| TincuRapid a întrebat:

'' banii aduc fericirea'' - o afirmatie pe jumatate adevarata,pe jumatate falsa, daca doar banii aduc si nimic altceva suplimentar de ce dawyne johnson a avut depresie si n vedete? repet n vedete, nu 1-2 si aia cu sume mari dar nu tocmai foarte bogati au avut probleme de sanatate,deci de ce "numai banii conteaza"? daca procentajul celor cu bani era de 99, 99999% fericiti atunci intelegeam, dar ma indoiesc grav ca asta e procentul.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Bogatii care au avut p[robleme de sanatate, sau cei care au avut depresii ce arati tu, ar fi fost la fel si fara bani laughing deci despre ce basme vorbesti tu?

Daca banii aduc fericire? o o o ooo sinca cum o aduc, o si intretin. Daca respectivii ce ai aratat tu ar fi fost saraci siguri erau morti sau cine stie cum mai erau.Banii iau ajutat.

Nu te gindi ca boala ataca numa pe aiai bogati, ba din contra is mai multi saraci bolnavi decat bogati, chiar la acelasi numar.
De ce? Pt ca atunci cand ai bani, ai si posibilitatea sa te controlezi, sa faci ceva inainte ca boala sa te doboare. Bineinteles sunt si boli incurabile, acolo nu ai ce face, cand te-a lovit, ca esti bogat sau sarac nu mai conteaza.

Dar fericirea nu inseamna doara sa fii sanatos, esti fericit si atunci cand manin ci ceva ce iti place, cand poti face mai orice ca ai cu ce.
Ai o casa asa cum iti doresti tu, pentru ca ai bani da? Te face chestia asta fericit sau nu? Normal te face.
Ai o masina noua de care iti place tie, o sa fii fericit ca o ai? Normal ca o sa fii.

Banii aduc fericire oricui, cu cit mai multi, cu atit mai multe fericiri laughing
Cind nu ai bani chiar de esti sanatos, cazi in depresie laughing stai si te gindesti cum unia au, iar tu nimic, stai si te uiti cum unia merg la restaurante, cum au unia masini suparate si tu nimic.
Cind ai bani vin si femei, sau barbati laughing cand ai bani indiferent cum arati esti frumos laughing
In general banii asta fac, aduc fericire oamenilor care ii au.Chestia aia, zicala aia, este bagat de cei care urmareau scopuri, de popa, de stiu si eu doctori, etc.
Nu mai stringeti voi bani, datine noua, ca banii nu va aduc fericire laughing cam asa aparu acea zicala, dar este falsa.

| CostinAlamariu a răspuns:

Banii aduc siguranța, să zicem, dar nu fericirea. Mulți oameni au impresia că siguranță = fericire, dar lumea modernă e mult mai sigură ca în trecut și totuși rata depresiei crește.

Esențialmente nu siguranța(banii) ne lipsește ci un adânc sens în viață.