| AkaVR1 a întrebat:

Aseară am visat ceva. Am visat un barbat frumos. Ochii negrii,bine facut. In vis ii aratam niste dansuri,apoi mi-a zis "bravo",l-am imbratisat si m-am simtit asa de bine! Tin sa mentionez ca in vis era iubitul meu. Apoi eu parca l-am vazut la mine in casa cu alta fata,o tinea de mana -a vazut ca ma uitam spre ei. Am fugit in camera la mine si i-am spus sa nu ma atinga. Adica,cu tote ca e un vis,chiar sufeream. Cand ma atingea,doamne,deci in viata mea nu am simtit atata iubire! Ma simteam iubita,protejata.
El e aproape cum mi l-a descris bunica mea cand mi-a citit in cafea viitorul,si mi-a spus cum va arata sotul meu. Mi-a spus ca va fi bine facut.
In fine,apoi eu am vrut sa-l dau afara din casa,iar cand am vrut sa-l dau pe poarta afara,el m-a luat in brate,iar ei radeam asa de tare si eram asa de bucuroasa,la fel si aici, simteam atat de multa iubire.
Vreau sa va intreb: ce poate insemna asta? Eu cred ca mi-am visat alesul.
Vreau un raspuns cat mai serios.
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| anamary a răspuns:

Draga mea...da-mi voie sa-ti spun ceva.
Visele noastre, in ciuda anumitor conceptii despre ele...nu prezic viitorul...asa cum credem noi, ci trecutul.
Este un fapt demonstrat stiintific ca noi nu putem sa visam o persoana pe care n-am mai intalnit-o niciodata in viata.Practic...noi cand visam creierul nostru este liber sa creeze fara consimtamantul nostru diverse scenarii, dar nu este capabil sa "costruiasca" un om. Adica, barbatul pe care tu l-ai visat l-ai mai vazut undeva. Poate nici nu l-ai observat s-au bagat de seama. Poate a trecut pe langa tine pe strada. Poate a stat in fata ta la coada la un magazin. Poate l-ai vazut intr-o calatorie. Poate l-ai vazut acum 3 ani pe strada dar nu i-ai acordat importanta. Vezi o multime de oameni pe strada si desi ti se pare ca nu ii poti retine, trasaturile lor sunt inregistrate de subconstient. Astfel, se intampla sa visezi un om pe care poate vei spune ca nu l-ai vazut niciodata, dar totusi se pare ca a aparut candva in sfera ta vizuala. Repet, nu e nevoie sa ti-l amintesti, pentru ca mintea nostra constienta nu poate retine fetele la toti oamenii care ii vedem trecand pe strada.
Buuun...acum ca am lamurit ca acel om pe care l-ai visat CHIAR EXISTA, iti pot spune ca nu e nevoie ca el sa fie alesul tau.
Bunica ta ti-a vorbit la un moment dat despre un barbat sortit tie. Poate ca tu iti doresti atat de mult sa-ti gasesti alesul, incat subconstientul tau a ales din toti oamenii pe care i-a inregistrat pe cel care seamana cel mai mult cu descrierea bunicii, si l-a transpus intr-un vis.
Poate ca tu esti atrasa de barbatii bine facuti si increzatori asa cum l-ai descris tu mai sus pe cel din vis. De aceea, subconstientul, in timpul somnului a creeat un scenariu cu tine si el.

Deci...revenind.
Omul acela din visul tau chiar exista.
Omul acela nu este alesul tau. Poate fi sotul unei alte femei, poate fi gay, poate avea copii, poate nu va potriviti.
El doar seamana cu un tipar de infatisare si comportament care te atrage.

Buuuun...
Acum sti ce calitati cauti la un barbat: corp lucrat la sala, sanatos si increzator. Cauta astfel de barbati. Nu trebuie sa semene exact la infatisare cu cel din vis, cred ca ai inteles de ce.

Vreau sa spun ca subconstientul ne transmite prin vis cele mai ascunse dorinte ale noastre. De aceea, visul nu ne prevede cina va fi "viitorul ales" ci ceea ce ne place/displace la un barbat, la un nivel profund.

Prin visele pe care la interpretam corect, subconstientul ne transmite care sunt cele mai profunde dorinte, temeri, retineri, valori ale noastre. Nu ne transmite lucruri concrete...ci abstracte.
Sper ca te-am ajutat!

11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu poti spera sa primesti un raspuns serios la un simplu vis lipsit de orice seriozitate. In cel mai fericit caz poti visa la ceva frumos in continuare.

| neutrino a răspuns:

Asa inseamna ca tu crezi bine.

| R0R0 a răspuns:

A fost un vis.
Ar fi ceva fabulos sa corespunda cu realitatea.
In plus, eu nu cred in ghicitul in cafea.

| AkaVR1 explică (pentru R0R0):

Dar bunica mea tot ce a prezis in cafea, s-a adeverit. happy

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Inseamna ca iar te-ai uitat prea mult la acasa tv!

| AkaVR1 explică (pentru FABULOSUL6000):

Nu impresionezi deloc! happy

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru AkaVR1):

Stiu,pupa-ma!

| AkaVR1 explică (pentru FABULOSUL6000):

Bună glumă! happy

| anamary a răspuns:

Sentimentele intense traite in timpul visului se datoreaza faptului ca tu tanjesti practic sa-ti gasesti un barbat potrivit tie. Visul tau este de fapt un scenariu ideal. Asa iti doresti tu la nivel profund sa se intample. De aceea erai atat de bucuroasa in timpul visului, pentru ca reflecta una din cele mai mari dorinte ale tale.

| Iridescent a răspuns:

Nu iţi poţi visa alesul, astea sunt legende. Ştii de ce? Mintea noastră nu poate inventa o figură în timpul visului, aşa că apelează la cele stocate în subconştient. Când crezi că ai visat un străin, de fapt era un om pe care l-ai văzut sau l-ai cunoscut cândva, dar nu ţi-l mai aminteşti.

| AkaVR1 explică (pentru Iridescent):

Atunci sentimentele de ce erau atat de intense? Simteam ca traiesc momentul.