Întrebare recomandată | Azµre a întrebat:

Bună Dimineața!
Întrebări:
1) Copii de 12-13-14 ani de ce vor să-și înceapă viața sexuală? Când ei nu sunt capabil să-și facă fundă la șireturi?

2) De ce fetele sunt atât de neatente și atât de naive încât preferă să aibă un contact sexual fără prezervativ, chiar primul contact să nu zic de altele?

3) De ce nu vă încredeți în medic? De ce întrebați lucruri improprii pe alții? De ce nu întrebați părinții? De ce nu mergeți la medic?

4) Părinții acestor copii ce au de gând să facă cu odrasla lor?

Cam acestea sunt întrebările mele și aș fi tare curios să văd ce răspunsuri am să primesc, atât de la cei în cauză cât și de la restul utilizatorilor!

Răspuns Câştigător
| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Niste intrebari ce se vor a fii retorice dar nu sunt, dupa mine.
Interlocutorul, adica tu, stii deja raspunsul dar ai vrut sa Subliniezi ceva anume, si asta e si ideea.
Tu ai pus o intrebare iar ei ti-au raspuns la intrebare, desi parerea mea e ca nici nu se merita sa ne mai ostenim deoarece se stia raspunsul foarte bine deja.
Ori...
Se stie deja ca fiecare interpreteaza in felul sau.
De aceea ai si intrebat, pentru a "testa" (ce ai facut tu aici - e ca un fel de Mic Test Online) si felul altora (capacitatea acestora) de a rationa, intr-un mod cat mai rezonabil, in privinta acestor -mici dileme (majore de fapt), ce privesc viata intima a copiilor-, sa ma exprim asa.
Ai tras un mic semn de alarma, si nu doar odata, pentru persoanele in cauza (despre care vorbesti tu). Pentru a le deschide ochii.
Despre ce vorbim noi aici? Despre hotarari dezolante, luate inainte de vreme nu?
Insa in alta ordine de idei, daca stai sa te gandesti mai bine, toata aceasta munca de lamurire este, pot spune, in zadar ori poate mint.Dar stai linistit, ca nici multi nu vor fii aceia ce, negresit, iti vor lua sfaturile in considerare si le vor aplica in viata lor personala.
Deci avem asa: doua grupuri formate din anumiti indivizi.
Grupa mica reprezinta minoritatea iar cea mare reprezinta majoritatea.
Cred ca te-ai prins deja unde bat cu aceasta idee.
Acum, dupa ce ti-am oferit si o alta viziune pe masa, care dintre eceste doua grupe crezi ca vor da, cu adevarat, ascultare sfaturilor tale.
Care grupa crezi ca se va deranja, mai mult, pentru a-si oferi timpul si atentia necesare intelegerii acestor -semnale de alarma-? Uite o intrebare retorica.Nu e nevoie sa raspunzi, stai linistit, stim deja.
Chiar daca sfatul este unul benefic, ce mai conteaza?
Indolénta asta, bat-o vina!
Oricum, frumoasa incercare!
Stai linistit ca nu judec, ba chiar apreciez, dar nici mari sanse nu-ti ofer.
Hai sa n-o mai lungesc atat si cu modul meu, incalcit, de a ma exprima.
Am spus ce am avut de apus.

-Numai bine.

| Azµre explică (pentru Jυsтℓσяγ):

În sfârșit cineva care a înțeles ce am vrut să zic prin acele întrebări. Bravo!

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Azµre):

Am inteles ca esti fericit (daca merge acest adjectiv) ca cineva a inteles unde bati apropo.Dar chiar nu consider ca meritam funda, nici macar nu m-am chinuit sa-ti raspund de-adevaratelea la intrebare.La ce raspuns, descurajator, am postat...numai la funda nu imi statea mintea.
Si totusi este un pic dubios, adica ai luat de-a bun un raspuns vopsit intr-o nuanta putin cam descurajatorare (fara rea intentie dar ti-am spus: mari sanse nu-ti ofer).

-Numai bine.

