| anonim_4396 a întrebat:

Regulile de despartire in silabe sunt aceleasi in toate limbile?

6 răspunsuri:
| AnaAmalia31 a răspuns:

Nu din cate stiu eu!

| guzanu92 a răspuns:

Cunosc 3 limbi si toate 3 au aceleasi reguli in acest caz. Nu pot spune la fel pentru celelalte limbi vazand faptul ca nu le cunosc. Exista totusi cateva reguli particulare, de exemplu in italiana, limba in care se folosesc mult "dublurile" (ex: mamma, dalla, villetta, etc) literele duble nu pot sta in aceeasi silaba (ex: m-am-ma, dal-la, vil-let-ta, etc).
^^

| harkuia a răspuns:

Nu, nu sunt aceleasi. Fiecare limba are regulile ei de despartire in silabe de ortografie, etc. Depinde la ce limbi straine te referi.

| beni97 a răspuns (pentru harkuia):

Limbile romanice in general cele fonetice(in general pentru ca la dubluri este altceva).

| h3ll a răspuns:

NU - nici nu ar avea cum sa fie aceleasi in toate limbilehee hee

| Madddi a răspuns:

Da.sunt aceleasithinking