| sHock a întrebat:

Care din voi ati vrea sa deveniti invatator sau profesor? Si de ce v'ar placea asta? Am nevoie de rasp:-s Multumesc:*

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, mie mi-ar placea sa fiu profesoarahappy...as vrea sa predau limba engleza...as vrea sa fiu profesoara in primul rand ca as face din placere, este o meserie care desi salarul nu este foarte mare, dar totusi e o meserie respectabila, imi place sa predau, sa dau note, sa invat pe ceilalti, cred ca daca as fi profesoara, m-as purta frumos cu elevii, nu cum se poarta unii profesori care ii am eu...as fi mai intelegatoare, le-as explica sa inteleaga bine...sa stii ca daca iti doresti si tu sa fi invatatoare sau profesoara, e foarte bine... dar ai de invatat mai ales materia pe care ai vrea sa o predai, e nevoie de mult studiu, dar desgur ca daca iti doresti cu adevarat se poate, iti doresc numai bine si bafta!

9 răspunsuri:
| arysa a răspuns:

Eu as vrea sa devin profesor universitar pentru ca imi place sa-i invat pe ceilalti din cunostintele mele, sa corectez lucrari, sa pun note, in invatamant ai cel mai mult timp liber fata de toate celelalte meserii.

| Corinne a răspuns:

Si eu as vrea sa lucrez in acest domeniu. pur si simplu imi plac copiii si ii fain cand te gandesti ca dai note, predai.stai la catedra si nu intr-o banca unde astepti din moment in moment sa te asculte sau te chinui sa copiezi ceva la lucrari.laughing totusi chiar ar fi fain sa devin profabatting eyelashes
Deocamdata sunt la liceu si mai am timp sa ma gandesc ce vreau sa fac in viata. dar ca profesoara m`am gandit inca din generala sa devinhappy

| Alecsandraa a răspuns:

Eu vreau sa devin profesoara de matematina sau lb.romana. Imi plac amandoua.Imi place sa fiu autoritara, imi place sa le spun copiilor din clasa "liniste" sau "nu mai vorbiti" laughing. Imi place sa predau, sa ascult, sa corectez lucrari.Pana in anul trecut rupeam de la mama din cartile de avon foi si le corectam si spuneam ca erau lucrari.Imi faceam cataloage din caiete studentestilaughing. Le am si acumhappy Sunt frumoase amandoua meserii, si invatator si profesor, dar mai mult prefer profesor.Am destula rabdare, dar nu indeajunsa incat sa predau copiilor de 6/7 ani big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as vrea sa fiu profesoara de romana am o profa pe care o stimez si as vrea sa fiu la fel ca ea este intr-adevar o slujba respectabila

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna cum ma lochez fata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Eu as vrea sa fiu invatatoare.inca din bancile claselor primare imi doream asta si vad ca nu mi s`a spulberat dorinta.Ma jucam zilnic "de`a invatatoarea"cu o prietena de`a mea, ne facusera parintii si o tabla, rupeam o gramada de foi, iar copii din clasa mea erau si copii carora le predam, iar pe cei care ii stiam ca nu invata mereu ii pedepseam si le puneam note mici.sunt d`abia clasa a 10 dar deja ma pregatesc pentru meseria de invatatoare cu tot felul de carti cu animale cu imagini mari, in general carti pentru copii educative! mi-as dori sa fiu o invatatoare model, sa am o clasa apreciata si laudata in cancelarie dar asta depinde numai de mine, cum voi fi eu ca si invatatoare. Dar am o vecina care este invatatoare si ea este "muza"mea.Este foarte respectata in orasul in care preda iar cand trebuie sa ia clasa I este bataie. Face excursii cu copii de 2 ori pe an, ii duce in schimb de experiente iarcopii sunt fascinati. Voi lua exemplul ei iar eu voi fi ca ea. Voi fi foarte intelegatoare cu prichindeii mei, ii voi ajuta in orice problema, vreau sa fiu prietena cu ei, iar parintii sa imi fie de ajutor in educatia celor mici! Vreau sa`si aminteasca de invatatoarea lor peste ani, iar cand trec pe strada in baston sa nu uite de mine.In niciun caz nu voi fi severa sau rea, dar dupa parerea mea invatatorul este cel mai important cadru didactic din viata unui copil, pentru ca acesta ii pune stiloul in mana, il invata sa scrie, il introduce in "lumea celor mari". Sunt foarte nerabdatoare sa cresc mare si sa`mi indeplinesc visul din copilarie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-ar place ca sa pun note elevilor.Sa corectez lucrari.Si pe langa meseria de profesor eu imi mai iau una in paralel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna sunt Bianca! Eu, desi am doar 9 ani, as vrea sa devin profesoara de romana! Tocmai azi am dat test la romana si cred ca l-am facut bine(caci inca nu mi-a dat caietul)! Sper sa-l fi facut bine! Si totusi e doar un test...Scuze! Acum hai sa revenim la subiect! Deci sper sa ajung profesoara de romana! Imi plac copii(chiar daca chiar eu sun copil)! Eu am raspuns. Pa!

| Cln a răspuns:

Si eu sunt foarte hotarat, ca dupa terminarea invatamantului preuniversitar sa urmez facultatea de Litere.si mai detaliat.sectia romana-franceza. Vreau sa devin profesor pentru ca imi place foarte mult sa corectez lucrari si sa pun note.Intr-adevar sunt sigur de acum, ca voi fi foarte sever si voi da note mari doar acelora care merita! Eu sigur voi urma aceasta facultate!