31 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
pai sa o luam sistematic.
1) astazi e la moda daca pana la 14 ani nu ai facut sex, esti desconsiderat cel putin asa vad ei lucrurile.
2) pentru ca vor sa simta acele "placeri" la care viseaza si din laudele celor dinainte lor.
3)pai ce medic ar primi copii fara parinti, mai ales la ginecologie si nu numai? cum ai vrea sa isi intrebe o fata de 11-12-13 ani..mama stii ceva? eu mi-am inceput viata sexuala.
4happy parintii(unii) au "uitat" ca au copilasi si ca trebuiesc tinuti in frau mai ales la aceasta varsta precara..de parca ei nu au auzit si nu aud ce se intampla, din contra ca se difuzeaza tot mai des la tv, ar trebui sa fie un semnal de alarma pentru ei.dar.
ca o concluzie, nu cred ca vei primii laude, si nici nu va ajunge unde ne-am dori..adica sa fie un semnal de alarma pentru cei in cauza, dar crud este faptul ca toti acesti minori, cred ca le vrem raul si ca suntem" batuti in cap" "incuiati" si cate si mai cate "complimente"
O zi frumoasa sa aihappy

| DragosConstantin a răspuns:

1.Dupa parerea mea poate sa fie de vina si anturajul din care fac parte.Ei fiind mici sunt usor de influentat de altii mai mari ca si ei.
2.Pentru ca nu se informeaza destul sau nu sunt constiente.
3.Trecand prin perioada adolescentei e mai simplu sa te increzi in prieteni si-n vorbele lor decat sa apelezi la medic sau sa-ti intrebi parintii.
4.Nu ii intereseaza de viata copiilor lor, deoarece poate si parintii cand erau si acestia de varsta copiilor lor nu au primit atentie nici ei la randul lor de la proprii parinti, iar atunci de unde vrei ca sa ii intereseze?

| Fatamuntilor a răspuns:

1.Democratia asta si dorinta de a fi la moda, in rand cu cu ceilalti.
Nu se informeza corect si daca o fac se iau dupa colegele lor aflate in aceeasi situatie.
3. Daca vorbesti de ginecoog, daca aceste fete trebuiesc insotite de mamica lor le frica sa afle ca fetita lor incepe viata sexuala.Si de aici multe drame, nasteri la varsta adolescentei sau mai rau avorturi care nu de multe ori poate avea urmari grave.
4.Sunt putini parinti informati, care la randul lor sa-i ajute de copii lor.Sau copiii nu-i intreaba si cauta raspunsuri pe internet.

| Azµre explică (pentru Fatamuntilor):

Da mamă, dar totuși părintele ăla să-și dea și el mai mult interes față de plodul pe care îl are... câți părinți se mai duc la 2 săptămâni la școală/liceu să vadă ce note au plozii?

PS: Îți mulțumesc pentru urările de pe Blog, Mulțumesc :*

| Sclipirici a răspuns (pentru Azµre):

Sincer,nici la mine nu vin parintii la 2 saptamani la scoala.Au incredere in mine, ma cunosc foarte bine.Se intampla sa mai iau si note mai mici, insa ii anunt pentru ca...ma simt cu musca pe caciula.Da, ma verifica dar nu vin la 2 saptamani la scoala.

| Oana92 a răspuns:

1.Sunt mai multe cauze. In primul rand sunt transformarile hormonale pe care ei nu stiu sa le controleze. Apoi este nevoia lor uriasa de afectiune pe care nu au de unde sa o ia si se arunca in bratele primei/primului care le iese in cale. Incep relatiile de "iubire" mult prea repede si se plictisesc de saruturi, plimbari in parc si alte cele si trec la sex. Daca ne mai gandim si ca multi dintre ei habar nu au ce implica de fapt sexul ajungem la "reteta perfecta" pentru distrugerea copilariei lor.

2. Multe din ele nu sunt constiente de riscul la care se supun, nu stiu nimic despre contraceptie sau bts-uri. Apoi mai sunt si cele care din teama de a ramane singure accepta astfel de compromisuri.

