| Mosotti a întrebat:

Avem un coleg aici care a spus la o intrebare ca femeile nu vor sa se marite, as dori parerea voastra. Eu de cand ma stiu, toti barbatii mai in varsta mi-au zis ca femeie urmaresc sa se marite, si de aia nu prea le plac aventurile ci vor ceva serios. Ce parere aveti?

49 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce are rost sa intri in polemici,uite asa mi-am pierdut multi ani din viata aiurea,daca omul e dogmatic,inchis la mine,spalat pe creier,degeaba i dovedesti i spui e timp pierdut,nu ai cu cine,nu este capabil mintal sa inteleaga plus un ego de ala arogant,gen stii ce eu stiu totul, tu nu stii nimic, desigur ca nu stie nimic, el crede =aceste persoane urasc ratiune, logica prefera ignoranta

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ce spuneam https://www.tpu.ro/......e-craciun/

| Mosotti explică (pentru RAY):

Nu, chiar vreau sa aflu parerea altora, de ce nu? Daca te pui pe cantar si arata 80, apai nu ai cum nega ca nu e 80, poti nega doar daca nu te-ai urcat, si ramai cu aceasta impresie la infinit. Ptr mine nu e deloc pierdere de timp, in psihologie se urmareste corectarea erorilor de gandire, si asa se face uneori.

De exemplu, venea o femeie la terapie care se lua de nora mereu, statea pe capul lor, ea credea ca e bine ce face! Zicea "Dar le vreau binele domne, de aia vin, de aia ma bag", dupa sedinte de terapie a ajuns la concluzia ca nu face bine, cu fapte in fata, a renuntat la aceasta eroare de gandire, pentru ca eroare de gandire era formata tot pe baza a ceva eronat, iar cand constientizezi acea chestie eronata, iti revizuiesti conceptia.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Ba da va nega, omul deja stie totul, e inchis mintal

| Mosotti explică (pentru RAY):

Va nega noua, dar el vede ca e asa si asta conteaza, stii? De multe ori oamenii de genul chiar cred ca asa este, nu se prefac, ca nu stiu care e treaba reala. Nu am nimic cu omul, doar voiam sa vad si alte pareri.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Denis6688):

Fix ce spuneam esti fara de speranta

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Morbid din pacate pentru tine nu este vorba de mine, cum naiba sa fie daca vorbesc despre respectiva persoana, nu am personalitati multiple laughing
eu legat de aceste subiecte sunt neutru, totul este subiectiv si este inutil, absurd sa faci generalizari

| Emma30555 a răspuns:

Vor sa se mărite în teorie, dar dacă nu și găsesc alesul nu mai vor, dar cauta un băiat care sa le facă fericite. E destul de greu sa găsești persoana potrivita. Aventurile nu sunt ceea ce cauta, se poate întâmpla sa accepti și o aventura dar asa le duce cursul vieții nu ca asta cauta, sunt femei mai open mind și nu se simt vinovate pentru o aventura dar în cele din urma cauta relații serioase. În ziua de azi totuși o femeie nu mai are ca prioritate măritișul, doresc sa și termine studiile sa aibă un job bun, sa se și distreze cu prietenii dar în general ceea ce ne face fericiți este găsirea unui partener cu care sa ne simțim bine pe termen lung

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Pai ma refer la intentie, nu ca gaseste sau nu pe cine trebuie, ca aia e clar ca nu o face cu cine nu trebuie. insa intentia exista la 95 % din ele. De fapt si la barbati exista intentia asta. Ma refer intentia asta dupa studii, job, evident.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu sunt vaduva de 9 ani si nu m-am maritat nu pentru ca nu ar fi fost doritori ci pentru ca nu am simtit acel glas care zice:da asta e! eu mereu m-am bazat pe intuitie si e foarte clar ca mai bine nu ma mai marit daca nu tin suficient de mult la cineva ca sa stau cu el pana la sfirsitul vietii orice s-ar intampla(cum s-a intimplat in cazul primei mele casnicii ca sotul s-a imbolnavit de tinar la 37 de ani si pana a murit la 49 tot bolnav a fost)ori niciodata. Dupa ce omul are la activ 22 de ani de casnicie in care au fost de toate in mod sigur a doua oara sufla si in iaurt inainte de a spune da.

