| Lyndsey a întrebat:

De ce ne dorim mereu sa aratam doar partile noastre frumoase? De exemplu azi, mi-am petrecut catva timp uitandu-ma pe facebook. Practic, erau doar haine in care se evidentiaza hainele, incaltamintea, ceasul, coafura, mancarea, buzele, etc. Ce e asta? Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Faptul ca oamenii vor sa arate bine, sa fie mai inteligenti, sa fie mai sensibili sa fie mai educati etc este o trasatura umana si chiar o parte a evolutiei. Fiecare om si in viata de zi cu zi vei vedea ca nu se comporta ca la usa cortului, pentru ca prin socializare oamenii doresc sa transmita o anumita imagine despre ei. Acest lucru este in natura umana.
Pe Facebook oamenii au oportunitatea sa abuzeze de acest lucru. Pentru ca in timp ce in viata reala sa zicem ca se comporta ok, o mai dau cu bata in balta uneori si nu se pot controla constant. Pe Internet este posibil sa creeze o imagine falsa despre ei, tocmai pentru ca pot controla si manipula mesajele transmise mult mai usor. Asa ca vor pune poza in care arata cel mai bine, citatul copiat cel mai interesant, poza cu cartea gasita dupa birou dar care pare interesanta etc. Este in natura umana aceasta lauda de sine, iar Facebookul pur si simplu permite abuzuri in acest sens.

7 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Oarecum ai dreptate.

Devine o prostie...toti incearca sa para perfecti dar in realtiate sunt putrezi pe dinauntru.

| Ichnat a răspuns:

Tie iti plac partile tale urate?

Adica sa-ti dau un exemplu:
Unu se prezinta prin caracteristicile:
- am un ochi de sticla
- un picior de lemn
- un nas stramb
- sarac lipit pamantului

Te va atrage acest om?winking

| Lyndsey explică (pentru Ichnat):

Nu la asta ma refer. Observ ca din ce in ce mai multi oameni exagereaza.

| rememberme24 a răspuns:

Pe facebook oamenii au puterea sa isi creeze imaginea asa cum vor(imbraca hainele cele mai scumpe din dulap, isi fac diferite coafuri, editeaza pozele in photoshop, adauga descrieri pe care ei nu le inteleg dar care par interesante). Toate acestea se datoreaza dorintei omului de a se face placut celorlalti, de a primi cat mai multe aprecieri(like-uri)din partea acestora...pe scurt:acestia isi doresc sa vada ca sunt admirati pentru ceea ce posteaza si sa vada ca si ei conteaza

| Lyndsey explică (pentru rememberme24):

La ce le-ar ajuta like-urile si ideea ca sunt placuti in viata celorlalti? Eu una am invatat sa nu-mi mai pese...

| rememberme24 a răspuns (pentru Lyndsey):

Nu stiu ...pentru mine imprtant este sa ma plac eu(nu ma intereseaza daca celorlalti nu le place ceva la mine pentru ca asta inseamna ca acestia nu sunt prietenii mei cu adevarat).N-o sa ma vezi niciodata disperata dupa like-uri!