3.Nu exista incredere si comunicare intre copii si parinti. Un consult la un medic costa bani, iar un copil de 13-14 ani nu prea are de unde sa-i faca iar parintii de multe ori nu afla de probleme copiilor. Plus ca e mai comod sa intrebe aici decat sa mearga la un cabinet.

4. Nimic, nu ii intereseaza. Daca ii interesa nu se ajungea la astfel de probleme.

| Exilee a răspuns:

4) Evident, ca parintii cred ca au niste copii '' foarte cuminti'', ca nu este nimic rau in a intretine relatii sexuale cu minorele fara prezervativ, dar o mica ''greseala'' si vor avea un copil la 11-14 ani ( poate la 18 ani deja vor ajunge sa dobandeasca nepoti, oricum nu ma mira nimic in zilele de astazi).
Parintii nu se implica mult in ceea ce priveste educatia sexuala ( dar si cea morala) a piticului sau, iar impreuna cu influentele mass-media si cu site-urile pornografice, educatia ''nu va roade''.
1) Raspunsul este simplu: manipularea (asta este unul dintre principalele motive). Ce ii manipuleaza? Anturajul, mass-media, site-urile si pozele pornografice, lipsa de educatia parinteasca.
Hormonii la aceasta varsta fiind ''instabili'', iar piticii nu vor putea rezista tentatiei, evident ca vor deveni dornici de intretinut relatii sexuale si uita astfel sa-ti traieasca copilaria.
Si nu in ultimul rand, un motiv tot la fel de principal ar fi teama aceea, de a nu avea prietena sau a se simti vinovat, las, melancolic si sa nu fie luat peste picior de catre cercul sau de prieteni.
2) Eh-he... Nu pot sa-ti raspund exact ca nu sunt fatalaughing. Probabil ca vor sa aiba contacte sexuale prin care sa simta placerea si gustul amorului ( evident, admitand ca unele sunt naive si vor sa ''experimenteze'' fara protectie, atunci sa nu se astepte ca vor scpapa ''basma-curata'' fara o sarcina).

Cam atata. Da. Problema este si cu scoala. Profesorii nu impun destul de mult in educatie ( chiar si cea sexuala) intrucat NU TREBUIE EVITATE discutiile despre relatii sexuale cu adolescentii, mai ales ca sunt la o varsta prin care pot sa avanseze in cunoastere si contrar afirmatiei cum ca ar fi un subiect rusinos. Ba dimpotriva. Daca se va proceda intr-acest mod, cu siguranta ca tinerii probabil vor fi putin mai mult pregatiti in domeniul sexului, si s-ar gandi probabil si la consecintele care-ar urma dupa.
Cam asta ar fi...
O zi buna big grin!

| LeMousiqe a răspuns:

Bună.
Părinții au fost mereu de vină, scoala i-a schimbat foarte mult, răsfăț-ul acordat de părinți.
Părerea mea big grin.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Pai, raspunsurile sunt simple: lipsa educatiei - cei 7 ani de acasa au devenit poveste, plus prea marea libertate care li se da de la varste fragede si pe care de cele mai multe ori ei profita de ea in cel mai gresit mod!
ma uit cu stupoare cum multi parinti sunt mandrii daca plozii lor incep de timpuriu sa vorbeasca tot felul de prostii, sa viseze la a ajunge fotbalisti sau fotomodele, sa aiba un tupeu de-a dreptul nesimtit vizavi de profesori, oameni mai in varsta sau cei care vor sa le dea un sfat bun!
nu mai sunt incurajati sa invete pe principiul ca scoala nu mai conteaza!
mass-media promoveaza numai mediocritati! netul este plin de sex, filme porno etc si cum nu sunt supravegheati de parinti, ei nu cauta informatii pentru teme ci exact ceea ce am enumerat mai sus!
nu sunt supravegheati si li se permite! asta este problema! si daca asa sta treaba, ei tind sa profite fara limite! daca nu au opritor, sunt stapani pe ei, desi discernamantul lor lasa de dorit la asemenea varste fragede!
in scoli nu poti sa le mai impui disciplina, pedepse, mustrari etc. urla sus si tare ca incalci drepturile copilului, vin parintii la scoala si urla ca cineva are ceva cu odrasla lor care e cel mai cuminte copil din lume si tot asa!
ce sa mai spun? as putea insirui aici pana diseara...dar ce folos?
parintii sunt vinovati, mass media si prea marea libertate care li se da!
tu n-ai observat ca gramatica lor este infioratoare, dar despre sex daca ii intrebi, au o gramada de rspunsuri de dat?
e ingrozitor ce se intampla! n-am cuvinte! si nici vreo idee de cum s-ar putea rezolva problema asta!