| Mosotti explică (pentru gemeni6226):

Corect, nu are sens sa stai cu oricine daca nu e cine trebuie, mai bine fara, ca singuratatea in doi e mult mai grea decat aia de una singura. De aia multe cupluri se duc, ca nu fac oamenii selectie atent.

| Dalmore a răspuns:

Aventurile au și ele un rost până la o vârstă, dar apoi orice om normal vrea să se liniștească și să-și găsească stabilitatea.

| Mosotti explică (pentru Dalmore):

Asta am si zis! Ca 90 % din femei asta vor tocmai ca nu vor aventura la infinit, vor sa faca cuplu serios, iar societatea a inventat casatoria, asa ca vor si asta, iar daca nu vrei tu, zice "aaa pai mi-am pierdu timpul?". De aia barbatii le mint, tocmai ca ei stiu ca vor maritat si altele, ca daca era cum zici, nu mai avea sens sa le minta. Da, cand am zis casatorie am inclus automat clar cuplare serioasa, sa stai cu femeia in casa, nu umblat brambura si doar sex. Nu poti nega ca el vor asta, ca vor, si femei si barbati pana la urma.

| Dorotheea21 a răspuns:

Nu te contrazic, am auzit ca in trecut era asa cum spui dar acum s'au mai schimbat obiceiurile, cele care se marita avand sub 20 de ani sunt minoritare. Multe vor o facultate si o cariera, s'au dus vremurile cand toate fetele visau la maritis de la 14 ani.
Nu stiu cum este la tine, dar Bucurestiul este plin de femei singure de 30, 40 de ani si imi este clar ca au ales cariera in schimbul maritisului, si s'au obisnuit asa.
Vorbiti cu totii despre dorinta de 'aventuri', nimeni nu aduce in discutie inteligenta si dorinta de realizare FARA maritisul cu un realizat financiar! Caracterizarea femeii din punct de vedere tipic masculin, ca si la Dragoste si sex. laughing
Chiar credeti ca stiti foarte bine ce vrem noi?
Eu asa va vad. 'Mari specialisti' in dorintele femeilor, si apoi tot voi va intrebati morocanosi; 'Cine le poate intelege pe femei?' laughing

| Dragosdoar a răspuns (pentru Dorotheea21):

Or sa citeasca baieteii chestii de genul"femeia vrea un vanator primitiv care sa o submineze si sa le sparga capul la aia care ii deranjeaza si o fluiera pe strada" si vor apela toti la comportamentul asta de mascul alfa. Uite asa vom avea si noi mai multi masculi potenti daca intra pe TPU sa vada cum trebuie sa cucereasca o domnisoara

| Mosotti explică (pentru Dorotheea21):

Eu din 100 femei, 101 sunt maritate si au dorit asta, si barbati la fel, deci nu doar femei doreau asta. Aia si alea care-s singuri sunt din accident, nu ca au vrut ei, ori s-au despartit si nu au gasit altceva, ori altele. Iar aia care aleg cariera sunt putini, dar si aia au facut-o ca au ceva probleme, se refugiaza in asta pe o problema psihologica, deci tot din frustrare, nefericire.

