| Ioana2008 a întrebat:

Bună! Cum as putea sa le zic parintilor ca vreau sa merg la pshiholog atat timp cât îmi este frica și rușine?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce anume îți este frică? Cum se manifestă rușinea?

| Ioana2008 explică (pentru sadrian46):

Ca o sa ma judece, o sa rada și când o sa ma cert cu cu m-ar fi nu știu de la o nota mai rea o sa înceapă cu ca la psiholog vreau dar o nota bună nu pot lua

| sadrian46 a răspuns (pentru Ioana2008):

Ca o sa ma judece. Cum o să te judece?
o sa rada. Știi care este semnificația oricărui râs? Este o descărcare nervoasă prin mușchii respirației și ai diafeagmei. De ce ar râde? Fiindcă se simt ei înșiși în situația ta, fiindcă au și ei nevoie de psiholog, deci nu de tine să râdă ci de ei înșiși.
o sa înceapă cu ca la psiholog vreau. De unde știi cu ce o să înceapă, știi să le citești gândurile?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cum ai putea sa le spui? Pai doar sa le spui, altfel... nu ai cum.

Acum daca ei nu o sa inteleaga si nu vor, daca inca esti la scoala... cred ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu profesorul diriginte, si asa poate o sa ia legatura cu parintii.

| SharpEagle a răspuns:

Iti este frica de reactia lor? Rusine de ei? Sau de intalnirea cu psihologul?
Ai putea sa le spui ca te simti intr-o stare de mare presiune si anxietate, ca s-ar putea sa fi intrat intr-o stare depresiva si-i rogi sa te ajute. Si ca ar fi bine daca ai putea vorbi si cu un doctor despre asta, cu un psiholog.
Vezi ca s-ar putea sa aveti si la scoala un psiholog, ar trebui sa fie gratuita consultatia. Ii spui ce ai pe suflet si te va indruma el/ea. Fie sa mai faci sedinte in cabinetul scolii, fie o sa-ti recomande un coleg.
Dar, de curiozitate, ce simti, ce apasare ai?

| Ioana2008 explică (pentru SharpEagle):

Diriga mea a vrut sa ma ducă doar ca trebuie acordul părinților și eu am vrut și mama a sunat-o pe diriginta și o a zis ca ru nu vreau chiar dacă nu este adevărat

| SharpEagle a răspuns (pentru Ioana2008):

Dar nu aveti psiholog in scoala? N-ai nici o treaba cu acordul lor, te duci pur si simplu si bati la usa. Le-o place, nu le-o place, aia e. De exemplu, daca psihologul va considera ca ai nevoie de ajutor mai elaborat, mai de durata, atunci ai tai nu au cum sa se opuna la asa ceva, pentru ca exista Protectia Copilului, iar ei ar actiona impotriva interesului tau, a bunastarii tale. Deci, fa-o aliata pe diriginta si spune-i ca vrei sa te duci direct la psihologul scolii. Si in functie de ce zice psihologul, sa le spuna alor tai faza asta cu "interesul si starea de sanatate a copilului" plus Protectia Copilului.

| 223kkk a răspuns:

Add te pot ajuta?