| Raiiiisa a răspuns:

Cred ca tu stii raspunsul la toate intrebarile astea.
Condamni foarte usor niste parinti cum ca nu ar da suficienta edicatie copiilor lor si de aceea se ajung la foarte multe dezastre, cele mai multe tinand de subiectul vietii sexuale.Acuma sincer cati dintre parinti crezi ca vor raul copilului lor? Cati dintre parinti crezi ca nu ar merge tot la 2 saptamani la scoala.dar cei mai multi merg si stau si lucreaza de dimineata pana seara, pana nu mai vad bine cu ochii si pentru cine? tot ca sa le fie bine copiilor.Cei mai multi dintre parinti incerca sa-si modeleze copii si sa le dea o educatie buna, dar odata ajunsi la varsta adolescentei cei mai multi sunt scapati de sub control si asta nu pentru ca parintii sunt niste "depravati" ci pentru ca la scoala si pe unde mai merg intra in fel si fel de grupuri si nu constientizeaza ca unele duc numai la rau.Si toate astea sunt rezultatul lipsei de comunicare pentru ca multi se jeaza sau poate ca nu vor sa stea cu parintii de vorba despre viata sexuala.Cate dintre fete crezi ca merg si stau de vorba cu mamele lor si sa le spuna ca si-au inceput viata sexuala? Prefera sa stea de vorba pe strada cu "prietenele", de parca o prietena iti da un sfat mai bun decat o mama si cand au o problema seriosa pe care nici o prietena nu o poate rezolva, cine crezi ca sufera, tot mama.
Nici eu si nici multi dintre noi nu cred ca ar trebui sa "dam" in niste parinti care iti garantez ca nu vrea raul odraslei lor pentru ca viata este in nainte si fiecare o sa ajunga parinte, iar atunci o sa vada fiecare cum e si atunci cred ca ar fi bine fiecare sa vorbeasca.

| Raiiiisa a răspuns:

Si sa nu uitam ca mai sunt si fete cu capul pe umeri si inteleginete,care chiar daca si-au inceput viata sexuala, s-au informat inainte se stiu proteja si pe langa asta mai stiu da si pe la biblioteca scolii, nu-si neglijeaza scoala si nu gadesc doar la ***, chiar daca o fac inainte de vezi doamne, varsta la care toti ar programa astastraight face

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Salut!
Misto intrebari!
1) Ai vazut tu, ca isi mai face cineva funda la sireturi, majoritatea, pur si simplu le baga in adidasi, pantofi etc.
Pur si simplu vor sa fie in trend (e un trend acum). Oriunde, te uiti vezi lucruri cu teme sau tente sexuale (era o reclama la o chestie de la kinder, care e in mare pentru copii, cu o tani care se pupa cu un nene cu colti), la TV asta se vede cel mai bine, domnisoare cu fuste/pantaloni mai mici decat boxeri mei (vorbind la figurat).