Eu niciodata nu am zis ca nu le inteleg pe femei, mereu ma mir cum de si barbati de 60 ani zic asta, eu am inteles foarte bine ce vor, vor ca toata lumea, sa aiba o familie si sa fie bine, sa fie iubite, dorite, simpatizate, asa cum si eu ca barbat vreau. Si am exclus fazele financiare, pentru ca ca presupun ca toti au un job mediu, deci plecam de acolo in colo, nu depinde nici unu de nici unu, si nici unu n-ar fi cu mari diferente mai sus sau mai jos ca celalalt, ca 80 % din oameni au salarii medii nete cam pe acolo. Cine nu intelege femeile clar nu stie pe ce lume traieste, si ele sunt oameni ca si barbatii, e simplu sa-ti dai seama ce vrea si unul si altul.

Ba chiar eu iau in calcul realizarea financiara fara maritis si fara dependenta de celalalt, ca asa este normal, poate ceilalti nu iau. Multi se casatoresc si o iau de la zero amandoi, tocmai ca daca fac parte din cei 80 %, aia e.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Mosotti):

Unde le'ai vazut tu pe toate maritate? Ca dupa afirmatia ta, nu mai exista femei singure. Vino in Bucuresti si o sa vezi ce vad si eu, femei care nu s'au maritat nici la 30 de ani, pentru ca au avut alte prioritati pana la varsta respectiva.
Toata lumea vrea o familie, si noi, si barbatii, ca pana la urma voi ne cereti in 99 la suta dintre cazuri, NU noi pe voi, numai ca multe prefera sa aleaga momentul potrivit.
Este o crima ca deocamdata nu am aceasta prioritate la varsta mea?

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Inca nu pot sa inteleg cum mai exista astfel de conceptii, si de ce mai are cineva nevoie in acest secol de un vanator primitiv, un bad boy, un alfa cu indispensabili.
Sa ma apere de ce? De cine? laughing

| Dragosdoar a răspuns (pentru Dorotheea21):

Corect,nu stiu dc ai observat ca in Bucuresti sunt paznici peste tot. Are cine sa va apere

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

Daca o sa citesti despre psihologia evolutionista ai sa afli ca din pacate da, femeile vor un alfa fara a putea controla asta! Rational, nu vor unul rau, dar atractivul de fapt e atractiv tocmai ca exprima calitati rele ancestrale necesare atunci pentru ce trebuia, fie si doar de caracter calitati rele, ca e de ajuns, iar daca se abtine de la violenta, o face de frica pedepselor, altfel ar rupe. Atractia se declanseaza inconstient, femeia vede pe unu cu figura alfa, exprima calitatile cutare, BUM, se declanseaza atractia, si cu asta basta, ca vrea, ca nu, de acolo vine "nu poti porunci inimii".

Vor sa se marite ca sa faca copii, ca scopul lor genetic asta este din pacate, sa aiba stabilitate pentru cresterea lor. De aia trag la stabilitate, iar barbatul de aia e mai sexacios si mai aventurier, ca el e facut sa sexeze pe cat mai multe.

| Mosotti explică (pentru Dorotheea21):

Pai eu in Bucuresti stau. Eu pe care cunosc gata repede, sa se marite neaparat, multe la 30 sunt deja maritate si cu un copil dupa ele, dar nu te contrazic ca sunt si care nu sunt, insa eu zic ca-s mult mai putine, nu divortate, ci nemaritate.

Sincer? Eu unul nu fac parte din aia care stau dupa una si vrea neaparat sa se insoare cu ea doar pentru un sex, ca eu nu am mintea jos ca ceilalti, ca in mintea lor asta este de fapt.

