| Ionică a întrebat:

Au venit o fata si un barbat de la "Martorii lui Iehova" si mi-a dat niste pliante despre religia lor. Ce parere aveti despre "Martorii lui Iehova"? Cum sunt ei? Cine e Iehova?

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca tot ai pliantele in fata, de ce nu le citesti sa te luminezi? Poate ca, dupa aceea, ne luminezi TU pe noi.

| monyk a răspuns:

Buna, ma mir ca nu sti cine e Iehova...Iehova este Dumnezeu, dar Iehova este numele Lui.
E o organizaţie religioasa creştina înfiinţată la sfârşitul secolului al XIX-lea...
Martorii lui Iehova cred in Iisus dar nu ca fiu al lui Dumnezeu, nascut din Tatal ci ca unul "creat" de Tatal. Problema poate parea minora, la prima vedere, dar in profunzime rastoarna intreaga constructie teologica crestina.

| darrio2007 a răspuns:

O secta ca oricare alta care are alta convingere despre Iisus decat asa cum ne invata Biserica Crestina.Cu mai multe te-a lamurit monyk.Pa.