2)"De ce fetele sunt atât de neatente și atât de naive încât preferă să aibă un contact sexual fără prezervativ, chiar primul contact să nu zic de altele?"---Nu sunt neatente, pur is simplu sunt indragostite si/sau ceveza la presiunile baiatului/barbatului (trist, dar adevarat, chestia cu fetite de 12-13 ani cu barbati)

3)Nu e chiar asa usor sa intrebi parinti, din moment ce poti afla singur/a, mai e si rusinea (asta se aplica si la medic). Chestia cu medicul e ceva de rusine si mai e si faza, daca esti minor, nu prea faci multi purici pe la medic...sa nu uit, e o problema romaneasca asta cu tratatul dupa ureche (am inteles la ce te-ai referit, dar si asta e o problema si are legatura)

4)Nu stiu, ce au de gand sa faca cu odraslele lor, dar majoritate isi dau camasa de pe ei sa aiba mucosi IPhone si IPad. Suntem in criza, lucrezi cat te tin puterile sa ai ce le pune pe masa copiilor (eu ma uit la parintii mei).

Parinti nu mai au timp, pentru copii (sunta urat, dar pentru a le asigura tot ce au nevoie si mai mult de atat, raman fara timp, in mod ironic, pentru mucosi) si nici copiii nu mai vorbesc cu parinti (sunt prea putini cei care o fac).

Daca imi dai voie, o sa fiu off intrebari si o sa fiu scurt.

Asta e Romania, asta e Europa, asta e viitorul Pamantului! (sper ca se intelge ideea)

| Azµre explică (pentru ZambetulNebuniei):

Mulțumesc pentru răspuns happy Bun răspuns!

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

Simplu:

1. Vina parintilor, lasand copii prea mult in fata calculatoarelor / televizoarelor, fiind indoctrinati de cea mai mare forma de manipulare.

2. Aici zic ca vine efectul de turma, sau, raspunsul numarului 1.

3. Nu merg la medic, in general in Romania omul se duce la control in ultima instanta. Discutia cu parintii ar fi una rusinoasa din punctul lor de vedere.

4. Parintii nu prea pot fi judecati. Sunt parinti care-si dau interesul pentru copil, dar luand in considerare mediul lor de viata din ziua de azi, este practic imposibil sa-l stapanesti.

Pentru toate intrebarile, eu pun vina pe societate.

Sanatate!

| Never4ever a răspuns:

Pentru tot ce ai spus mai sus exista 2 cauze:
1.Parintii, educatia care nu trebuie sa lipseasca. La 12 ani au deja telefoane de ultimul racnet, tablete, haine la,, moda''... parintii ar trebui sa nu ii mai rasfete atat sau risca (,) ca copiii lor s-o ia pe drumul gresit. In afara celor spuse de tine mai exista si alte lucruri pe care le fac acesti copii cu varste inca mici. Din clasa a 6-a incep cu fumatul din a 8-a cu drogurile iar asta poate fi legat si de cauza 2, anturajul. Cam atat am avut de spus, din pacate asta e lumea in care traim, nu avem ce-i face.

| ihacoswhy a răspuns:

1.Din tentatia de a simti sentimentul
2.Sunt prea incantate incat uita de acest aspect
3.Nu ca nu m-as increde in medic, ma duc si la medic doar ca vreau sa vad ce parere ai altii
4.Nu stiuhappy

| AleXisAleXis a răspuns:

1. Din cauza anturajului. Ei cred ca daca vad la altii ( aud de la altii ) asa e bine... daca aia face sex, eu de ce sa nu fac? O parte din vina o au si baietii din cauza ca le cam prostesc pe fete, nu gandesc si uite unde se ajunge: un copil creste alt copil sau un copil avorteaza un copil, trist dar adevarat. Ei vor sex sex si iar sex... fata e naiva crede ca-l iubeste si daca nu face sex cu el gata o paraseste. In niciun caz nu este asa!
2. Probbail din cauza ca nu sunt informate destul de bine si din cauza ca baietii prefera contactul sexual fara prezervativ
3. Cred ca din rusine, asteapta pana in ultimul moment cand se pot face foarte putine sad
4. Daca copii nu intreaba paritii cred ca nu ii intereseaza acel subiect.
Desi exista atata informatie si ajungi foarte usor la ea, unii( majoritatea) nu stiu sa o foloseasca. ``Ei cred ca tot ce zboara se mananca ``

| FrumoasaTa a răspuns:

1)Li se pare probabil interesant sau sa treaca prin situatia asta ''sarutul''.
2)Mindria
3)Rusinea
4)...

| Manuellllaa a răspuns:

Hai sa-ti raspund la fiecare.Nu judec pe nimeni, chiar daca am fost judecata.

