| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am 31 ani si sunt plecat in strainatate ma simt f singur, nu am prietena, nu am prieteni. Sunt plecat de 5 ani de zile acum am o depresie nu mai suport. Nu ma pot concentra la munca, nu pot dormi, nu am pofta de mancare, ma gandesc sa ma sinucid, nu are rost sa traiesc degeaba...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te agita, ca nu ai sa gasesti nici un ajutor aici pe TPU. Si eu sunt in aceeasi situatie, cu ceva diferente, sunt plecat doar de vreo 10 luni si depresia o am de vreo 20 de ani, de cand eram deja in tara. Stiu bine ce zici, dar nu o sa te bage nimeni in seama aici, decat eventual cu niste sfaturi seci. Aici daca incerci sa explici la unii ca lucrurile nu stau asa cum cred ei, o sa te ia la rost ca esti slab, ca te plangi si ca stiu ei mai bine. Nu ai sa gasesti aici nici soluite, nici prieteni, nici vreo prietena. Poate singura sansa e cand te duci in tara sa-ti gasesti pe vreuna si sa o iei cu tine. Dar si asa, slabe sanse, ca trebuie sa stie limba, trebuie sa fie de acord sa plece practic intr-un timp scurt cu un strain pe care de-abia il cunoaste si trebuie sa si vrea sa munceasca. Asa specimene iti spun eu ca rar gasesti. Prieteni, da, poate de un chat la plictiseala. Dar asta nu o sa te faca sa dormi mai bine noptile, sau sa te poti concentra la munca, asta e egal cu o tigara care o bagi in bot pentru 5 minute. Daca esti de vreo 5 ani de zile acolo imi dau seama ca nu prea ai avut noroc nici pe internet sa-ti gasesti pe cineva, vreo mandra, ca doar de, nu le e lor a pleca si a munci, ele vor doar la distractie sa vina daca se poate. Probabil inca nu ti-ai permis sa-ti iei masina, sau nu ai carnet. In cazul asta e nasol, nu dai bine in carti la prima impresie. Nici casa probabil nu ti-ai luat inca. Iti spun eu cum sta treaba, daca nu esti fericit, daca nu esti "fun" si nu ai vrajeala cu pupezele, nu ajungi nicaieri. Cam asta e situatia reala. Multi de pe aici nu or sa inteleaga ca in afara nu iti faci prieteni ca in fata blocului la 15 - 20 de ani... ei stau cu impresia ca daca stii limba te duci si te bagi in seama la fite prin baruri sau cluburi sau mai stiu eu ce evenimente. Cand tu poate nici Duminica nu ai avea-o libera, ca Sambata muncesti ca un sclav sa faci ceva in viata asta si Duminica mai ai de facut si de-ale casei... si mai trebuie sa te mai si trezesti Luni, a doua zi dimineata fresh, bun de munca pentru o noua saptamana. Stai cuminte, e greu fara femeie, dar pe ele asta nu le intereseaza, nu le doare nici in c*r sau la vreo 3 metri mai in spate de tine, daca nu ai sa le oferi totul pe tava si sa fii si distractiv, sa ai si timp, si bani de distractii si sa le oferi toata atentia si sa fii si usor manipulabil, sa poata obtine ce vor de la tine, te vor scuipa practic in ochi si iti vor intoarce curul. Nu am nici o solutie buna sau vreun sfat pentru tine. Ti-am zis, poate, cu putin mai mult noroc, tot in tara cand te mai intorci prin concediu sa-ti gasesti pe cineva cu care ai mai discutat in prealabil pe net, poate mai tii legatura cu tovarasii din vechi si te mai pot ajuta ei cu vreo cunostinta sau vreo vorba buna ceva, ca asa de unul singur, cum nu te cunoaste nici dracu' n-ai sa vezi nimic.

15 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Trebuie sa te vada un psihoterapeut sau la un psihiatru.

| Freya1 a răspuns:

Hai acasa daca nu mai suporti.
Esti de 5 ani acolo presupun ca sti limba si poti sa discuti cu oricine.Cauta pe internet romani din zona unde esti tu si discutati, iesi pe o terasa sau parc unde sunt romani ca acolo daca te bagi cu cineva in seama pe strada nu esti considerat ciudat ca si aici.
De ce sa te sinucizi? Nu tu ai ales sa pleci pentru o viata mai buna? Acum cand urmeaza sa o ai iti iei zilele?

