| anonim_4396 a întrebat:

Buna, deci acum sunt putin nervoasa dar poate exagerez eu, vreau niste pareri sau sfaturi. Eu am vorbit cu niste prieteni sa mergem la plaja si o fata face fițe si nu vrea sau nu o lasa la ora la care noi vrem sa mergem, adica pe la 1-2. Ea spune ca poate ori pe la 9-10 ori dupa-amiaza pe la 3-4. Un baiat a zis ca la 9-10 inca doarme si la 3-4 nu vrea sa inghete de frig, mie mi se pare ca are dreptate baiatul, eu de cand ma stiu merg la 12-1-2 la plaja si stau pana pe la 4-5-6 pentru ca vreau sa prind căldură aia mare, sa se vada razele de soare ca sa nu inghet de frig si sa fie acel vibe super smecher etc, acea fata a mai spus ca facem insolație si ne-a facut nebuni(probabil a fost ironica cand ne-a facut nebuni) iar eu i-am spus ca niciodată nu am facut insolatie si mereu merg la 1-2. Voi nu credeti ca aici greseste ea? Acum ca in perioada asta nu este chiar asa de cald gen canicula incat sa fierbi de cald mi se pare cel mai ok sa mergem la 1-2 la plaja, avand in vedere ca si apa e putin rece ne ajuta si vremea de afara (momentan sunt 27 grade). Deci... Voi ce parere aveti? Ce putem sa ii spunem acelei fete? Cat mai repede va rog pentru ca e aproape 12

Răspuns Apreciat de Editori
| Wr3nch a răspuns:

Specialistii spun ca intre orele 10:00 - 16:00 razele soarelui sunt mai puternice, astfel ca nu este recomandat sa stai la plaja, in special daca nu folosesti creme sau lotiuni cu factor de protectie adecvat tipului tau de piele. Cu toate acestea, utilizarea acestor produse nu permite neaparat cresterea timpului de stat la plaja.

Este indicat sa te expui la soare dimineata si dupa-amiaza, niciodata intre aceste perioade ale zilei. De exemplu, poti sa vii la plaja pe la 7-8 dimineata si sa pleci la ora 10:00, cel tarziu la 11:00, dupa cum spun unii specialisti. Si dupa-amiaza, dupa orele 16:00 - 17:00, este de asemenea mai sigur sa faci plaja. Nu numai ca iti vei mentine mai mult timp bronzul obtinut, deoarece pielea ta nu se va mai arde si exfolia puternic, dar vei scapa si de aglomeratia si agitatia obisnuita. Daca nu poti pleca de la plaja in acele ore, macar stai sub umbrela, protejeaza-ti ochii cu ochelari de soare de calitate si acopera-ti capul cu o palarie.
Probabil fata sau mama fetei a citit ceva asemanatorlaughing Din cate si eu fix la ora la care vrei voi nu e ok pentru piele (raze UVA intense, pot duce la cancer de piele, etc) deci mult noroc la convins.

1 răspuns:
| Freya1 a răspuns:

Într-adevăr la amiază este mult mai periculos soarele.Asa ca e indicat sa mergi de dimineata pana in oara 10, 11 si catre seara după 15. Dar daca vrei sa te bronzezi e clar ca nu prea poti sa mergi cand nu a răsărit soarele sau cand apune.
Asa ca se poate dar fara sa stai prea mult in soare, sa te dai cu lotiune, iar daca simti ca ceva nu e in regula sa te retragi.Dar pe temperaturile astea nu cred ca te poate afecta cu ceva încă.

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru Freya1):

Exact, la asta m-am referit si eu, nu sunt nici macar 30°