1. Acesti copii sunt fie influentati de cei din jur, fie curiosi.Fie fraierite(si ma refer la fete).

2. Aici sunt la fel, fraierite de parteneri spunand ca nu au cum sa ramana insarcinate dupa primul contact sau la urmatoarele nu ejaculeaza in vagin.

3. Minorii niciodata nu v-or merge la ginecolog, 1 - frica sa nu afle parintii, 2-rusine.

4. Parintii fie nu stiu ce "odrasla" au in casa, fie nu-i intereseaza.

Pa-pa.

| anca29 a răspuns:

Exista un singur raspuns pentru toate... PROSTIA OMENEASCA! Singura boala care nu doare, dar nici nu are leac!

| Azµre explică (pentru anca29):

Dacă ar durea prostia ce bine ar fi big grin

| anca29 a răspuns (pentru Azµre):

Ar fi numai gemete si urlete! happy

| SuperSaiyan4 a răspuns (pentru Azµre):

Chiar daca ar durea tot ar exista.

Răspuns utilizator avertizat
| YoCookieMonster a răspuns:

Copii din ziua de astazi nu mai recunosc copilaria.Eu la varsta lor ma jucam cu papusele si alte chestii, ptc atunci cand noi eram copii, nu era lumea asa de nepasatoare.Parintilor nu le mai pasa;] Eu daca as avea copil si l-as prinde ca face... ceva, il dadeam cu capul de toti peretii.
Eu am 17 ani, si stiu foarte bine cum e cu acesti copii.Acum li se baga in cap si fumatul.Ce sa mai zici, in America daca prinde parinti cu asemenea copii, ii baga in puscarie, si iau copii la protectia copilului.Dar Romania tot o tara fara viitor ramane...

| DoctorChucky a răspuns (pentru YoCookieMonster):

Eu am chiar 11 ani si imi place mult sa ma joc baschet fotbal,pititea, sa ma plimb cu bicicleta si sa citesc. Nu toti copiii sunt chiar asa... Bine, recunosc, ca la mine in scoala sunt cateva"specimene" care influenteaza pe altii, dar pe mine in nici un caz, dar pe cei mai multi ii atrage acest fel de comportament happy

| YoCookieMonster a răspuns (pentru DoctorChucky):

Bine,dar tu zici ca joci nu stiu ce jocuri, eu vad ca iti pierzi timpul pe internethee hee
Deci mai bine nu mai vorbi, ca tot din generatia "pacatoasa" esti.Vei vedea tu la 13-14 ani cand vor incepe nebunelile, si te vei apuca de fumat, si toate alea, pentru ca esti un copil ca si alti copii din generatia astawinking

| DoctorChucky a răspuns (pentru YoCookieMonster):

De unde stii tu? Eu in primul rand nu suport mirosul de fum... si vrei sa ma joc la ora asta? Cand umbla toti pe strada? Eu ziua ies afara, citesc, ascult muzica si seara intru si eu pe calculator. Acesti copii "problema" fumeaza chiar in fata scolii, iar personalul scolii nu face absolut nimic thinking Totusi cred ca nu sunt chiar asa de fraier as putea spune incat sa calc pe urmele acestor "badarani"

| darnme a răspuns:

1. Pentru ca sunt curiosi si vor sa se maturizeze mai repede. Sa se simta si ei oameni mari.

2. Sincer nu stiu, poate pentru ca se lasa fraierite de prietenii lor care vor sa o faca fara. Eu una stiu ca il voi folosi laughing

3. Nu am incredere in medic, pentru ca am avut experiente neplacute cu medici. Nu o intreb pe mama, pentru ca orice as intreba-o ajunge sa imi vorbeasca despre religie si cat de mult gresesc.