Eu chiar te felicit ca nu ai aceasta prioritate la varsta ta, cum sa fie o crima? E mai bine asa, bravo tie, esti libera, faci ce vrei, nu te aia la cap unu, ca de ce vii la ora cutare, ca de ce faci aia, mai e si al dracu, gelos, posesiv, ba calca-i, spala-i, fa-i mancare, suporta-i toanele, nu te aia la cap un copil ca apoi la 25 ani sa-ti dea cu sutu-n dos, iar daca nu ai sa-i dai nu stiu ce, nu mai esti buna, dar nu-si pune problema daca ai sau nu. Tocmai de aia ma mir cum multe vor inversul.

| Mosotti explică (pentru Dorotheea21):

Tu ai dreptate, insa la majoritatea femeilor in inconstient sta ca barbatul ala rau, agresiv, puternic este bun pentru specie, deci e programata sa fie atrasa de acela, valorile societatii de azi nu au importanta in atractie din pacate. Si aia prin figura lor (aia perceputi ca barbati bine), exprima acele trasaturi ancestrale, si ele se simt atrase automat de astia, nu ca vor, nu am evoluat pe partea asta, deci e problema veche inca, si barbatul bun e ala care era bun pentru atunci. Am explicat asta pe celalalt topic cu natura. Reversul este caracterul mai prost, instabilitatea, rautatea, infidelitatea crasa, de care tot ele se vor plange, ca rational nu le convine, dar tot de aia vor fi atrase! De aia okey nu sunt atrase, chiar daca sunt barbati f ok pentru societatea de azi. Asa ca ori nu ii baga in seama, ori stau cu ei din interes.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Mosotti):

Cand o sa ma marit am sa te anunt. happy Dar crede'ma, nu 'evolutia' o sa imi dicteze mie pe cine sa iau si nici corpul, nici mintea mea nu reactioneaza bine la duri, hipsteri, metrosexuali si alte exemplare in genul acesta, daca nu stiu mai intai sa vorbeasca si sa gandeasca. Le consider mode, la fel cum erau acum doi, trei ani acei lumberjacksi barbosi si fiorosi. Inceteaza sa mai incerci sa gandesti cu mintea unei femei. Stii cum se face pres un dur din acela de'al vostru, cand vede o fata frumoasa? Cine pe cine crezi ca domina?batting eyelashes

| Mosotti explică (pentru Dorotheea21):

Mai bine nu te mai mariti si gata, hehe. Dar sigur, daca simti, o sa o faci. Pai daca un "dur" se face pres, nu e dur, aia care doar fac pe durii ajung pres. In general durii stau putinel de tot mai prost cu atasamentul desi nu toti, si astia-s periculosi caci multe frumoase pot suferi dupa ei la o adica. Pentru ca atunci cand mintea lor e indragostita de dur, alea devin ele pres. Daca se indrag amandoi reciproc, e bine, dar ala f atractiv dar neindragostit, va domina, fie femeie fie barbat, va domina pe cel chiar f atractiv si indragostit.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Mosotti):

Un dur, ramane asa pentru toti ceilalti, si este moale si modelabil si 'jucarie', pentru ceea ce iubeste el. Ti-am mai spus sa nu mai incerci sa gandesti cu mintea noastra, si mai am si o mirare. happy Cum sa spui ca intelegi si cunosti totul in psihologia noastra, dar nu vezi exemplele de cupluri, el rau, dur, puternic, smd, cum ii mai considerati voi, Jucarie, in mainile femeii de langa el?

| Mosotti explică (pentru Dorotheea21):

Tocmai ca, cunosc, in general durii le au mai putin cu sentimentalismele si se indrag mai greu. Genetic sunt mai detasati, bine, nu am zis ca toti, or fi si cum zici tu, dar in general configuratia unui dur este forta, putere, bazare, siguranta si nu prea sunt ei cu dulcegariile, de aia multi duri isi bat joc de multe fete. Sigur ca aia care sunt mai vulnerabili si pica, s-au ars! Dar asta si invers, si cand ea iubeste pe un tampit care nu o merita. Normal ca vad n cupluri asa, chiar si printre prieteni am unul jucarie pentru femeia lui care nu da doi bani pe el, dar stiu de ce e asa, asta parea dur cu noi, cu ceilalti, dar nu era alfa original. Pot privi si din postura unei femei, de ce nu? Ca stiu cam cum gandeste si o femeie, nu total, dar in mare. Cand sti schema unui calculator, sti cum functioneaza, nu trebuie sa fi in locul lui ca sa stii. Normal ca nu stiu tot, nimeni nu stie tot in psihologia noastra, mai am multe de exporat si invatat, dar totusi stiu destule care se verifica oricand in real.

