| Ana4Selina a întrebat:

Bună! Nu știu câți dintre voi au " problema" asta( nu știu dacă neapărat este o problemă), eu sunt genul de persoană care vorbește foarte repede, indiferent despre ce este vorba eu nu pot să vorbesc rar, imi vine mereu( natural) să spun totul rapid, iar de multe ori persoanele din jurul meu nu pot ține pasul și este enervant să trebuiască să explic din nou pentru a înțelege. Nu știu cum să scap de obiceiul ăsta și să pot povesti ceva rar, ca să fie înțeles din prima, tot încerc dar niciodată nu îmi iese, pur și simplu așa îmi vine. Mai ales când mă enervez, atunci nu pot spune rar în cuvinte ce mă deranjează și atât de repede vorbesc că parcă nici cuvintele nu se mai aud cum trebuie.Ce credeți că pot să fac, aveți vreo idee? Se mai confrunta cineva cu așa ceva?

3 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Daca ti-e greu sa vorbesti mai incet poti in schimb sa lucrezi la dictie, gasesti exercirii de dictie pe Youtube, daca o stii pe Marilu, la fel vorbeste repede, tot pe yt o gasesti mi-a placut seria ei cu truecrime Romania, dar are o dictie foarte buna si se intelege perfect ce spune, o poti cauta sa vezi despre ce e vorba, poti vorbi repede si sa se inteleaga ce spui.

| Violleta2022 a răspuns:

Persoanele nesigure pe ele si instabile emotional, vorbesc foarte repede.
Te poti auto-controla sa vorbesti mai rar, asta se poate invata ca sa te faci inteleasa, ca nu-i important ce turui mult, repede si prost, ci sa scoti pe gura ceva inteligent si clar, sau recomandat sa nu vorbesti deloc, daca nu esti stapana pe acel subiect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Săte calmezi și sa nu te enervezi căci la nervi omul vorbește greșit spune ceva urât și greșit și la nervi omul ce nu face la nervi omul spune greșește.