| XennA256 a întrebat:

Bună.

Cred ca toți pana acum v-ati confruntat cu prietenii falsi.
Eu am o problema de ceva timp cu niște presupuși prieteni.
Am avut câteva discuții contradictorii cu una dintre persoanele din grupul nostru iar de atunci nu ne am mai vorbit. Problema e alta, ca de atunci, acea persoana m-a exclus din grup și a dat toata vina pe mine pentru respectiva "cearta", eu am încercat sa vorbesc cu ceilalți dar nimeni nu ma asculta. Au început sa ma bârfească de rau prin scoala ( eu sunt a9a), si prin clasa iar colegii se iau fara motiv de mine, fac glume și etc. Eu nu am rămas cu nimeni cu care sa ma înțeleg. Nu stiu cum sa reacționez, cum ar trebui sa ma comport cu astfel de oameni? Ce ar trebui sa fac sa nu ma mai afecteze?

Răspuns Câştigător
| LilWatamaloon a răspuns:

Cei din grupul comun pe care îl aveți au considerat că este mai useful acea persoană față de tine, presupun că petrece mai mult timp cu ei și înainte era super implicată în fiecare activitate pe care o avea grupul. Ceea ce se întâmplă acolo nu este destul ok, este un "group bullying", cel mai des în cazurile asemenea, se gândesc să se împace cu tine după mai mult, după ce își dau seama ca te-au pierdut ca prieten, rămâi retras și mai încerci la facultate sau găsești persoane care te apreciază pentru ceea ce ești chiar și după o mică ceartă. Sper că vei alege ultima variantă și îți vei păstra alături persoanele care te înțeleg, te respectă și te ajută. Alege-ți cu grijă prietenii!

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Marginalizarea dtale totală în cadrul grupului este mai complexă și nu se poate da un verdict, doar pe baza celor relatate de tine aici.
Povestește mai în detaliu ce s-a întâmplat, pentru a putea fi ajutat.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca ar trebui să conștientizezi ca grupurile mari de prieteni nu iti sunt benefice si ca iti e de ajuns unul sau doi.
Asa ca ignora-l pe cel cu care ai avut conflictul si comportate normal ceilalti.Iar daca se iau de tine devin-o si tu vocala si expuneti punctul de vedere.