4. Habar n-am.

| AlexCătălin21 a răspuns:

Are ceva daca iti raspund la toate intrebarile deodata printr-un singur cuvant? Prostia.

| TrustStyle a răspuns:

1)Nu neaparat ca este la moda, ci prin faptul ca poate acele persoane simt nevoia s-o faca, pana la urma, totul e din instinct.
2)Pentru ca,se gandesc, indiferent ca s-au informat ca nu e bine ceea ce fac, se gandesc ca poate au sansa sa scape fara sa ramana insarcinate, iar daca vine vorba de boli, sunt cam indiferente...ma rog, aici e vorba si de prostie
3)Nu e vorba neaparat de incredere,multor oameni le este frica de medic,sincer,nu stiu de ce. poate din cauza instrumentelor,mirosului din acel local,tonalitatea medicului respectiv si multe alte detalii.Dar in primul si-n primul rand,le e frica de durere. Iar omul daca nu se duce la medic,apeleaza netului,care de cele mai multe ori nu e cea mai buna sursa de informare. Daca esti copil, este normal sa spui parintelui, dar stiind faptul ca o sa te duca la doctor, nu-i mai spuilaughing sau ii spui, dar te rogi sa stai acasa.
4)Din punctul meu de vedere,pe latura sexuala,un parinte ar fi normal sa isi invete copilul,dar mai nou parintii gandesc asa: "Noi ce sa le mai spunem copiiilor nostri din moment ce ei stiu mai multe decat noi pentru ca exista internetul?" -Pai uneori chiar e asa,dar de multe ori se insala amarnic,deoarece,copilului poate nu i-a pasat de lucrurile astea,iar cand va veni vorba de sex,o sa se uite un pic -ciudat,nestiind ce sa faca.
Pe latura cu medicii,ei bine,parintii fac tot posibilul ca(,) copiii lor sa fie bine, asa ca ii duc la doctor, indiferent ca acei copii vor sau nu, un parinte constiincios, asa ar face.

| Azµre explică (pentru TrustStyle):

Te contrazic: 1)Nu neaparat ca este la moda, ci prin faptul ca poate acele persoane simt nevoia s-o faca, pana la urma, totul e din instinct.

La 11-12-14 ani organele sexuale nu sunt dezvoltate, nu poate fi vorba de instict. Tot de educație ține.

| TrustStyle a răspuns (pentru Azµre):

Sincer,nici eu nu sunt informat suficient incat sa stiu chestia asta, pana la urma si eu am 14 ani, deci.laughing dar de ce nu poate fi vorba de instinct? de exemplu poate chiar simt nevoia sa o faca, le-a placut masturbarea si poate vor sa simta placerea de a face si sex.

| TheCrisLv20 a răspuns:

1) la 6 ani deacum puteam sa-mi leg sireturile.
2) nu au bani sau le este rusine sa cumpere prezervative
3) medicul ii prost si cere bani
4) tata vrea ca eu mai repede sa ma ***

| Anonymous112 a răspuns:

Aici parinti au toata vina. Lasa copii sa faca ce vor.

| xyz12309 a răspuns:

1.
pentru ca asta e trendu, asta este promovat de mass-media, sunt incapabili sa realizeze ce fac, educatia lipseste...

2. lipsa de informare, e un tabu sa iti intrebi parintii, te faci de ras daca esti slab si pui intrebari...

3. le e rusine sa isi intrebe parintii sau sa mearga la un doctor pentru a se documenta, si nu toti parintii sunt dispusi sa le vorbeasa despre asta(nu toti au familii unite), pe internet unde nu te cunoaste nimeni e altceva sa intrebi ce te doare...