Ce nu stiu si recunosc, este cum dracu cand esti indragostit devine omu praf asa, ca tot vad problema negativa la celalalt! Asta nu o sa inteleg niciodata. Daca e nasoala si se poarta urat cu mine, sau nasol, cum dracu sa mai iubesc asa specimen de om? Nu as mai putea, l-as da dracu imediat chiar daca as suferi, stiu de ce apare indragosteala, ce inseamna ea, de ce apare pa anume om, dar cealalalta faza nu.

Practica e teorie aplicata in general. Ca si invers, sunt oameni care habar au cum merg ei insisi pana mor, care au avut 100 relatii si tot n-au invatat mare lucru cu ce se mananca in afara de aparente. Practica fara teorie de multe ori face sa nu sti ce faci acolo si de ce, nu sti de ce simti cutare, si multe. Sti schema, iti e cam clar in mare 90 % cum merge. Omul este un calculator biologic, atata tot, merge dupa niste reguli scrise in gene, de aia multe nu le poti controla. Daca sti schema sti ce vrea un barbat dar mai ales de ce, daca nu sti, poti fi barbat in sine si sa nu sti de ce vrei cutare si cutare.

De ex daca intreb o fata pe care-l place dintre cei trei din poze zice "ala", daca intreb de ce, zice "nu stiu, dar ma atrage mult", si e in cauza. Nu stie de ce-l atrage ala. Cu cat sti mai multe cu atat incerci sa gestionezi mai bine situatiile cand le vei intalni. Nu am zis ca stiu tot, nimenu nu stie tot, dar multe le stiu, incerc sa descifrez toata schema in timp.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Mosotti):

In sfarsit esti un pic de acord. laughing

| Mosotti explică (pentru Dorotheea21):

Pai cu realitatea nu pot sa nu fiu de acord.

| Atlas33 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Chiar si pentru cel mai nenorocit dur din lumea asta, exista o femeie pentru care si-ar da viata bucuros...nu incetezi sa ma uimesti aeehtoroD12

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Atlas33):

Spune'mi Eve, e mai simplu decat sa imi amesteci toate literele. happy
eu sunt destul de uimita ca mi'ai raspuns la o intrebare din 2017.
As vrea sa nu te duci prea mult in trecut, am fost pe acolo foarte rea cu niste indivizi. blushing

| Mosotti explică (pentru Atlas33):

Depinde, ca asa si femei sunt si barbati, nu este exclus, insa in general afla sunt mai putin predispusi la asta prin natura lor, ca daca ar pica pentru una si s-ar dedica doar aleia, nu si-ar mai indeplini roul de ciocanitor din floare in floare, el tocmai de aia face asta, ca nu se prea ataseaza cu una cu doua. Ca fi si vreunul care pare alfa dar nu e alfa pe bune, este altceva.

| Mosotti explică (pentru Dorotheea21):

E bine sa fi rea cu cine merita, si eu sunt la fel! Auzeam "aaa, m-ai dezamagiiit cum te comporti pe forum", aiurea, pai sunt om cu cine merita si foarte porc cu porcii, mi se pare normal. Doar nu sa fiu bun sa se asa oricine in capul meu, nu merge asa. Ca am facut si din astea pe alt forum. Fiecare cu ce merita. Vai ce mama alora buni cu toata lumea, aia sufera cel mai tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ghicesc. Trebuie sa fie Ray, eu cred că vor să se marite și vor de toate, acum depinde cu cine. E garantat că nu urmăresc anumite chestii cu orice bulangiu.

