| mistikk a întrebat:

Buna daca sunteti draguti sa ma ajutati si pe mine... poimaine am o inspectie importanta la ora de limba romana si vom avea recapitulare din fonetica si am cam uitat regulile acelea de despartire in silabe daca ati putea va rog frumos sa mi le dati si mie. Fundita?

2 răspunsuri:
| mistikk explică:

Uite nu sunt proasta stiu cum se desparte in silabe doar ca atunci acnd desparti in silabe sunt niste reguli ...can sunt 2 consoane intre vocale.bla bla.din astea

| Cici4Mici a răspuns:

Nu prea inteleg ce vrei sa spui dar incerc sa inteleg cum ar fi casa-cuvant. c-a-s-a sunete iar ca-sa silabe.4 litere 4 sunete.S-au gz=examen(egzamen)6 litere si 7 sunete deci daca e asa o sa iti scriu m-ai multe exemple bine? Pa, pa