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Nu pot sa vin acasa....am muncit prea mult sa mi fac o cariera...
Ms pentru raspuns

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Mai multa prostie si ignoranta ca in raspunsurile/posturile tale, mai rar Nataso... se vede ca un kkat ai in capul ala sec si nu intelegi multe lucruri elementare in viata. Ti-am mai zis, mai bine ai sta vreo 5 minute cu capu'-n jos inainte sa mai borasti un raspuns, poate iti mai vine sangele la cap si incepi a gandi. "Hai acasa" - Bravos natiune! Ai deblocat nivelul 2 de prostie. Ce sa faci ma acasa, sa vii sa nu ai unde munci si pe ce bani, sa muncesti "pe bani de tigari"? Adica omul a plecat din tara de bine ce-i era, ca avea mari posibilitati? Parca esti batuta-n cap cu leuca.

Tu ai impresia ca daca stii limba tarii in care traiesti, automat ai ce discuta cu oamenii, cand ai o varsta deja, ca sa-ti mai faci prietenii ca in adolescenta, pentru cluburi si distractii? Cand tu muncesti toata saptamana si nu ai timp de stat la vrajeala, la schimbat idei culturale sau mai stiu eu ce sa ai ceva in comun cu ei. Vezi ca in strainezia oamenii sunt prietenosi, cu respect maxim si ospitalieri, dar la atat se rezuma, nu la prietenii cu imigranti. Si ca sa mai intelegi inca odata ca esti putin cam chinuita intelectual si nici nu gandesti ce scoti pe gura, la ce pul@ calului iti mai trebuie sa stii limba daca vrei sa vorbesti cu romani?

Tu ce intelegi prin viata mai buna? Bani? Un trai decent? Sa nu-ti lipseasca mancarea si acoperisul si cazarea si utilitatile normale care nu trebuie sa lipseasca nici unui om? Poate o masina? Cu care sa te duci pana la munca si-napoi? Un trai decent singur? Pentru ce? Ca sa ai ce sa caci seara inainte sa te duci la culcare, sa ai ce baga in gura ca sa ai energie a doua zi la munca? Vezi cat esti de retardata? Vezi cum nu ai nici o idee despre ce inseamna sa traiesti singur ca un caine fara nici un rost? Crezi ca toti banii din lume au vreo valoare cand nu esti implinit ca om, cand nu ai cu cine schimba o vorba dupa o zi stresanta poate la munca? Sa-ti mai spun si restul de avantaje, vaca ignoranta si autosuficienta. Dai raspunsuri sa te afli-n treaba mancami-ai vreju' cand nu ai un kkat in capul ala, nu stii pe ce pamant calci. Crezi ca stii multe despre viata tu. Stii o mare si belita pul@, proasto. Tu nu stii nici macar ce ai in viata ta si sa apreciezi la cat de proasta vrei sa dovedesti cu tot din adins ca esti. Mars inapoi la gradinita si invata sa mergi panaramo, inainte sa dai raspunsuri la altii.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca tu continui sa te mai bagi ca si musca in fundul calului o s-a cam fi blocat multa vreme pe situl asta sa sti...Radem, glumim, ne jignim sau ce naiba facem da oprestete omule ca devi agasant.Inafara de spam la intrebarile oamenilor nu sti sa faci.Imi trimite cineva mesaj sa isi ceara scuze pentru intrebarea pusa simtindu-se naspa pentru ca acolo ai inceput sa ma jignesti si sa isi sterga omul intrebarea ca faci spam fara numar si jignesti si judeci sub orce critica.
Da cine te crezi tu la o adica Dumnezeu sa nu mai incapa omul de tine sa raspunda sau sa puna o intrebare.Glumesc glumesc da tu deja esti de groaza.O sa iti muti curan frustrarile tale pe un alt site.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Îți dai tu seama ce nenorocire, am să rămân eu și fără site acum, am să-mi iau vena pe treaba asta. Tu poate nu ai înțeles încă de ce m-am apucat să mă iau de tine. Dacă stăteai liniștită în băncuța ta și dădeai măcar niște răspunsuri, nu contează că bune sau proaste, dar măcar de le dădeai din spirit civic, din plăcerea de a ajuta pe cineva, nu din ignoranță și aroganță, erai ok din partea mea. Nu mă cred eu buricu' pământului mimoza, dar nu îmi place și nu mi-a plăcut niciodată să judec prostește, fără motiv. E una să te iei de cineva și să-l porcăiești când vezi ignoranța și prostia și vrei să-i belești ochii să vadă realitatea, și e cu totul altceva să te simți superior și deștept și să judeci.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da cine esti tu de fapt sa imi judeci mie raspunsurile sau sa cataloghezi raspunsurile mele intr-un fel anume? Tu nu intelegi ca ai ajuns sa comentezi aiurea si sa faci spam la intrebarile oamenilor fara voia lor. Vrei sa te iei de mine trimitem in pana mea mesaj da nu mai exaxpera omul ce pune si el o intrebare. Vrei neaparat sa te dai in stamba in fata altora spune frete in privat, hai si spunem mie problema ta persoanala cu mine ca tu acum faci ca si lasi aia ce is tari doar cand mai sunt 10 cu el fi smecher intre 4 ochii cum se zice nu in public unde pot interveni alti sa "nu ti-o iei" (sunt chesti metaforice intelegi ce vreau sa explic)

