| ThatStressedGuy a întrebat:

Buna, am o mare problema fata de cum ma comport, personalitatea mea si cum ma judeca altii.
Povestea mea este ca am 13 ani si sunt un baiat mai retras, intr-un fel am doar un prieten care este baiat si mai mult fete, la scoala nu prea stateam in grupul baietilor si stateam uneori cu fetele in pauza ceea ce-i faceau pe ei sa ma numeasca "fetita". De atunci am inceput sa ma simt prost. In pauze nu prea ieseam si mai mult stateam in clasa, alta era ca invatam si eu cat de bine pot si toti imi spuneau tocilarul sau ca stau numai in casa..eu care ies mereu pe afara si n-am cu cine sa stau... apoi au inceput parintii sa ma judece, tata spunand ca munceste pentru un "prost" mama spunand ca sunt prea rusinos, o fetita ca nu ma pot duce singur la biserica fara ea (religie diferinta- in fine) sau ca nu ma pot duce la frizer singur fara cineva sau la magazin.Sora mea a inceput sa spuna ca sunt gay si ca am gesturi de nebun..sora mea fiind cu 27 de ani mai mare decat mine si consider ca nimeni nu ma mai iubeste.Am doar un bff (prietena cea mai buna) fata care este in Germania, ma suna mereu si vorbim nu-i pot spune chiar orice deoarece e fata..si cam atat..incerc multe lucruri de a ma simti mort sau mai bine uneori am vrut sa ma sinucid- dar am stiut ca voi intra in iad sau nu va fi bine pentru mine... in casa mea s-au auzit numai tipete in care parintii mei ma judeca in orice fel..cand trec pe strada vecinii imi spun "buna draga ce faci" si altii imi spun ca de ce se auzeau tipete la mine in casa, chiar m-am saturat.
Doresc ajutor si o motivatie care ma poate schimba, cineva?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și eu eram ca tine la 13 ani. Acum am 3 copii și două nepoate. Curaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand esti mic te judeca daca stai cu fetele, iar cand mai cresti o sa te laude. Deja de la varsta asta baietii o sa inceapa sa se dea dupa fete si o sa fie toti ca tine laughing Si mie mi s-a spus ca sunt gay, fiindca niste baieti obsedati imi trimiteau poze cu fete aproape goale pe Instagram si eu le ziceam sa nu imi mai trimita ca nu imi place. Asa ca nu lua treaba asta prea in serios. Acum, nu pot sa spun ca e ok sa fii asa "fricos", adica nu te mananca frizerul, in cel mai rău caz iti ciopârțeste coafura, iar sa mergi singur pana undeva nu mi se pare o cerinta prea mare. Tin sa mentionez, aceste lucruri nu tin de a fi o "fetiță". Nu imi place deloc asocierea asta. Multe "fetițe" merg singure la salon, sau sunt indraznete si asa mai departe. Asa ca nu are nicio logica tentativa asta de jignire. Apoi... nu cred ca poti numi bff o persoana pe care nu o vezi (nu stiu daca erati prieteni in Romania si a apoi a emigrat, dar daca mereu a fost in Germania si nu v-ati vazut niciodata nu mi se pare ok). Ma rog, conceptul in sine de "bff" nu imi place, ierarhie intre prieteni...
Felul in care se comporta familia ta nu este deloc in regula, dar chiar nu stiu ce ai putea sa le faci. Doar vezi-ti de treaba ta, invata bine, fii cuminte si daca ei comenteaza treaba lor.

Păi gândește-te la ce îți place să faci sau cum vrei să fii și...doar fi. Și doar fă. E cel mai simplu sfat pe care îl poți primi dar e și cel mai bun. Toți oamenii trec prin filtrul personal tot ce ești sau ce faci, tu nu trebuie să ai niciodată ca obiectiv să satisfaci pe altcineva, ci doar pe tine. Când faci ce vrei, când vrei, cum vrei, cel puțin o persoană o să fie mulțumită. Aia ești tu. E foarte frumos să ții cont de oamenii pe care îi stimezi, să îi înțelegi, să le accepți nevoile și să încerci să le oferi cât mai mult din binele tău. Fă-ți prieteni buni, de la care ai ce învăța și pe care îi respecți, pe care îi admiri. Nu te împrieteni cu cineva doar pentru că vă înțelegeți bine și atât, dacă simți că persoana respectivă te trage în jos, caută alta, toți sunt înlocuibili, mai ales cineva cu care nu te distrezi sau de la care nu înveți ceva.
Canalizează-ți toată energia spre creație și urmărirea obiectivelor proprii, pe a fi un om mai bun pentru tine și pentru umanitate, nu lua niciodată părerea cuiva ca fiind vreun adevăr absolut, fiecare om interpretează totul în funcție de valorile personale. Tu dacă ai alte valori, urmărește să îți fie ele respectate, cel mai mult de către tine, nu trebuie să renunți la ele.
Nu te simți prost când cineva spune orice negativ despre tine, ăia sunt oameni cu complexe de inferioritate care se identifică cu tine sau sunt cel mult cu 5% peste tine, și vor să se simtă puternici și să domine pe cineva slab.
Oamenii care sunt cu adevărat peste tine nici măcar nu au habar de existența ta, și chiar dacă ar avea, nu le-ar păsa, pentru că sunt prea ocupați să își vadă de ale lor.

De asta tu ai niște eforturi de depus, când vezi că cineva are ceva frumos de oferit du-te și cere sau ia-ți singur, nu aștepta. Indiferent că e prietenie, îndrăgosteală, o distracție sau o aventură.

Nu compara oamenii și nu te compara nici tu cu ei. Nu îi evalua și nu îi judeca. Nu sunteți în aceeași călătorie, doar împărțiți temporar anumite drumuri. Profită de asta, fă clipele acelea să fie cât mai memorabile.

Să nu îți fie frică să faci lucruri stupide sau greșite, le fac și oamenii inteligenți destul de des (diferența e că ei le fac în privat și știu să se distreze pe seama lor). Nu îți fă fixuri niciodată. Dacă cineva te-a deranjat în vreun fel, nu crea o "slăbiciune" pe baza chestiei ăleia și să nu îți fie frică pe viitor să faci din nou ce ai făcut din teamă de a nu repeta experiența negativă. Din greșeli învață să fii puternic și să nu te mai afecteze pe viitor, nu încerca să fugi de ele pentru că atunci înseamnă că nu înveți, ci că ești doar speriat. Never keep trust issues.

Nu te lua prea în serios, nu deveni foarte atașat de o imagine a ta, pentru că s-ar putea ca imaginea aia să nici măcar nu fie a ta.

Jung spunea, după ce a scris Cartea Roșie, că "Totul depinde de modul în care noi privim lucrurile, nu cum sunt ele în sine". Ia-o ca pe un principiu care să te călăuzească în tot ceea ce faci, pe parcursul existenței.

Orice faci, să ții minte chestia asta, să tinzi spre a gândi "Am făcut ce era cel mai bine." - pentru tine. Nu un bine moral, obiectiv, etic sau de altă natură. Ci binele ăla reprezentativ pentru conștiința ta. Bineînțeles, în măsura în care respecți alte conștiințe și legile colectivității din care faci parte.

Never complain, never explain, boy.

| HelloImJosephine a răspuns:

Nu ma pot gandi la ce sa ti spun acum, si eu sunt intr o situatie similara. Daca vrei sa vorbim, o sa incerc sa te ajut si poate sa fim prieteni. Stiu ca-i cam tarziu sa raspund la intrebare