| xunshu a întrebat:

O sa-mi fac un tatuaj săptămâna asta si am înțeles că trebuie să folosesc bepanthen. Însă trebuia să fie unguent. Eu am luat crema. Pot să o folosesc?

Răspuns Câştigător
| justanotheruser99 a răspuns:

Da, se poate. In principiu are aceleasi efecte, diferă doar forma de utilizare. Crema intra in piele si e posibil sa decoloreze puțin pigmentul tatuajului, pe cand unguentul rămâne ca un strat protector si calmeaza pielea. Deci da, daca nu vrei sa îți cumperi unguent, e buna si crema, doar sa ai grija la aplicare. Poti pune un strat mai consistent, dar sa nu il întinzi prea mult pentru a nu afecta tatuajul.

| xunshu explică (pentru justanotheruser99):

Merci mult. Practic o sa aplic crema prin palpari fara sa o intind? laughing Tatuajul nu este foarte complicat sunt niste puncte si niste stelute mici sper ca nu o sa se duca din culoare foarte mult. Ai putea sa-mi recomanzi si alta crema?

| justanotheruser99 a răspuns (pentru xunshu):

Nu. Practic o aplici fara sa freci prea mult. Pur si simplu pui pe partea respectiva după care o intinzi fara sa insiști pana intra in piele.
O alta cremă nu recomand, insa ai mai putea incerca unguentul de galbenele. E surprinzator de eficient.

| xunshu explică (pentru justanotheruser99):

Am auzit ca aceasta decoloreaza :o

| justanotheruser99 a răspuns (pentru xunshu):

Unguentul de gălbenele? Greșești. Nu decolorează. Conține doar uleiuri, care nu interactioneaza cu pigmentul, pe cand cremele au diferite substante ce decolorează.

| xunshu explică (pentru justanotheruser99):

Si acest unguent poate fi cumparat de la farmacii naturiste sau farmacii normale?

| justanotheruser99 a răspuns (pentru xunshu):

laughing nu are importanta. Tot unguent este. Fie ca il iei dintr-un magazin naturist sau o farmacie.

| xunshu explică (pentru justanotheruser99):

Pai poate nu-l gasesc la farmacie..de asta intrebam. Sa nu fac drum degeaba rolling on the floor

| justanotheruser99 a răspuns (pentru xunshu):

Nu are cum sa nu il găsești la o farmacie cat de cat respectabila.