| xSega a întrebat:

"Banii nu aduc fericirea" e o vorba inventata de bogați?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

"Banii n-aduc fericirea" se mint cei săraci
Păi n-o aduc dacă nu-i ai... ia vezi după ce-i faci

| xSega explică (pentru OldSoul):

Normal ca banii aduc fericirea, cu banii îți faci orice plăcere

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

N-o aduc, dar si fara ei e mai rau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic ca e inventata de saraci

| Freya1 a răspuns:

Bani nu aduc fericirea dar te ajuta sa o intreti laughing.Nu cred ca adc inventato un bogat sau un sarac ci pur si simplu sa remarcat asta in timp ca de la bani au inceput multe lucruri urate

| Crackman a răspuns:

Nu este de la sarac... ce invata in timpul vietii sa respecte ceea ce are... cei cu bani prefera sa le cumpere happy

| peperonies a răspuns:

E adevarat de la un punct. Romania e foarte departe de punctu ala.

| CleanHeart a răspuns:

Nu neaparat, dar stiu ca nu toti bogatii sunt fericiti, ce ii prea mult strica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o vorba "din popor" nu se stie cine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ah ce trist e Bill Gates, nu ti se pare? laughing In opinia mea nu pare vorba bogatilor, ci a saracilor dupa ce au castigat si n-au avut ce face cu ei la magazin ca erau trei surcele sa cumperi (nu varietatea de azi).

| xSega explică (pentru anonim_4396):

E inventata de bogați pentru a controla masele laughing

| 393Dan a răspuns:

Haha-ha probabil. Buna observatie.

Răspuns utilizator avertizat
| DannyR0 a răspuns:

Banii nu aduc fericirea in opinia mea. Intr-adevar ca orice om de pe aceasta planeta are nevoi de bani pentru a supravietui, insa poti duce o viata fericita si fara a detine sume importante de bani. Cei care spun ca banii chiar aduc fericirea nu vad aceasta emotie in profunzime si o gasesc doar in lucruri, obiecte. Consider ca marile corporatii isi fac treaba bine si ne induc idei cum ca am avea nevoie de anumite obiecte pentru a duce o viata mai "roz" sau pentru a ne usura munca, achizitionate la o suma mare comparativ cu puterea de cumparare a populatiei, insa acestea sunt doar campanii de promovare si spalare a creierului, facandu-ne sa uitam ce e viata cu adevarat.
Iar acum legata de intrebarea ta, in opinia mea cred ca aceasta fraza a fost creata de oameni ce privesc viata asa cum trebuie vazuta sau de corporatii pentru a indoctrina masele sa se multumeasca cu putin.