Singurul lucru care ar face o femeie sa nu și dorească măritiș probabil ar fi tinerețea veșnică.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Nu e RAY! El stie precis ca majoritatea vor maritat, ce putin cred asta. Si cum a zis public, deci pot da userul, pot spune cine este, este Denis6688.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ca femeie n-aș vrea să mă mărit pentru că țin foarte mult la independența mea și în nici un caz nu vreau să mă leg la cap!

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Bravo soro, si eu gandesc la fel, nu as vrea sa ma insor niciodata. Aaa, asa sa am o relatie cu cineva cu care sa ma inteleg, e altceva, dar nu legat la cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A avut dreptate. Eu nu vreau să mă mărit. Încă.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Bravo tie ca nu vrei sa te mariti, ca nu e mare branza, e la inceput dragostea aia, apoi de multe ori barbatii devin nesimtiti si tin femeia de fata in casa si ssex la comanda.
Plus ca-s multe obligatii, daca ai copil ti-ai f norocu. Dar asa libera faci ce vrei, iti faci un prieten daca vrei, va distrati si asa mai departe, iti traiesti viata.

| Jus7t a răspuns:

Nu toate vor aceleași lucruri, e ca și cum ai zice că toate preferă aceleași tipuri de mâncare.
Sunt diferite și nu vor aceleași lucruri toate.
De ce ar vrea toate să se căsătorească sau toate să fie singure?
Unele se căsătoresc și altele nu.
Unele din dragoste și altele din interes.

| Mosotti explică (pentru Jus7t):

Aici e cam generalizata treaba dupa fapte, majoritatea si barbati si femei vor sa se casatoreasca dupa ce finalizeaza studiile si au un job, 95 % din barbati si femei asta vor face, de fapt asta ma si mira, tocmai ca e o suspecta lipsa de diversitate! Ca si cu copiii, 95 % vor copii (bine, aici e si indoctrinare sociala care de fapt cred ca e si la casatorii).

| Vikaa a răspuns:

Eu una personal doresc sa ma marit, mai sunt si alte sute ca mine, ca e un procent minor acolo, ala e pistol cu apa rece.Ala de ti-o zis ca femeile nu vor sa se marite sigur s-a imbatat cu apa rece.Mie imi plac si aventurile, dar vreau si o casnicie.

| Mosotti explică (pentru Vikaa):

Denis6688 a zis ca femeile nu vor sa se marite, l-am invitat pe acest topic sa citeasca, ca a scris asta la topicu deschis de RAY cum ca de ce trebuie sa e casatorim.

Citez din ce a zis dincolo "Dragul meu Mosotti, femeile nu vor sa se marite si nu ai cum sa imi dovedesti asta, si daca e asa nimeni nu ar da doi bani pe nimeni".

| Delcatty a răspuns:

In calitate de femeie, as fi chiar fraiera sa nu vreau sa ma marit (pana la 30 de ani). Imi doresc o familie in viitor. Plus ca e greu sa fii singur, dar teribil sa fii singura, mai ales pana loveste the wall, cand ne uratim, cand scade fertilitatea si asa mai departe.
Ce mi se pare mie pacat e ca lumea nu se mai gandeste la acest aspect si anume ca toate trebuie facute la timpul lor, altfel pierzi din oportunitati si cu greu le mai recuperezi dupa. Multa lume prefera un stil de viata hedonist astazi. Si e pacat. Mare pacat.

| Mosotti explică (pentru Delcatty):

Pai si ce e rau ca omul sa caute placerea?! Ca hedonsimul asta inseamna, oamenii traiesc momentul la maxim, scade fertilitate si aia e, nu e musai sa aiba tot copii, si asa suntem prea multi pe pamant si daca mai continuam cu chestia asta numita copii, vor fi razboaie. De aia e bine ca unu sa faca cutare lucru, altul nu, sa fie diversitate, nu toti la fel ca ies anomalii. De stat cu cineva putem sta oricum, cu care ne intelegem, nu trebuie neaparat casatoreala cu acte, si cand ne uratim ce? Nu ne putem intelege cu acel om? Ca daca exista calitati morale alea nu mor odata cu frumusetea.