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Iar dai dovadă de prostie și încercare disperată de manipulare. Nu am nimic să-ți spun in privat panaramo, că nu mă ascund de lume ca tine, mersi de invitație, nu sunt eu laș și nici nu am alți 10 după mine să mă susțină, că nici nu am cerut ajutorul, nu am de ce pentru așa o minte îngustă ca a ta. Nu am ce să caut in peștera ta acolo... decât să-ți văd pereții mucegăiți și eventual să-mi fac nevoile acolo. De ce latri în retragere ca o panaramă și vrei să te ascunzi de public? Ce ai de ascuns, prostia din capul tău? Ce "să mi-o iau" eu mă terminato, unde te crezi, ce filme horror rulezi acolo? Dacă ești atât de deșteaptă, dă-mi-a aici în public să mă vadă toată lumea, războinica lu' pește. Vezi că ți-o cam dai singură proasto.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Dacă vrei să o dăm în privat, îți dau și numărul meu panaramo să vorbim. Îmi trimiți pm.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Exact ce mă așteptam, nimic mai mult, previzibilă și proastă ca totdeauna. Ți-e frică să te vadă lumea pentru scorpia spurcată care ești, frustrată ca nu ai unde să te manifești. Ești frustrată că te-am adus în punctul unde se vede public și clar ce specimen scârbos de femeie ești, ești frustrată ca practic realitatea faptelor îmi dă dreptate și vede toată lumea că nu ești tu cine vrei să pari a fi. Nu-i nimic, ți-am dat la trâmbiță și-n privat. Și văd că ți-e frică să vorbești "live" prin telefon, că nu ești decât o cățea care latră de fapt. Și nici nu am pretenția, că nu vreau să intru după aia la abuz online sau mai știu eu ce minunății in baza unei scârbe ca tine. Te plângi că îți răspund și tu lauzi că nu mi-ai dat ignore. Pai de aia nu îmi dai ignore, că tu de fapt asta cauți, să îmi demonstrezi mie ceva. Să îmi demonstrezi că am eu motiv să cedez in fața ta. N-am nici o datorie la tine fetiță, n-am nici o datorie să te tratez cu nici cea mai mică umbră de respect.

| sofisis a răspuns:

Scuza-ma ca te intreb dar in 5 ani, de ce nu ai prieteni?

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Pentru ca in strainatate nu ai prieteni ci doar cunostinte, am avut nu pot spune nu, doar ca toti erau intr o relatie si cand s au imprietenit cu un alt cuplu ghici pe cine nu a mai bagat in seama...

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Fiindca toata lumea munceste, are familie si nu mai are timp de "altii" si de "problemele lor", de distractii si alte fantezii de care ai luxul in tara natala. Si strainii nu sunt acolo sa ti se faca tie prieteni, nu au nici o treaba ei sa se faca prieteni cu imigranti, au respect, sunt prietenosi, dar atat. Nu-si fac ei intre ei tovarasii pe strada, au ei grupurile lor care se cunosc din batatura si atat, nu isi fac prietenii pe strada. Dar din Romanica aia a noastra scumpa si draga poate asa se vede, asa se intelege, ca a avea putin respect in public, pe strada si a putea avea o conversatie normala cu oricine inseamna ca sunt oamenii prieteni la catarama. Nici pe departe, total straini, straini dar cu respect fata de oricine. Dar la noi acolo de unde venim noi, din "satul Romania" nu se cunoaste conceptul asta de respect. La noi daca nu esti in tovaraseala cu cineva sau nu-l cunosti, evident ca nu poti purta o discutie normala si cu respect chiar in mijlocul strazii... sau orice alt loc public. Stai tu linistita ca strainii sunt ospitalieri, sunt prietenosi, dar atat, sunt reci, te tin la distanta respectului si atat.

Răspuns utilizator avertizat
| Danielachan a răspuns:

Ai nevoie de terapie. cauta un psiholog