| UnNumeCeNuExistă a întrebat:

Dau luni teza la romana si dati-mi niste exerciti despre fonetica diftongi triftongi si hiat, epitetul, personificarea, sunete litere despartit in silabe. MErsi dau funda +vot

Răspuns Câştigător
| Robert030 a răspuns:

1.Alege 20 cuvine (oricare). Afla diftongii,triftongii, hiatele din cuvinte, afla cate litere/sunete au cuvintele si desparte-le in silabe.
2.Alege o poezie (cam 4 strofe). Scoate epitetele, personificarile si daca ai invatat si comparatiile etc.
Cred ca esti a 5-a.Nu e prea greu, fa exercitiile si iei minim 8.

4 răspunsuri:
| CeQe a răspuns:

Exercitii de gradinita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-ti dau "exerciti"? Sa desparti in silabe?
M-ai lamurit! Luni, la teza, o sa faci absolut nimic. Parintii tai stiu in ce situatie absolut dramatica te afli? Mi-e mila de ei, atunci cand vor afla.

Răspuns utilizator avertizat
| PrincesS_1335 a răspuns:

Heyyy si eu dau la fellaughing) tot luni.sunt sigura ca o sa ne dea chestii din astea.o sa ne dea un text pe care vom lucra va fi:sa gasim personificarile : figuri de stil.etc. sa despartim si sa gasim triftongii. diftongii hiatii iar dupa aia sa spunem cu ce reguli merg.(daca le-ati facut) o sa ne dea sa scriem de la vr`un text interpretarea adica povestirea de la o furnica.caprioara sau sfarsit de toamna (asa va fi la mine la tine nu stiu) dar ceva asemanator happy repeta`ti functiile sintactice,derivarea, consoanele semivocalele, vocalele si sa stii regulile de pronuntare happy bafta si eu dau la romana luni din acceleasi lectiibig grin