4.
un parinte constiincios discuta toate astea cu odraslele lor, ai mei de exemplu nu m-au invatat nimic pana nu i-am intrebat eu ce ma intereseaza, am simtit si o jena ca sunt parintii mei dar a trecut, pana la urma sunt intrebari normale...

toate astea sunt cauzate de lipsa de informare si de educatie care pornesc de la parinti, ei sunt cei care trebuie sa aiba grija de copiilor si sa ii invete cel putin cat sunt mici si incep sa realizeze anumite lucruri...

| Azµre explică (pentru xyz12309):

Nici părintele nu-și mai dă interesul... atâta timp cât îi cumpără plodului de la 5-6 ani telefon și tabletă cred și eu

| Sclipirici a răspuns:

1)Pentru ca sunt prea prosti! La 12 ani habar nu aveam de dragoste, insa la 12 ani vezi fete cu tatuaje, cu tigara in gura, cu iubitii lor mult mai in varsta."Iubitii" lor le prostesc, iar ele cad in cursa.Si oricum, sa nu fumezi, sa nu bei, sa nu ai iubit la 13-14 ani e ceva ciudat (asta cred ei).
Iti spun sincer, nu sunt un om matur (am sub 18 ani) insa...gandesc la fel de bine ca un om adult (sanatoslaughing)
2) Habar nu am, probabil prostia e cat casa...
3)Nu stiu... uneori si eu fac greseli de genul asta, intreb pe altii pentru a-mi face o parere, insa daca este o problema mai grava merg la medic.
4) Depinde de parinte. Unii ii verifica destul de des si ii intereseaza iar altii...cred ca uita ca au copii.

| whiteOdrink a răspuns:

1. E "frumos" sa fii cool printre prietenii tai si sa iti etalezi prazile, curiozitatea e mare si hranita de mediul bolnav in care traim, in care am ajuns sa traim, ceea ce rezulta..educatia lipseste cu desavarsire peste tot.
2. Pentru ca li se pare mai incitant asa si au incredere in orice vorbulita rostita de un mare cuceritor care le asigura ca totul va fi bine si ca placerea-i mai buna fara! Concluzie : lipsa de implicare si educatie sexuala!
3. Pentru ca e mai usor asa, pe internet nu te cunoaste nimeni, medicul te stie sau te va sti plus ca e mai usor sa stai in fata calculatorului decat sa te deplasezi la un medic, generatie lipsita de miscare!
4. Parintii(unii) fac orice ca sa-si aduca odraslele pe drumul cel bun, sa le invete si sa le arate ce e bine si ce e rau dar iarasi, generatia asta e rebela, vrea sa fie rebela si sa creeze o revolutie ceva gen " va aratam noi voua fraierilor ce inseamna sa traiesti" pacat ca pentru ei "a trai" inseamna sa fii inconstient si caraghios!
Mi-e scarba de copilele de 12-13 ani care se afirma intr-un mod scandalos de ....neplacut si mi-e scarba de generatia asta obsedata de colanti!

| Trololoolololool a răspuns:

Sincer eu am 15 ani si nu m-am gandit sa imi incep viata sexuala decat abia dupa 18 ani pentru ca acum de exemplu se pot dezvolta anumite chestii gresit...

1. Probabil hormonii sunt de vina
2. Vor sa aiba copilasi laughing [nu stiu]
3.Pentru ca la medic exista riscul ca parintii sa-si dea seama si nu e bine
4. Probabil nu o sa incerce sa ii modeleze din moment ce nu i-a modelat pana acum

Bafta!

| Shеili a răspuns:

Prefer sa raspund la intrebarea 3.

Doctorii se vind pentru bani, ei se joaca cu sanatate oamenilor.
Am auzit cazuri neplacute, cum ar fi doctorul primeste mita de la pacienti pentru a nu sta la coada, deci este ridicol.Adica unii oameni, care mai saraci asa, stau de dimineata la coada, si vine unul bogat, care da mita si trece fara coada.Acuma te poti crede buricul pamintului,daca ai bani.
Nu mai poti avea incredere in doctori,fara studii fara nimic ii primesc la munca, pentru ca au dat examele cu bani.
Eu de exemplu nu am incredere in ei, deoarece ei cred in bani, de parca ar veni sa faca bani, dar nu sa salveze vieti.
Pa pa.