| pisioi a întrebat:

ce inseamna profesor de gradul 1? adica poate sas predea si la liceu? vreau mai multte informatii

1 răspuns:
| doinas a răspuns:

Este cel mai inal grad in cariera didactica preuniversitara. In esenta, lucrezi cred, doi ani, apoi dai un examen de definitivat (adica esti profesor) Apoi, mai indeplinesti niste conditii, dai examenul de gr. II, si apoi pe cel de gr. I. In esenta, daca ai si un doctorat intr-un domeniu, esti platit ca un profesor de gr. I in domeniul respectiv.