| Delcatty a răspuns (pentru Mosotti):

Ce e rau ca un om sa caute placerea? Nimic intr-o anumita masura, dar excesul strica. Sa aplici zicala "carpe diem" la fiecare moment al vietii tale, sa iti strici corpul, sa mori de tanar, sa risti este un stil de viata facut doar pentru anumiti oameni iar eu, personal nu agreez cu aceasta filosofie. Desigur, depinde fiecare ce mentalitate are, iar raspunsul meu e pur subiectiv.
"si asa suntem prea multi pe pamant" e o paradigma de care m-am saturat sa aud. Nu, nu suntem, sunt anumite tari, comunitati si orase suprapopulate, dar nu peste tot. In plus, minoritatile, negrii si musulmanii sunt foarte activi in procreare, dar majoritatea persoanelor albe si cu o stare financiara mai buna prefera sa se limiteze la a face un copil sau deloc. Niciun pic de rasism aici, iti expun o realitate.
Cat despre casatorie si uratit: prin a te lega de acea persoana, tinzi sa simti ca ai mai multa stabilitate, gandindu-te ca e un motiv in plus ca persoana sa nu te paraseasca din diverse motive. Iar, pentru barbati, e chiar naspa partajul in cazul in care ea divorteaza de unul. Acum despre uratit, ne-a ramas in instinct ca oameni sa cautam, inconstient, persoana care ne-ar putea darui cel mai bun copil, lucru datand din Preistorie. O femeie tanara are o calitate mai buna a aparatului reproducator si sansele unor boli congenitale scad. Sa nu mai zic de frumusete, aspectul fizic conteaza in relatii. E si el un indicator de sanatate si de vitalitate. Repet, sunt lucruri de care nu ne dam seama, dar psihologii le-au descoperit.
Desigur ca acele calitati morale de care vorbesti sunt ceea ce merita cu adevarat pana la urma si ele pot suplini pentru un aspect fizic mai neplacut sau pentru o deficienta. Insa si aparentele, presiunea sociala sunt niste lucruri demne de luat in calcul pentru multi oameni. Eu, una, nu tin cont de infatisare foarte mult, dar inteleg de ce altii o fac.

| Mosotti explică (pentru Delcatty):

Pai nici eu nu-s pentru stricare corp si altele, ma refer la trairea momentului dar in mod decent. Cu populatia asa este, arabii si restul se inmultesc prea mult dar eu de fapt vreau sa zic ca de ce lumea casuna asa pe copii neaparat, de ex am o colega de generala si mai stiu si altii care o duc mai bine fara copii, nu au balamuc, sunt unul pentru altul, se ingrijesc fizic, cheltuieli mai putine. Nu stiu ce zici tu acolo ca tinerii fac copii mai rar, ca eu unu nu stiu sa nu fi facut, poate unul din toti colegii de liceu.

Cu frumusetea ai dreptate, uite aici ce am pus eu ieri (esti printre putinii care realizeaza astea), psihologia evolutionista spune despre astea, dar si dupa fapte era clar:

https://www.tpu.ro/......-facem-ce/

Cu casatoria mda, e mai greu sa divorteze unu, exista drepturi civile, dar daca face contract prenuptial ca in afara, nu e nici o stabilitate la la o adica. Si la femei da, corect, frumusetea = sanatate si fertilitate, ca daca femeile batrane erau mai fertile, barbatii erau atrase de ele, haha, le vedeau pe ele frumoase, ciudat dar asa este. Asta nu am mai enumerat in linkul de mai sus, dar trebuia sa pun, de ce vor barbatii tinere, si ce inseamna frumusetea si la femei adica cum se traduce in inconstientul barbatilor.

Răspuns utilizator avertizat