| anonim_4396 a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine cu un comentariu la aceasta afirmatie? "Daca bani ar aduce fericirea, toti cei bogati ar fi fericiti, dar, din pacate nu este asa, bani aduc foloase dar nu fericire, omul care viseaza bani este sclavul lor"'

Răspuns Câştigător
| Ion a răspuns:

Text argumentativ deci? ai putea spune ca este adevarata deoarece oamenii cred ca daca atunci cand banii nu iti ajung, nu poti fi fericit pentru ca esdti coplesit de grija banilor si de cum o sa pui mancare pe masa, cred ca atunci cand ai bani este exact invers, o sa fi foarte fericit. Dar nu este adevarat, deoarece, atunci cand ai bani, incerci sa faci rost de mai multi, sa fii sigur ca o sa iti ajunga, facandu-ti astfel alte griji. Oamenii bogati devin sclavii banilor, deoarece urmaresc marirea avutiei lor, uitand sa se mai bucure de bucuriile vietii.
Sper sa te ajute. mai extinzi si tu ideile. funda?batting eyelashes

1 răspuns:
| Zumbalaarebeca a răspuns:

Pai e simplu se refera la faptul ca fericirea nu consta doar in a avea banii,e adevarat ca datorita lor ne putem indeplini unele caprici dar nu putem cumpara si fericirea fericirea nu este un obiect ci o simtire o stare de bine e ceva ce nu gasesti la supermarket,cat despre omul care viseaza bani devine sclavul lor este cat se poate de adevarat deoarece sunt multi oameni care din pacate sunt atat de obsedati de gandul de a face cat mai multi banii incat renunta la multe lucruri in viata si incep sa isi neglijeze prieteni,parinti, fratii, si chiar propria familie si asfel devin niste sclavi obsedati de munca si de orce alt mod de a face bani si nu realizeaza ca timpul trece iar bani nu pot cumpara anii pierduti!