat:

" [...] atunci chiar când are aerul că dispreţuieşte omagiul cel mai demn de dispreţuit, o tânără este întotdeauna flatată să-l obţină. " ( Balzac~ Modeste Mignon)

Doamnelor, domnişoarelor ŞI domnilor, vă invit să vă daţi cu părerea!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Incorsetata in rigorile sociale,o tanara,va avea reactia ceruta de acestea in fata oricarui compliment,fie el cuminte,smintit,galant sau neobrazat.
Dar,pe dinauntru,se va bucura de orice atentie,tocmai nu a trecut nebagata in seama, sa spunem.
Orgoliul personal, in special nedomesticit, nelucrat, duce la asemenea reactii.

| proastalenesa a răspuns (pentru greece12):

Aşa-i! La un moment dat, eu numeam asta ipocrizie, şi nu o numeam aşa doar când venea vorba de cei din jur, la o "bârfă mică". Şi pe mine însămi tot astfel mă acuzam când simţeam în inima mea aceste reacţii contradictorii. Dar, cu timpul, mi-am dat seama că e, pur şi simplu, în firea femeilor să încerce să pară modeste, dar în suflet să le danseze orgoliul.
Şi în cazul bărbaţilor e la fel, doar că ei nici măcar nu se mai arată deranjaţi de remarcile mai mult sau mai puţin potrivite în context, ba chiar se împăunează singuri, doar-doar le-or determina pe fete să le cânte şi ele în strună.

Ei bine, aveam de gând să aştept şi alte răspunsuri, dar văd că nu prea se înghesuie lumea. laughing Al dumneavoastră a fost cuprinzător şi la obiect, a atins punctele ce trebuiau atinse, deci fundiţa şi-a croit singură
drum către câştigător. ^_^

| greece12 a răspuns (pentru proastalenesa):

Stii,cu timpul,lucrand la autoperfectionare, vei ajunge sa fii cu adevarat concorda in ceea ce arati si ceea ce simti.
Nu consider ca e ipocrizie ci mai degraba o vanitate infantila, provenita din insuficienta cunoastere de sine.
Si, multumesc, e prima oara cand cineva descrie asa frumos si succint drumul chinuit al unei fundite.
happy

| proastalenesa a răspuns (pentru greece12):

Nu ştiu cât de frumos a fost, dar trebuia, bineînţeles, să o fac de oaie. Scuze pentru greşeala de la cuvântul "cuprinzător", n-am făcut-o intenţionat. E genul ăla de gafă când te bufneşte râsul şi te apucă, în acelaşi timp, şi groaza când realizezi ce-ai spus/scris. Şi am mai şi recitit înainte să public, dar tot degeaba! laughing

| greece12 a răspuns (pentru proastalenesa):

Simt al umorului fara cusur, esti mortala!
laughing