| ruxandracollo a întrebat:

Buna deci pe noul cod 2015 cat este termenu de insemnat pe control jurriticiar?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca-ti claseaza dosarul pentru contrabanda. In mod normal ar fi trebuit sa ti-l trimita in instanta pana acum, se pare ca procurorul ce se ocupa este foarte lenes.
Oricum, dupa ce se implinesc 2 ani, nu mai poate lua aceasta masura.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Controlul judiciar, daca la acesta te referi, poate fi aplicat pe cate o perioada de maximum 60 de zile si nu poate depasi 2 ani, in cursul urmaririi penale sau 5 ani in cursul judecatii.

| ruxandracollo explică (pentru Ioandelasal):

Am un an si cinci luni de cand sunt la insemnat de 3 ori pe saptamna plus 2 luni de arest cat este maximul sapot sa insemnez pe control juriticiar.

| Ioandelasal a răspuns (pentru ruxandracollo):

Ti-am spus foarte clar, in primul raspuns, ca maximul este de 2 ani, ce n-ai inteles?
De asemenea ti-am spus asta si la intrebarea anterioara.

| ruxandracollo explică (pentru Ioandelasal):

Multumescc multt dar sunt foarte disperat daca in astia 2 ani nu imi trimite dosarul ce se intampla mi-l claseaza dosarul?

| ruxandracollo explică (pentru Ioandelasal):

Aceast masura ce inseamna iar insemnez din nou?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ruxandracollo):

Vad ca nu ma intelegi deloc, desi nu stiu cum pot fi mai clar.
Ti-am spus ca masura controlului judiciar, in cursul urmaririi penale (cat dosarul este la politie/procuror), nu poate depasi 2 ani. Aceasta nu inseamna ca dosarul este clasat sau ca nu poate fi trimis in instanta, inainte sau dupa implinirea celor 2 ani, inseamna ca dupa 2 ani nu se mai poate prelungi aceasta masura a controlului judiciar.

| ruxandracollo explică (pentru Ioandelasal):

Va multumescc foarte mult si mi de scuzee

| ruxandracollo explică (pentru ruxandracollo):

Mai am o intrebare cat am insemnat pe control judiciar in caz de ma condamna mi se pune la pedeapsa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ruxandracollo):

Nu cred ca-ti claseaza dosarul pentru contrabanda. In mod normal ar fi trebuit sa ti-l trimita in instanta pana acum, se pare ca procurorul ce se ocupa este foarte lenes.
Oricum, dupa ce se implinesc 2 ani, nu mai poate lua aceasta masura.